ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1830
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Müzik Akademisi Ne Oldu?Sayı: 1756 - 27.01.2020


Trabzon Üniversitesi (zamanın KTÜ) Devlet Konservatuarı önderliği, Trabzon Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle yapılan çalışmalar ve sonrasında anlaşmalar sonucu, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin de onay vermesi sonucu kurulan Trabzon Büyükşehir Belediyesi Müzik Akademisi 23 Nisan 2018 Pazartesi günü Saat: 14.00’de, zamanın Trabzon Valisi Yücel Yavuz, zamanın Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon Üniversitesi (zamanın KTÜ) Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Abdullah Akat  ile konservatuarın öğretim üyelerinin ve davetlilerin katılımıyla açılışı yapılmıştı.

Kasım 2017 ayında Trabzon Hamamizade
İhsan Bey Kültür Merkezi’nde Trabzon Üniversitesi (zamanın KTÜ) Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Abdullah Akat’ın başkanlığında düzenlenen, ilimizdeki müzik öğretmenleri, akademisyenler ve konuyla ilgili kişilerin katıldığı çalıştayda fikir aliş verişinde bulunularak Müzik Akadamesi’nin açılışı için adım atılmış ve daha sonra İTÜ TMDK’nın yaptığı çeşitli anlaşmalarla oluşturulmuş kurumlar örnek alınarak Trabzon Büyükşehir Belediyesi Müzik Akademisi’nin kuruluş aşaması devam ettirilmişti.

Trabzon Erzurum Caddesi’nde Trabzon Büyük
şehir Belediyesi’ne ait ve önceden Trabzon Kültürevi olarak kullanılan asırlık bir taş binada kurulan Trabzon Büyükşehir Belediyesi Müzik Akademisi, öncelikle altı yaşından itibaren yetenekli tüm çocuk ve gençleri doğru bir eğitimle müziğe kazandırmayı amaçlamaktaydı.  Nazari eğitimle birlikte enstrüman ve şan eğitimi de verilen Müzik Akademisi’nde yetenek sınavı ile akademiye alınacak öğrencilerin eğitim süresince mesleğin uzmanı öğretmenler eliyle eğitime tabi tutulup, klasik müzik eğitiminin kuralları içinde yetiştirilmesi amaçlanmaktaydı. Bu yolda ilk yetenek sınavı 26, 27, 28, Haziran 2018 tarihinde yapılmıştı.

Yakla
şık 20 ay sonra gelinen noktada, verilen onca emeğe, harcanan onca mesaiye rağmen ortada kocaman bir “hiç” duruyor. Zira geride kalan zaman içinde ekilenden, ürün biçmeyi bırakın, kocaman bir “hiç” ekilmesi için anlamsız bir değişim görüyoruz.

Trabzon Büyük
şehir Belediyesi’nde gerçekleşen yönetim değişiminin ardından altı ay kadar evvel Trabzon Üniversitesi Devlet Konservatuarı  Müdürlüğü’nden ayrılıp naklini İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na aldıran “ömrümün en güzel yıllarını Trabzon’a verdim” diyen, Trabzon’un hakiki evladı Prof. Dr. Abdullah Akat’ın gidişiyle Trabzon Büyükşehir Belediyesi Müzik Akademisi tabelası sökülüp, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Müzik Eğitim Merkezi tabelası takıldı.

Bu
şu demek oluyor: Akademik bir ortamdan sıradan bir dernek ortamına geçiş.

Oysa bu akademinin kurulabilmesi için çalı
ştay dahi yapılarak benzeri yüksek eğitim kurumları örnek alınmıştı. Şimdi ise yerinde saymaya rıza gösterildi. Oraya gelecek olan öğrencileri ekonomik gelir kaynağı gören zihniyetin sayesinde.

Özetle; Prof. Dr. Abdullah Akat gitti, Müzik Akademisi tabelası söküldü. Yerine de “erik dalı gevrektir” yüksekli
ği geldi.

Hayırlı olsun!

Müfit Semih Baylan
Editör


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.