ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1830
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Piyanist Hüseyin Sermet’in şişeden cin çıkarması...Sayı: 1734 - 11.06.2019


Bir zamanların Harika Çocuğu, şimdilerin Devlet Sanatçısı Piyanist Hüseyin Sermet, geçtiğimiz günlerde Habertürk Televizyonu’nda Kübra Par’a yaptığı açıklamar ve bu açıklamaların etkisi hala konuşuluyor.

Hala konu üzerine fikir beyan edenler, sosyal medyada konuyla ilgili payla
şım yapanlar vs vs olarak konu devam edilyor.

Kültür ve Turizm Bakanlı
ğı’nda üst düzey görev yapmış kişiler de bu kervanın içine katılmaktan geri durmadılar. Ve onlar da yaptıkları açıklamalarla başka tartışmaların fitilini ateşlediler.

Çok
şükür ülkemiz öyle şenlikli ki, gündem ışık hızıyla anında değişebiliyor.

Sayın Hüseyin Sermet’in yaptı
ğı açıklamada neler dediğini burada tekrar etmeyeceğim. Dileyen internet kaynaklarından ne dediğini dinler, okur ve ona göre değerlendirir.

Ben bu yazımda kar
şı duruşumu ve bu karşı duruş çerçevesinde naçizane fikrimi beyan edeceğim.

Devlet Sanatçısı Piyanist Sayın Hüseyin Sermet’in ülkemiz ve Atatürk de
ğerleri üzerine yaptığı açıklamalara tabii ki katılmam mümkün değil. Bu görüşler sığ bir bakış açısının ürününden başka bir şey de değil. Özellikle Atatürk’ün klasik bir devlet adamı olduğunu söylemesi ve harf devirimi için yaptığı akıla ziyan açıklama asla kabul edilir değil. Atatürk harf devrimini bu halk okusun diye yaptı Sayın Hüseyin Sermet!

Yıllardır ya
şadığı Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı François Mitterand bir konuşmasında, “Türkiye Cumhuriyeti’ni ve onun kurucusunu, kurucu değerlerini batıdan ve evrensel derlerle bakarak anlayamazsınız. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nun tüm değerleri coğrafyası ile ilintilidir ve özel değerlerdir” diyerek meseleyi 12’den çözmüşken, sanatçı kimliğine haiz birinin bu kadar sığ bir düşünceye sahip olması olacak şey değil.

Öyle ki, ele
ştirdiği ve gereksiz gördüğü  Atatürk devremlirenin bir çağdaşlaşma getirisi olan Harika Çocuk Yasası’ndan yararlanıp saygın bir sanatçı olmuşken, şimdi yemek yediği tabağı böyle çöpe atması artık neyle açıklanır onu sizin takdirlerinize bırakıyorum.

Habertürk Televizyonu ekranlarından düpedüz ‘Sevr’ ça
ğrısı yapmıştır.  Ne demek bir gecede tüm arşivlerimiz yok oldu?. Bu çağrıyı alıp siz bir yere oturtun!

Şimdi gelelim Sayın Hüseyin Sermet’in müzik camiamız ile ilgili yaptığı açıklamalara.

Konuyla ilgili yaptı
ğı açıklama batı standartları çerçevesinde değerlendirilmelidir. Sanatın ve sanaçının halk tarafından gördüğü ilgi ile değerlendirilmelidir. Çağdaş klasik sanatı çöpe atıp adına muhafazakar sanat denilen ortaçağ ürünü bir yaklaşımla sanatı değerlendirmek ve bunun uygulamasını eleştirmek yine akıl işi değil bence.

Ülke
şartlarında gerçekten özveri ile çalışan sanatçılar ne yazık ki güvendikleri, saygı duydukları sanat yönetmenleri tarafından ciddi boyutta kandırılmışlardır. Bu öyle bir kandırılmışlık ki, sanatçılar mesleklerine yabancılaşır olmuşlardır. Televizyon ekranında, yazın orkestralar dört ay tatile giriyor dediğiniz zaman bu gerçekleri  de söyleminizi beklerdim sizden sayın Hüseyin Sermet.

Sayın Hüseyin Sermet’in bu sözlerini türlü mazeretlerin arkasına sı
ğınıp eleştiren ve haksız bulanlara da şunu derim: Beyler, yetkilerin elinizde olduğu en üst makamlarda görev yaptınız. Neden şimdilerde Hüseyin Sermet Bey’e karşı bir çomak gibi gösterdiğiniz olumsuzlukları gidermek için çaba sarfetmediniz? Ya da onu yalanlayarak biz zaten yapıyoruz, çalışıyoruz derken neyi yaptığınızı ve çalışğınızı bir kere daha anlatır mısınız? Buradan pek görünmüyor da! Ama net görüldüğü üzere bir opotünst gibi nepotik ilişkilerin içine girerek bulunduğunuz yeri sağlamlaştırma çabası içindeydiniz. Bunu tarih biliyor kimseden saklayamazsınız. Sanat camiamızda hep aynı kişiler sadece görevleri değişitirelerek bir satranç taşı gibi ortalıkta yönetici vasfıyla  dolaşştır. Yapılan bu görevleri yapabilecek sizlerden başka hiç kimse yok muydu?

Sanat kurumlarında mezun sanatçı ya da yevmiyeli sanatçı uygulaması 90’ların sonunda ba
şladığı zaman, bu işin A ve B kadrosunu, kadroları ve sanatçılarını yok etmeye kadar gideceğini söyleyenleri toplantılardan dilinizi sopa yaparak kovaladığınız anları unutmadık. Ve o kovulanlar söylemlerinde şimdi haklı çıktı. Kadrolar yok edilme aşamasına geldi. Okul bitirmiş gencecik sanatçılar günlük 70 TL yevmiye ile çalışır hale getirildi. Sanat kurumlarının dört büyük şehirde yoğunlaşğı aşikar olduğuna göre günlük 70 TL kazançla bir sanatçı hangi sanatı yapacak, nasıl yaşayacak? Bu olumsuzluğun müsebbibi sizlersiniz. Elinizdeki imkanları, makamların sağladığı gücü makyavelist anlayışla kendi lehinize, nepotist anlayışla çevrenize kullandınız çünkü.

Şimdi de Hüseyin Sermet şunu dedi bunu dedi. Ne demesini bekliyordunuz?

Sayın Hüseyin Sermet
şişeden cin çıkarmıştır. Ve bu cin ortalıkta dolaşmaya devam edecektir. Her ne kadar bu cinin sadece, Türkiye’ye yerleşme kararı olan  sayın Hüseyin Sermet’e yararı olacaksa da!

Müfit Semih Baylan
Editör


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.