ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1853
Şu an 14 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Konser sezonu sona ermişken...Sayı: 1731 - 27.05.2019


Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, 2018-2019 Konser Sezonu’nu koral bir konserle sonlandırdı. “Kapanış Konseri”nde ADSO, Şef Cemi’i Can Deliorman yönetiminde Mezzo-soprano Ezgi Karakaya ve Ankara Devlet Çoksesli Korosu’na eşlik etti. Koro Şefi Burak Onur Erdem, Başkemancı ise Efdal Tekergölü idi. Ara vermeden gerçekleştirilen bu konserde çoğunlukla G.Bizet  “Carmen” opera ve süitlerinden bölümler ve G.Verdi, P.Mascagni ile A.Borodin yaratıları seslendirildi.

Bu hafta konuk solist sanatçımız Mezzo-soprano Asude Karayavuz idi aslında. Ancak, sanatçımızın rahatsızlı
ğı nedeniyle konsere çıkamayacağı anlaşılınca, Mezzo-soprano Ezgi Karakaya davet edildi ve konsere yetiştirildi.

Kapanı
ş konseri, orkestramız, solistimiz ve koromuzun çok iyi performansıyla ve uzun alkışlarla karşılık bularak sona erdi.

***

ADSO’nun 2018-2019 Konser Sezonu’na genel bir de
ğerlendirme yapmak isterim, bir dinleyici/izleyici olarak:

Güzel Sanatlar Genel Müdürlü
ğü’nün, Ankara Devlet Çoksesli Müzik Korosu’nu kategoriye dahil etmesiyle ülkemizde 7  orkestramız olduğu anlaşılıyor. Altı senfoni orkestramız olduğu sonucunu elbette değiştirmiyor bu sayı.

Orkestralarımızın yıllık programları, onaylandıktan sonra T.C. Kültür ve Turizm Bakanlı
ğı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü “Orkestralar”kategorisinde yayınlanırdı. Son iki yıldır bakanlığın web sayfasında yayınlanmıyor orkestra programları, sadece basılı olarak ulaşılabiliyor. Bir sanatseverin merakla beklediği programdır bu. Ele geçtiğinde de aradıkları vardır. Örneğin, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu M.Kemal Atatürk  10 Kasım haftasında, 2. Cumhurbaşkanı ve İnönü Savaşları kahramanı İsmet İnönü, 25 Aralık haftasında yer almışlar mı?.. 18 Mart Çanakkale Zaferi konulu konser ararım örneğin. Ulusal bayramlarımızı anıyor mu orkestralarımız, ona bakarım.

2015 A
ğustos başında göç ettiğimiz Kapadokya’dan, Aralık 2018 başında ailece geri döndük Antalya’ya. Dolayısıyla, 2018-2019 Konser Sezonu Yıllık Programı’na ancak dönüş sonrası bakabildim. Aradıklarımın birçoğu yok programda! Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, bu ülkenin kurucusunu anma lütfunda bulunmamış örneğin. İsmet İnönü’yü de, ne alaka ise, 7 Aralık’ta anıyor olmasına rağmen, Yıllık Program’da belirtilmemiş. Anma, sadece haftalık konser kitapçığında yer alıyor. 10 Kasım haftasında burada olmadığımdan, o haftanın konser kitapçığını görmedim.  Ama, sosyal medya hesaplarındaki duyurularda  yok. Konser kitapçıklarının birçoğuna Atatürk portreleri konulmuş, adına/anılmasına ilişkin konser yok.

Ulusal Bayramlarımızdan 23 Nisan ve 19 Mayıs yer almı
ş. “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Konseri”nde, J.Haydn ve J.S.Bach eserlerine yer vermişler.  “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Konseri” programında, C.M.Weber, C.Reinecke, A.Vivaldi ve L.Gröndahl eserleri var. Samsun’a çıkışın 100. Yıldönümünü bu bestecilerle anıyor ADSO! Cumhuriyet Bayramı haftasında “Cumhuriyet Bestecileri Konseri” var. Cumhuriyet Bayramı telaffuz edilmemiş. Hem Atatürk adından hem de Cumhuriyet Bayramı’ndan söz edilmemiş olması, yüksek makamlardan baskı olabiliyor şüphesine götürüyor beni.

Adanmı
ş konserler için seçilen besteci ve eserlere seçenek olabilecek, ulusal gün ve bayramlarımızda yer alabilecek nitelikte pek çok bestecimizin yeteri kadar eseri var. Hiç değilse birer örnek alabilirlerdi.

Yıllık Konser Kitapçı
ğı’nda şu konserler basılı halde var: Yeni Yıl Konseri, Mançofonik Şarkılar, Sevgililer Günü Konseri, Film Müzikleri Konseri… hatta, Vergi Haftası’na bile konser adamış ADSO. Bunları, “Yıllık Konser Kitapçığı’nda basılı halde sunmuş da sanatseverlere. Ama aynı programda, Barış Manço var, M.K.Atatürk ve İ.İnönü’yü yazamıyorlar, ilginç!

Bir dönemle birlikte özensizlik can sıkıyor, söz etti
ğim konser programları nedeniyle. Oysa, kendini her geçen gün yenileyen/yenilemiş güçlü bir kadrosu var orkestramızın. Üstlendikleri konserleri hep yüzakı ile sonlandırıyorlar. Bu açıdan da teşekkür etmem gerek orkestra üyelerine. Hatta sahne arkasında emek verenlere de.

İçtenlikle yapmış olduğum bu “konser sezonu eleştirimi” ilgililer umarım ciddiye alır ve beklenilen özeni gösterirler. Benzer yazıları geçmiş yıllarda da yazmıştım, umarım yanlış anlaşılmam  Bknz:  1 ,  , 3 , 4 .

2019-2020 Konser Sezonu’nda ba
şarılar diliyorum şehrimizin kıymetli orkestrasına ve üyelerine.

***

Sosyal medya hesabımda ADSO’nun “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Konseri”nde görev alan bazı sanatçıların özensizli
ğine yaptığım “sert eleştirime” şu ironik yorumu yazdı ADSO Md. V. İbrahim Sezer:

“çok güzel bir yazı olmu
ş, size de çok yakışş!

antalya devlet senfoni orkestrası nın tüm sanatçı ve idari personeli olarak sizi kutluyoruz!

iyi ki varsınız sayın hasan hüseyin dulun.

tebrikler harika bir yazi olmus...”

Yanıt:

Ben sokakta yürüyen insanların kılık kıyafetini, özenini de
ğil, sanatseverlerin karşısına bir ulusal bayramda çıkan sanatçıların, bu konudaki özensizliğini eleştirdim. Hakaret etmek yahut o genç insanları incitmek değil amacım. Hem sahnede karşılaşğım, eleştirdiğim durumdan hem de kendi yazdıklarımdan üzüntü duyduğumu da bilmenizi isterim Sayın Sezer. Sanat dünyası ve sanatçıyla didişmek hiç aklımdan geçmeyecek bir olgudur, böyle bilmenizi isterim.

Kapanı
ş konseri albümü
19 Mayıs konulu konser albümü


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.