ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1822
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Antalya’da Genç Yeteneklerin Büyük Başarıları ve Muhteşem Konserleri...Sayı: 1755 - 20.01.2020


Antalya Kaleiçi’nde süren Konak Konserleri dizisi, Genç Yeteneklere Destek Konserleri serisiyle yeni bir “Sosyal Sorumluluk Projesi” başlattı.

Kauçuk Otel, Re22 Kültür ve Sanat Evi bu kez Genç Yeteneklere Destek Konserleri’nin 1.si ile, genç yeteneklere açtı kapılarını. Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Ö
ğretim Görevlisi ve Keman Sanatçısı Can Özhan, bu etkinliğin Proje ve Sanat Danışmanlığını yapıyor. Re22 Kültür ve Sanat Evi sahibesi ve bu konserler dizisinin organizatörü Rengin Ekmekçioğlu amaçlarının: “Alanlarında başarılı genç yeteneklere, kendilerini geliştirme ve uluslararası sanatçı olmaları yolunda karşılaştıkları güçlüklere, eğitimlerine, çalgı giderlerine ve uluslararası yarışmalara katılabilmelerine maddi destek sağlamak. Ayrıca, konser-sahne deneyimlerini Antalyalı sanatseverlerle paylaşmak” olduğunu açıkladı. Ekmekçioğlu, bu tür desteklerinin süreceğini de sözlerine ekledi.

Önce genç yetenekleri tanıyalım:

Elif Ero
ğlu: 2007 yılında Ankara’da doğmuş, kemanla ilk 2014 yılında 7 yaşında tanışş. 2015 yılında da Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nı kazanarak keman eğitimine başlamış. Başarıları da peş peşe gelmeye başlamış Elif’in. Bir kısmını web sayfasından aktarıyorum;

2016 yılında Sırbistan/IX. Uluslararası Müzik Yarı
şmasında 2.lik ödülü.

2017 yılında Japonya/Tokyo III. Uluslararası Müzik Yarı
şmasında 1.lik ödülü.

2018 yılındaSırbistan/IX. Uluslararası Müzik Yarı
şmasında 1.lik ödülü.

2018 yılında Almanya/Baden Wurttemberg eyaletinde yapılan Musical Fireworks Müzik Yarı
şmasında ‘Assaluto’ olarak 1.lik ödülü.

2018 yılında
İtalya/Floransa kentinde yapılan IX. Premio Crescendo Müzik Yarışmasında 1.lik ödülü.

2019 yılında
İtalya'da "29.Concorso International Per GiovaniMusicistiCittaDiBarnetta" yarışmasında, kemanda tüm yaş grupları arasinda tek "PremioAssoluto" derecesiyle 1.oldu.

Aynı zamanda,
İngiltere/Kraliyet Müzik Okulları Birleşik Kurulu (ABRSM) Sınavlarını 1-6. kademeleri başarı puanlarıyla geçti.

Çe
şitli orkestralarla verdiği konserler…katıldığı çok sayıda ustalık sınıfları(masterclass) ve 2020 yılında düzenlenecek uluslararası düzeyde davetli olduğu yarışmalara hazırlıklar…

Geçen yıl Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı sınavını kazanan Ero
ğlu, eğitimini Can Özhan’la sürdürüyor.

Böylesi bir geçmi
şle çıktı karşımıza, Elif Eroğlu. Dolayısıyla da çok merak ettiğim bir kemancıydı.  Programında; G.Telemann(Fantasia No.7), G.F.Handel(Sonata G Moll), N.Paganini(Caprice No.16), P.İ.Tchaikovsky(Melodie), B.Bartok(Romanian Folk Dances) ve J.Williams(Schindler’sList) vardı.

Çaykovski Melodie ile ba
ğlayıp götürmeye başladı kendisini dinleyenleri. Notalarındaki duyguyu mimiklerine de yansıtıyordu. Yay tutuşu, tekniği hepsi harikaydı. Salonu dolduran herkes gibi ben de keyifle dinledim, geleceğin büyük kemancı adayı Elif’i. Doğum günüymüş aynı akşam, birlikte kutladık sevgili kemancımızın yeni yaşını.

