ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Antalya Operası Sevil Berberi’nin İlk Gösterimini Gerçekleştirdi.Sayı: 1760 - 05.03.2020


Antalya Devlet Opera ve Balesi, bu yılın şu ana kadarki tek opera “ilk gösterimi”(prömiyer)ni gerçekleştirdi.

Dinleyici/izleyici ölçe
ğinden:

İtalyan besteci GioacchinoRossini (1792-1868)nin ölümsüz eseri, “komik opera” klasiklerindenSevil Berberi’ni  HaldunÖzörten sahneye koymuş.

ANTDOB Orkestrası'nı Murat Cem Orhan yönetti, Ba
şkemancı Barış Öğüt, KoroŞefi Mahir Seyrek’ti.

Dekorları Tayfun Çebi, Kostümler Nursun Ünlü hazırladı.KoreografiyiMelda Özkan, I
şık tasarımını da Mustafa Eski yaptı.

Ha
şim İşcan Kültür Merkezi Opera Salonu’nda gerçekleşen ilk gösterimde; Onur Alpaslan, Figaro’yu çok iyi canlandırdı. Hem oyun gücüyle hem de sesiyle çok etkiliydi. Rosina rolünde Sema Suna’yı uzun soluklu bir temsilde ilk kez izledim. Hem ses rengini hem teatral açıdan çok beğendim. Devrim Demirel de Kont Almaviva için iyi bir tenordu. Rosina’ya serenadı çok duygulu seslendirdi.Gülçin Gültekin de Berta rolüne çok oturmuş. Ses ve güçlü teatral yönüyle hafızalarımızda yer etti.DrBartolo’da Engin Suna, Don Basilio’yu Umut T.Akça, Fiorello ve Subay’ı oynayan  Baturalp Bilgili de ses ve oyun yetenekleriyle izleyenlerden tam not aldılar. Uşak rolünde Selahattin Denizsümüren operanın renkli karakterlerinden biri olmayı başardı. Sessiz ama, hem abartılı mimikleri hem de oyunculuk yönü dikkate değerdi. Noter Vural Vursavaş, bir göründü bir kayboldu. Bu da doğal olarak rejinin gereğinin yerine getirilmesiydi.

Dekor sade ve
şıktı. Kostümleri çok beğendik(ailece). Koreografi ve ışık da çok başarılıydı. Ancak makyajları çok abartılı bulduk(ailece). Abartılı makyaj, sanırım sadece Rosina’ya yakışırdı. (Makyaj konusunun abartılı olduğu düşüncemi, farklı yıllarda sahnelenmiş 5-6 Sevil Berberi kaydı izleyerek teyid ettim.)

Program ba
şlamadan önce,İdlib’de can veren şehit askerlerimiz için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. İlginç bir rastlantı, ilk gösterimden birkaç gün önce de, 2008-2009 sezonunda Antdob’un ilk Sevil Berberi temsilinde rol alan, Mersin Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı Kıvanç Uğraşbul’un vefathaberi  gelmişti.

Temsil sonrası görüşğüm Antdob sanatçısı, Tenor Devrim Demirel duygularını şöyle dile getirdi: “Dünya komik opera türünün en güzel örneği, çok renkli, güçlü bir prömiyer oldu. Duygusal enerjimiz malum durumlar nedeniyle yoğundu. Sanat oksijen gibi nefes aldırdı hem bize hem de salonu dolduran sanatseverlere. Sanat, insanlık tarihi boyunca iyiye, doğruya, güzele ve sevgiye hizmet etmeye devam edecek. Varsın kötüler kötülük  peşinde koşsun, ölümü yüceltsin. Kazanan hep sanat, sanatçılar ve sanatseverler olacaktır insan evriminde.”

***

Operamızın program kitapçı
ğı muhtemelen az basılıyor ya da alanlar birden çok alıyorlar. Çoğu zaman bulunmuyor. İçerik olarak da, konu izleyici için detaylandırılabilir ve yeterince basılır diye umud ediyorum.

***

Derin acıların ya
şandığı şu günlerde, gerçekten de sanat sayesinde bir nebze moral tazeledi sanatseverler.Salonu dolduran sanatseverler  de, Sevil Berberi’ne emeği geçenleri ayakta alkışlayarak teşekkür ettiler.

Komik operada rol da
ğılımı da şöyleydi:

Figaro: Onur Alpaslan
Rosina: Sema Suna
Kont Almaviva: Devrim Demirel
Dr.Bartolo: Engin Suna
Don Basilio: Umut Tarık Akça
Berta: Gülçin Gültekin
Fiorello: Baturalp Bilgili
Subay: Baturalp Bilgili
U
şak: Selahattin Denizsümüren
Noter: Vural Vursava
şFotoğraflar: Hasan Hüseyin Dulun
Eserin Konusu için.
İlk Gösterim Foto Albümü için.
Sevil Berberi hakkında daha geni
ş bilgi için.


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.