ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1830
Şu an 13 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


#SusamamSayı: 1738 - 08.09.2019


Tam Türk Pop müziğinin yok olmaya gidişinin nedenlerini sorgularken, 6 Eylül 2019 sabaha karşı video paylaşım sitesi You Tube merkezli richter ölçeğine göre 9 şiddetinde bir deprem oldu.

Depremin ardından soysal medyada en az deprem kadar
şiddetli artçı sarsıntıların ardı arkası kesilmedi.

Bu depremin sebebi; gerçek adı Sarp Palaur olan rapçi
Şanışer’in önderliğinde, Şanışer, Deniz Tekin ve Fuat’ın dışında adını sanını bilmediğim 20 rapçi 14 dakika 55 saniye süren bir video kliple, ülkeye bir çivi çakıyordu. “Susamam” diyordu.

Yayınlandı
ğı ilk saatlerde beş yüz bin tıklanma ile trendlerde hemen bir numaraya oturan “Susamam”, ilk gün üç milyon, bugün ise bu yazıyı yazdığım saatlerde on üç milyon tıklanmayı aşştı.

Türkçe Rap, bu kliple ülkeye öyle bir çivi çakmı
ş, öyle bir etki yaratmıştı ki, ülkenin medyasında yer alan 700 köşe yazarının tümünün yazılarının toplum üzerinde bir ayda oluşturacağı etkiyi, 14 dakika 55 saniye de gerçekleştiriyordu.

Ve bu Türkçe Rap, medyanın ülkeyi getirdi
ği rezalet durumu sözünü hiç sakınmadan söylüyordu.

“Susumam” diyordu!

Ve
şimdi;

Ömrümün yedinci on yılının ilk yarısını ya
şayar bir adam olarak söylüyorum,

Gençler belki siz bizden daha cesur yeti
ştiniz, belki bizden daha bilinçli yetiştiniz, hadi kabul ediyorum bizlerden daha akıllısınız, biz belki peşinen kabullenerek büyümedik ama sorgulamının sonunu da getiremedik.

Ancak  tümevarım e
ğitim modelinin vazgeçilmesine sessiz kalarak, sizleri tümdengelen eğitim modelinin eline bırakıp mekanik düşünmenize, peşinen kabullenerek büyümenize neden olduk.

Atatürk’ün adının a
ğırlığının sizlere iyice öğretilmesine katkıda bulunamadık belki ama önderin adının yeterli olduğunu düşünerek, bu ülkeye kimsenin bir şey yapmayacağı iyimserliğinin düşüncesini yaşattık içimizde. Ulu önder ölmeden önce herşeyi söylemiş olmasına rağmen biz belki yeterince ulu önderin sözünü dinlemedik, özetle bir şey olmaz dedik.

Evet, bizim de hatalarımız var, ama ne olursa olsun tamamen e
ğitim sisteminden ve ülkedeki siyasilerin tutumu yüzünden, “aman Saffet Efendi rahatsız olmasın, keyfi kaçmasın” kafasında davranan apolitik bir neslin yaratılmasına sessiz kaldık.

İçinizde ben bu değilim diyen vardır kuşkusuz, ancak istisnalar kaideyi de bozuyor, yani kaide belli, siz gençler son kırk yılda iki haftalık gezi eylemleri dışında hiç yoktunuz ortalıkta. O eylemleri de siyasi baskının getirdiği şıkışşğa karşı refleks olarak düşünürsek o da yok, yani hiç olmadınız ortalıkta.

6 Eylül sabahı bu
şarkıyı ilk kez dinlerken, ülkemin gençliğini bu hale getirenlerden çok, getirmelerine izin verdikleri için, verdiğim için kendimize, bizim kuşağa ve sonrasına kızdım.

Bu
şarkı tokat gibi patladı suratımda.

Sakım susmayın

Biz geliriz pe
şinizden!Müfit Semih Baylan
Editör


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.