ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


2.Uluslararası Antalya Akra Caz Festivali Sona Erdi.Sayı: 1734 - 04.07.2019


Bu yıl 2. kez gerçekleştirilen Uluslararası Antalya Akra Caz Festivali muhteşem “Kapanış Konseri” ile sona erdi.

Kapanı
ş konserinin konuğu, “dünyanın yaşayan en iyi caz vokalistlerinden” DeeDeeBridgewater idi. Konuk sanatçıya, ülkemizin en iyi caz topluluklarından ve şefliğini/liderliğini Çağlayan Yıldız’ın yaptığı Akra BigBand eşlik etti.

Öncelikle konser alanı ve manzarası muhte
şemdi. Festivalin düzenleyicisi Akra Hotels’inmuazzam manzaralı bahçesinden, Akdeniz Körfezi ve Beydağları manzarası büyüleyiciydi. Hele konser öncesi saatlerinde günbatımı izlemek, gerçekten bir şanstı katılanlar açısından.

Kapanı
ş konseri öncesi saat 14.30’da, “Türkiye’nin Caz Haritası” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirildi Akra Hotels’de. Gazeteci/Yazar Yekta Kopan’ınmoderatörlüğündeki söyleşiye, Aksanat Müdürü Derya Bigalı, EFG Londra Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin ve cazın usta ismi Önder Focan katıldı. Ülkemizde ve dünyada cazın dünü, bugünü ve yarını konuşuldu.

***

Akra Caz Festivali,
İspanya’nın “romantik sesi” Monica Molina konseri ile başladı. Repertuvarını İspanyol ve Latin müziği temalarından oluşturan konuk sanatçı, kendisini dinlemeye gelen sanatseverleri mutlu etti. Konserin sonlarına doğru yağan yağmur da ayrı bir renk kattı konsere: Herkese mavi ve kırmızı yağmurluk dağıtılmıştı çünkü. Molina konseri öncesi Akra JazzBand ve Şallıel Kardeşlerle birlikte vokalde Barbaros sahneye çıktılar.

2. ak
şamda RobertoFonseca  vardı sahnede; “Havana Gecesi” ile. Konserler dizisini göz önünde bulundurduğumda benim en beğendiğim konser oldu. Hem görsel hem de işitsel anlamda doyurucuydu Fonseca ve grubunun konseri. Özellikle vokalleri Rey Cuza ses rengiyle sanırım tüm sanatseverlerin beğenisini kazandı. Sahne şovları da dozunda ve çok başarılıydı. Konuk sanatçıların konseri öncesi yine bizden biri vardı sahnede: Ece Göksu Jazz Quartet. Onlar da yaklaşık 45 dakika süre ile müzikseverleri Fonseca konserine hazırladılar.

Ve en çok merak edilenlerden, biletleri en çabuk bitenlerden Iyeoka konseri… Nijerya kökenli Amerikalı sanatçı, soul ve rhtyhmblues’a getirdi
ği yenilikçi tarzıyla biliniyor ve merak ediliyordu. Iyeoka ve grubuyla ve çok güzel sesiyle… kendine has danslarıyla çok beğenildi. Tın PanBandIyeoka konseri öncesi sahnede yer alarak güzel bir dinleti sundular. Muhteşem bir konser akşamı yaşadık.

26 Haziran gecesi Fazıl Say’a ayrılmı
ştı. Piyanist/Besteci Say, Truva Sonatı ve İzmir Süiti adlı bestelerini Antalya’da ilk kez seslendirdi. 10 bölümlük Truva Sonatı’nı çok beğendik. İzmir Süiti hem kısa hem de İzmir Marşı tınılarıyla farklı dünyalara taşıdı dinleyenleri.  Summertime,  PaganiniJazz ve Alla Turca Jazz’la sürdürdü dinletisini Fazıl say ve “Kara Toprak”ı da “bir daha” olarak çaldı. Her yerde, her zaman olduğu gibi coşkulu alkışlarla uğurladı dinleyenler değerli sanatçımızı.

İgorButman ve Moskova Caz Orkestrası dizinin 5. Konserini gerçekleştirdiler. Dünyaca tanınmış saksafon sanatçısı İgorButman da “yaşayan en önemli caz sanatçılarından” diye tanımlanmış festival kitapçığında. Kendisine çok genç müzisyenlerden oluşan Moskova Caz Orkestrası eşlik etti. Bu akşam öne çıkan isimlerden birisi de görme engelli piyanist/vokal  OlegAkkuratov’du. Hem piyanoda hem de vokalde çok başarılıydı bu genç müzisyen.  Butman ve orkestrası öncesi ülkemizin en bilinen caz gitaristlerinden Önder Focan ve grubu sahnedeydi. Benim de çok sevdiğim Önder Focan’ı ilk kez  canlı dinleme şansım oldu. Bu geceki konserde bir de sürpriz vardı. Kapanış konserinin yıldız ismi DeeDeeBridgewater sahneye gelerek,İgorButman’la birlikte bir parça seslendirdiler.  Bu gecenin konseri de “unutulmayanlar” arasında yer alacaktır sanırım.

2. Akra Caz Festivali’nin veda konserinde bir dünya devi sahneye geldi: DeeDeeBridgewater. 8 Kez Grammy adayı olan, 1997 ve 2010 yıllarında bu ödülü iki kez kazanan konuk sanatçı, sempatik tavırları, esprili sahne
şovlarıyla kendisini dinlemeye gelenleri büyüledi demek abartı olmaz. DeeDeeBridgewater’a tanınmış müzisyenlerimizden oluşan ve Çağlayan Yıldız’ın şefliğini/liderliğini yaptığı Akra BigBand eşlik etti. Başarılı müzisyenlerimizle müzik yapmaktan büyük keyif aldığını söyleyen konuk sanatçı Akra Bigband üyelerine tek tek teşekkür ederek ayrıldı sahneden.

***

19 haziran’da ba
şlayan 2. Uluslararası Antalya Akra caz festivali 29 Haziran akşamı verilen “Kapanış Konseri” ile son buldu. Festivalin 3. Sü 10-20 Haziran 2020 tarihleri arasında yapılacak.

Bir sanatsever olarak, konserler dizisinde bizi konuk eden Akra Hotels’e, Festivalin Sanat Direktörü sevgili Kadir Dursun ve çalı
şma arkadaşlarına, festival boyunca sahne arkasında ve sahnede emek veren herkese çok teşekkür ederim.

Yakla
şık 10 gün süre ile “Şehirde Caz Vardı!”


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.