ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1853
Şu an 21 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


‘Savaşmayın Sevişin’- HippilerSayı: 1755 - 26.01.2020


Dünyanın üçünçü bir paylaşım savaşına gitmesinin endişesiyle söylenmiştir. 68 Kuşağı dünya için bir fenomendir. Onlar anti-faşist bir kuşaktı.

SAN
Kırmızı bir at oluyor solu
ğum
Yüzümün yanmasından anlıyorum
Yoksuluz gecelerimiz çok kısa
Dörtnala sevi
şmek lazım.
Cemal SÜREYA

Payla
şılan tutkudur sevişmek. Sevgiye işlevsellik katan olgudur..Tenin uyuşmasıdır. Dokunuşların en hasas olduğu andır. Nabzın ritmik atmasıdır. Aşk, sevgi, güven, huzur, arzu, şehvet, mutluluk, haz gibi duyguların harmanlanmasıdır. Kan dolaşımının hızlanışıdır. Nefes almayı, vermeyi  dinlemektir.

Sevgi denizinde yüzmektir. Sevi
şmek içersinde romantizmi de  barındırır. Karşıdan gelen enerjiyi dinleyerek, duymak ve ona cevap vermedir. Solukların heyecanla titreyerek, dudakların da kenetlenmesidir. Vücutların  ruhen, zihnen ve bedenen bir bütün olmasıdır. Dört mevsimi yaşamaktır. Haz veren olaydır. Duygularla süreklilik kazanır. Gözbebeklerinde başlayan hareketlenmedir.

Kaybolmakla beraber hiçle
şerek, koparak varolarak kendini, en yoğun şekilde hissetmeyi getirir. Güzelliğini paylaşımdan alan eylemdir. Ayrıcalığı getirir. Maskeleri indirir. İnatla, kalıplarla mücadele etmedir. Varım demeyi getirerek o ana odaklanmaktır. Paylaşmayı da getirir. Kişinin gözlerde kendini görmesidir. Dudaklarında kendi tadına varıştır.

Birbirini  hissederek birbirine karı
şmaktır. Tenlerin birbirine akmasıdır... Yaşama karışmayı da getirir. Hislerimizle, bir bütün olmanın adıdır. Tüm sözcüklerde bize rastlayıştır. Beyni ve ruhu arındırmadır. Bir iletişim biçimidir sevişmek. Zamanda kayboluştur. Küçüçük bir dünyada evrenler yaratabilmedir. Sevişmek evrensel kümedir. Sevişmek şiirin bedene indirgenmiş halidir. İnsana sorular da  sordurur.

Her seferinde yeni kelimelerle ten sözlü
ğünü yazmaktır. Gökkuşağı  gibidir. En güzel  renklerin buluşmasıdır. İnsanlığın birbirine armağanıdır.  Bir ruhun  bir diğerine kaçışını da getirir. Her türlü kuralı yıkarak yeni baştan yazmaktır. Yürekle  yapılır. Bedenle soluk alıştır. Masum olan duyguları hatırlatır. Duymayı, konuşmayı getirir. Sarılmayı, sokulmayı da kapsar.

Şık  ve estetik bir eylemdir. Ressamın tuvaline çizdiği resimin adıdır. Karşındakine iz bırakmaktır. İnsanın kendisini de   en derinden hissettiği eylemlerden biridir. Kokuların kokulara karışımıdır. Birbirine ilişmesidir. Sıvının alıp verilmesidir. Yaşama güzelliği eklemedir. Tüm  kötülüklerden arınmadır. İnsanı huzura ve mutluluğa  ulaştırır. Yalansızdır , saflık ve doğallığın dışa vurumudur . Sıcak bir gülümsemeyi, tatlı sözcükleri de ortaya çıkarır. Yaşamı anlamlı kılandır.

İçindekini   şarı  çıkarmadır. Sıcaklığı hissetmektir. Yüce bir tapınaktır.Rahatlığı getirir.Düşüncelerin sevişmesini de içine alır.Vücut diliyle anlaşmadır. Dilin dile değmesidir.Bir düşü iki kişi görmedir.

Sevgiyi dahada peki
ştirir ve insanı daha da olgunlaştırır.Sevginin ve arzunun birleşimidir... Tekleşebilmektir" korkmadan, gözlerin kapalı uçuşudur.Yenilenmeyi getirir. Haktır. İnsanoğlunun anadilidir. Barışçıl bir harekettir. insan olmanın getirdiği güzelliktir. Zamana anlam katarak  yaşamaktır.

Sevi
şmeye sosyolojik yönden  bakıldığında insan hayatının, insan iliskilerinin bir parcası olarak algılanmadığı sürece, aile içi temel sorunlardan, dolayısıyla toplumu her kesimde kutuplaşmaya iten  nedenlerden biridir ... ”sevişme ... aman ha” ... söyleminde olduğu  gibi. Sevişmek politik bir eylemi de getirir . O nedenle zamana ve mekana  hapsedilmiştir.

Sevi
şmenin yaşamımızdaki diğer  söylemleri de: Hababam sınıfı yapımında yer alan   Şaban’ ın “Semra hocayla sevişiyoruz” demesidir. Ya da “Ahmet beni kırmaz biz pek bir sevişiriz” sözünde olduğu gibidir. Sahış davranışları ile karşısındakine duyduğu sevgi ve ilgiyi betimler. Birbiri ile çok iyi anlaşmak anlamına da gelir. Samimi olmayı getirir. Dediğini iki etmemek  gönlün rahat olmasını getirmektedir.

Sevi
şmek şarkılarda da yerini alır: Levent Yüksel’in “Med Cezir”inde “Yetmiyor, sevişmeler yetmiyor” Barış Manço nun “Arkadaşım Eşek”te “Kuzulara oğlaklar sevişiyor mu? Semiha Yankı “Sevişmek bir dakika” vb.

Sevi
şmek, medyada da yerini bulur elbette “Dizilerdeki ve sinemadaki  sevişme sahneleri RTÜK  ün yaptırımıyla” karşılaşır. Bazı basın organlarında da  “Cami’ye ayakkabılarıyla, kızlı erkekli girdiler, içki içtiler, seviştiler.” Şeklinde yer alır. Sevişiyorlar! Kızlı oğlanlı yurtlarda seviştiler haberiyle  yer alır. Sevişmek şifrelidir. Şiirlerde sevişmek dendiği  için sansürlenir.

Sa
ğlık yönünden bakarsak sevişmeye, yapılan araştırmalara göre:  Ömrü de uzatır ve cildi de güzelleştirir. Kalori harcamayı kolaylaştırmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Uyku kalitesini artırmaktadır. Stresi azaltmaktadır. Depresyon riskini de azaltmaktadır. Kasları çalıştırır, felç riskini azaltır, kemikleri güçlendirir. Yaşlanmayı da geciktirir. Koku duyunuzu geliştirir, bağışıklık sistemi güçlendirir. Vücudunuzu da forma sokar.

Felsefenin temelinde de hissederek sevi
şmek yer alır. Her sevişmek insanı   bir başka yolculuğa çıkarır. Sevişebilen bir sevgide şiddet de yer almaz. İki kişinin de  eşitlikçi ilişkisi niteliğini kazanır. Sevişmek, yaşam enerjisinin çoğaltılmasıdır. Yaşamı da besleyen ibadettir, sevişmek. Akıllanmanın en uç halini de  sunar. Yaşamı anlamlandırırken de en çok ihtiyacımız olandır.

ozgur694@hotmail.com


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.