ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


ADSO İyi Çellist Gözde Yaşar’ı Konuk Etti.Sayı: 1758 - 12.02.2020


Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, bu haftaki konserinde Şef Hakan Şensoy yönetiminde Çellist Gözde Yaşar’a eşlik etti. Genç ve başarılı çellistimiz, P.İ.Çaykovski “Bir Rokoko Teması Üzerine Çeşitlemeler”i seslendirdi.

ADSO, haftalık ola
ğan konserine L.v.Beethoven  “CoriolanUvertürü”yle başladı. Daha sonra konuk çellist Gözde Yaşar’a eşlik etti. Yaşar, Çaykovski “Bir Rokoko Teması Üzerine Çeşitlemeler”i çok iyi yorumladı. “Çaykovski’nin 18.yy. stiline (Style galant/aşırı kibar, süslü stil) olan düşkünlüğünü yansıtır… “Rokoko”Fransa’da, 18.yy. ilk çeyreğinde ortaya çıkmış olan bir mimari üslubudur. Genellikle serbest çizgilere, büklümlere, kesik eğrilere, süslemelere dayanan “Barok” sanatın en uçtaki aşamasıdır. Bu neşeli, hafifmeşrep üslup, Uzak Doğu, özellikle Çin sanatından genişçe esinlenir.”

“Çe
şitlemelerin bestelendiği 1876/77 yılları, bestecinin yaşamında önemli bir evreyi oluşturur. …Bu yaratı ve 4. Senfoni ve YevgeniOnyegin operası ile aynı yılın ürünüdür… Sıcak, tok sesli bir çalgı olan viyolonselin tonal özellikleri, bestecinin aşırı duygulu, melankolik yaradılışına tıpatıp uygun düşüyordu. Çaykovski, eserde viyolonselin “şarkı söyleyen”bir çalgı olduğunu hep önde tutmaya çalışş, virtüözlük sınırlarını aşmamaya özen göstermiştir. Tema da, çeşitlemeler de, büyük sorunları olmayan, sevimli, yalın, kulağa hoş gelen parçalardır…”(*)

Konuk sanatçımız da bu eser için sıralanan duyguları çok ba
şarılı bir şekilde yansıtmıştı, dinleyicisine.

Aradan sonra konserine, J.Sibelius “ValseTriste” ile ba
şlayan orkestramız, daha sonra da, klasik senfoninin öncüsü  J.Haydn “39.Senfoni”yi seslendirdi.  Bestecinin eser verme evrelerinin ikinci bölümünde yer alan(1767) 39. Senfoni’yi de orkestramız çok temiz seslendirdi. Haydn’ın en önemli senfonilerinin 1791 yılından sonra yazdıkları olduğu yazılıdır önemli kaynaklarda.

ADSO, önümüzdeki Cuma ak
şamı “Sevgililer Günü Konseri” gerçekleştirecek. Oğuzhan Kavruk’un yönetimindeki orkestra ve konuk sanatçılar, Latin ezgileriyle dolduracaklar AKM Aspendos Salanu’nu.

Konser albümü
(*)- Dinleyicinin Kitabı, Üner Birkan


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.