Irmak Or: Ak
şamın ikinci yetenekli solisti, 2005 Antalya doğumlu Irmak Or’du. Müziğe 2013 yılında piyano ile başlamış Irmak. 2016 yılında kemanı seçmiş ve Can Özhan ile çalışmaya başlamış. 2017 yılında Caka(Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları) Kış Okulu’na katılmış.

Irmak Or, 2019 yılında Uluslararası çe
şitli yarışmalarda dereceler elde etmiş.

İnternational Music Competition’da 3. lük.

TheMuse
İnternational Music Competition’da 3.lük.

IMKA Music Competition’da 2.lik.

Yurt içinde ve yurt dı
şında çok sayıda konser ve resitallere katılan Or, uluslararası arenada tanınmış pek çok kemancının ustalık sınıflarına katılmış. 2019 yılında, Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı sınavını da 1.likle kazanan kemancımız, eğitimini hocası Can Özhan’la sürdürüyor.

Irmak Or’un programında: F.Kreisler(Prelüd ve Allegro), W.A.Mozart(3.Keman Konçerto, 1. Bölüm), J.H.Fiocco(Allegro),J.S.Bach(Violin Sonatı No.1 Presto) ve G.Bizet(CarmenMedley) vardı. Tüm eserleri çok güzel seslendirdi Irmak’da. Mozart konçerto ve Bizet eserleri çok be
ğenildi, çok alkışlandı.

Bir de e
şlikçilerinden söz etmeliyim. Piyanist Sait Karabulut çok iyi piyanist. Gençlere büyük katkı sağladı akşamki dinletilerinde.

Bizi genç kemancılar, Irmak ve Elif’le bulu
şturan organizatör Rengin Ekmekçioğlu ve Proje/Sanat Danışmanı Can Özhan ve eşlikçi piyanistimiz Sait Karabulut’a teşekkür ederim. Çok iyi performans sergileyen iki genç ve başarılı kemancımıza da, hem teşekkür ediyor hem de başarılarının devamını diliyorum.

Ya
şadıkları kentin orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, A.Ü.D.K’nın başarılı öğrencileriyle zaman zaman konserler yapardı, bunu bir kez daha anımsatmak isterim. Geçmişte, anımsayabildiğim; Arslan Büyükkaya, Can Özhan, Merve Akyıldız, Elif Işıl Karakaş ve Rabia Aydın güzel örneklerdir. ADSO bu başarılı gençlerimize umarım kapılarını tekrar açacaktır. Örneğin 23 Nisan ve 19 Mayıs haftaları.

***

Kaleiçi’nde böylesi bir etkinlik olurken aynı hafta AKM Aspendos Salonu’nda da enfes bir konser gerçekle
şti.

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, müthi
ş bir piyanisti, StanislavKhristenko’yu ağırladı. Şef Theodore Kuchar, İbrahim Sezer’de Başkemancı idi. L.v.Beethoven 3.No Piyano Konçertosu’nu seslendirdi Ukrayna asıllı ABD’li piyanist.

Orkestramız da, aradan sonra A.Dvorak, 8. Senfoni’yi çaldı. Galip Büyükyıldırım dostumuzun belirtti
ği gibi; “piyanist de, şef de, orkestra da çok iyi idi, ADSO'nun en güzel konserlerinden birini ďinledik.”

Önümüzdeki Cuma ak
şamının programı değişmiş. Başlık, “Üflemeli Çalgılar Konseri” denmiş ama konuk sanatçı da piyanist Özgür Ünaldı! Nasıl olacak, Cuma gecesi göreceğiz.Ya sadece nefesliler eşlik edecek Ünaldı’ya ya da duyuruda bir yanlışlık var. Program da güzel aslında. G.Rossini, “Hırsız Saksağan Operası Uvertürü” ve “Cezayir’de Bir İtalyan Kızı Operası Uvertürü”, K.Well, “Üç Kuruşluk Opera Süiti” ve G.Geshwin “Mavi Rapsodi”.

Re22 Genç Yetenekler Konseri albümü
ADSO konseri albümü
Elif Ero
ğlu’nun web sayfası


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.