ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1830
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Sanat, şehirleşmede işlenen suçların meşrulaştırılmasında alenen kullanılıyor!Sayı: 1732 - 01.06.2019


Hem de mimarların, sanat tarihçilerinin eliyle yapılıyor bu iş.

İstanbul’un, Ankara’nın, İzmir’in, Antalya’nın ve sair diğer büyük şehirlerin merkezine dikilen iş merkezlerine, aliş veriş merkezlerine, plazalara meşruiyet kazandırmak için sanat alenen kullanılıyor.

Bunu görüp anlamak için alim olmaya, konuyla ilgili bir belediye i
şinde falan çalışş olmaya gerek yok. Biraz sıkı bir gözlemle ve konu ile ilgili bilgilendirme, önünüze koyacaktır bu gerçeği.

Tabii ki ki
şisel hesaplar peşinde değilseniz ve hakkaniyetle, kamu yararını düşünen bir bakış açısına sahipseniz.

İstanbul’da bu mesele Gökkafes’in yapılması ile başlamıştı. Yani ciddi bir imar sorunun meşru hale getirilmesinde sanat ilk kez Gökkafes’in inşaatında kullanılmıştı.

Sonrasında Süzer Plaza sıraya girmi
şti.  İmar durumu açısından Süzer Plaza ve Gökkafes gibi  kaçak yapılarda inşa edilen galerilerdesergiler açılması, sanatçıların bu sergilere katılımı, konserler  verilerek tiyatrolar sahnelemesi bu yapıların meşrulaşmasına yok açmıştır.

Çünkü yapılan bu sanat gösterileri halkı buraya çekmi
ş ve halkın bu binaları benimsemesiyle sanat mekanları halk tarafından kanıksandığından imar açısından kaçak durumları meclis kararları ile yasal hale getirilmiştir.

Sanatçıların alternatifsizlik ya da görünür olma, yani nitelikten ziyade nicelik kaygısıyla bu mekanları tercih etmeleri,
İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi nüfus yoğunluğu yüksek olan şehirlerin trafik, betonlaşma gibi temel sorunlarının temel nedeni olan bu yapıların meşrulaştırılmış olması şehirleşme açısından ciddi bir sorun olarak karşımızda duruyor.

İstanbul Mecidiyeköy’de eski Likör fabrikasının bulunduğu araziye dikilen Quasar isimli iki gökdelen için 10 yılda tam beş plan yapılmış ve her değişiklik idari mahkemelerce iptal edilmişti. Ve unutulmamalıdır ki Quasar’ın televizyon reklamlarını da Okan Bayülgen seslendirmişti. Bu seslendirme ile Quasar’ın yapımına talih kuşu konmuştu.

Ve halen Süzer Plaza, EKavart Galeri‘ye, Torunlar
İnşaat’ın Ali Sami Yen Stadı arazisi üzerine yaptığı on işçiye de mezar olan binalar, Artı Sahne‘ye, Quasar, Pilevneli Galeri‘ye ev sahipliği yapıyor. Ve sanat dünyamızın sanatçıları bu sanat mekanlarında halkla buluşuyor. Hal böyle olunca kimin umurunda imara ve şehirleşmeye aykırı durumlar?

Müfit Semih Baylan
Editör


Foto
ğraf:  Ali Sami Yen stadı üzerine yapılan Torun Center Artı Sahne


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.