ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1934
Şu an 10 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Paçozluk akıyor her yanımızdan!Sayı: 1733 - 07.06.2019


Amerikalı Latin şarkıcı Jennifer Lopez’in 6 Ağustos 2019’da Antalya  Regnum Carya’nın görkemli sahnesinde vereceği konserin dört bin lirayı bulan biletlerinin tümü satılmış gişe kapatılmış. Öyleki ayakta ve bir insan selinin içinde tıkış tıkış bir vaziyette dinlenip izlenecek olan konser için, konser gününe iki ay kala tüm biletler bitmiş. Bitmedi, konserin  tüm locaları da 350, 400 bin liraya satılmış durumda. Yani  Jennifer Lopez’in konser biletleri artık karaborsaya düşer diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

Yüzeyselli
ğin hüküm sürdüğü günümüz yaşamında, yaşamın her yanına paçozluk ağır damga vurmaya hızla devam etmektedir. Sosyal medyada, “konuşacak, dertleşecek kimseyi bulamıyorum” yazıları yazanların sosyal hayatları da aynen böyle olduğundan, bu şekilde dertlenenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Ve bu noktada kişisel gelişim ve iletişim uzmanı olarak da Seren Serengil çıkıyor karşımıza.

Kapitalizm dehasının yaratıcılı
ğını kullanarak, kişilerin karşısına sürekli “sanal ihtiyaç maddeleri” çıkararak bu sanal ihtiyaç maddelerinin satışının yapılacağı mekanları da AVM (Alış Veriş Merkezi)  kılığıyla inşaa eder; kişileri sürekli “tüketmezsen ölürsün, tüketirsen yaşarsın…” psikilojisi ile AVM’lere gönderir ve oralara gittikleri zaman mutlu olabileceklerine inandırdığı kişi sayısını da artırarak, sürekli tüketen ama asla mutlu olamayan toplumu yaratır.

Yazar Alev Alatlı, paçozluk kavramını Dostoyevski’nin ‘Pu
şlost’una benzetir. Sarayda yapılan Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Ödülleri töreni sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, 1984 romanına atıfla “George Orwell sizi ayakta alkışlardı” diye seslenerek, bu kavrama yönelik en güçlü örneği yine kendi vermiştir. Yani Yazar Alev Alatlı’ya göre “Paçozluk” Türk toplumunu giderek bir kanser gibi sarmalayan durum ne yazık ki.

Paçozla
şan kişileri en belirgin olarak konser salonlarında ve dolaysıyla gece hayatı içinde görebiliriz. Sırtında çanta kılıklı koca bir valizle sağına soluna bakmadan; üzerinde kot ceket, kot pantolon, ayağında tank paleti gibi kocaman rengarenk spor ayakkabı, içinde çingene kırmızı tişort ve elinden hiç düşürmediği tablet büyüklüğünde mobil telefonu ile girerler salona. Konser başlamış bile olsa, iki üç dakika da yerleşirler yerlerine, oturup kalkarlar, yer değiştirirler sürekli. Sahnedeki sanatçının ya da sanatçıların neyi icra ettiğine bakmadan kel alaka bir yerde bir alkış tufanı. Bu tufan içinde bir yarış, göstermelik abartılı alkışlar. Benim alkışım senin alkışını döver misali.

Ya da bir pop
şarkıcısının sahne aldığı gece kubülünde masa tutup, göstermelik şişe açan, dans etmeden etrafını kesen yeni model “delikanlılar’”ya da estetikten uzak ruhsuz makyaj kavanozuna düşüp çıkmış “antropoz bayımlar” bu paçozluk sürecinin güçlü temsilcileridir.

Ya da ya da
şehrin bilinen bir mekanında, sahnede önde olmak için birbirinin küpelerini çekerek kavga eden “catwalk” kadınları görebilirsiniz. Ege’nin tatil beldelerinde tek derdi, bir gece kulübüne tekneden inerek girmek olan kişilerin varlığı aşikardır.

Şehirlerimizin en seçkin ve mutena semtlerinde  yaşayan, sözüm ona bilgili, kültürlü sosyetimiz, her yaz Ege’nin mutena bir tatil yöresine, mesela Bodrum’un, Çeşme’nin, Alaçatı’nın  yolunu tutar.  Sanat adına tercihleri ise Serdar Ortaç veya en fazla Demet Akalın’dır . Rezervasyonlar hızla yapılır, “ama çok eğlendiriyor” dur. Ege tatil kasabalarının dar ve kalabalık sokağında yürürken, podyumda gibi hissettiren sıcacık bir mutluluktur yaşanan!

İşte bu paralı ve seçkin sosyetemiz 6 Ağustos 2019’daki Jennifer Lopez konserinin biletlerini astronomik fiyatına rağmen  birbiri ile yarışırcasına iki ay öncesinden bitirmiş. Ve şimdi “Cenıfırın konserinde buluşuruz” dedikodularına da başlamış bulunmaktadır. Düşünün ülke nüfusunun üçte biri asgari ücretle yaşamaya çalışırken, konseri ayakta dinlemek cabasına rağmen dört bin lirayı bir bilete gözünü kırpmadan veren tüketim hastası kişiler. Çünkü o konsere gidip ardından dedikodusunu yaparsa yaşadığını hissedecek!

Bir sanatçı dü
şünün ki, sanatıyla dünyanın gözdesidir ve Türkiye’de, ülkesi olduğu için sanatını icra edip yaşamaktadır ama ömrü billah dört bin liralık bilet satamayacaktır. Biletleri karaborsaya düşmeyecektir.

Ülkemizin böyle çok de
ğerli sanatçıları var!

Amaaa, Cınıfır ba
şka tabii!

Derinlikten uzakla
şan, var olmayı tüketerek sağlama yanlışı peşindeki toplum, kültür ve sanatı ıskalarken, paçozlaşmaya daha çok prim verir hale gelmiştir. Paçozlaştıkça tüketir, tükettikçe paçozlaşır.  Paçozlaştıkça konser salonlarını arenaya çevirir, arenaya çevirmeye devam ettikçe paçozlaşır. Sahneler kendine sanatçı diyen  paçoz kadın ve adamlarla dolar. Yaptıklarını sanat onları da sanatçı zanneder.  Dünya başına yıkılsa o halay çekmeye devam eder.

Toplum olarak aklımızı ba
şımıza toplamazsak, terör falan değil paçozluk yok edecek bizi!


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.