ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


ADSO’dan Oda Müziği Kıvamında Konçerto DinledikSayı: 1729 - 14.05.2019


Konser sezonunun sonlarına yaklaşırken, Antalya Senfoni Orkestrası nitelikli bir konsere daha imza attı. AKM Aspendos Salonu’nda Şef Oğuzhan Kavruk’un yönettiği konserde, Aydal Sargutan İşgören(viyola), Meriç Esen(viyola), Tolga Kulak(keman), Erdem Akça(viyolonsel) ve Başar Can Kıvrak(piyano) solist olarak görev aldılar. Başkemancı Semih Kartal’dı.

Konserde ilk olarak L. van Beethoven “Coriolan Uvertürü” seslendirildi. Hemen sonrasında, Biri eski iki ADSO üyesi solist geldi sahneye. Hatta bir dönemin hoca ve ö
ğrencileri;  ADSO’nun en kıdemlisi Aydal Sargutan İşgören ve eski öğrencisi Meriç Esen. Solist sanatçılarımız, A.Wranitzky “İki Viyola ve Orkestra için Konçerto” adlı eserin “Türkiye’de ilk seslendirilişi”ni  yaptılar. Konser kitapçığında, “Mozart ve Beethoven tarzında” ve Viyana Klasik Stili’nin önemli örnekleri arasında olduğu belirtiliyor. Üç bölümden oluşan güzel bir eserdi dinlediğimiz konçerto.

Konserin ikinci bölümünde L. van Beethoven “Piyano, Keman ve Viyolonsel için Konçerto”su seslendirildi. Solistlerimiz, Ya
şar Üniversitesi’nde hocalık yapan, Moskova Çaykovski Devlet Konservatuvarı’nın kırmızı diplomalı mezunu Piyanist Başar Can Kıvrak, yine İzmir’den konuk kemancımız Tolga Kulak ve ADSO çello grubu üyesi Erdem Akça idi.

Çok ba
şarılı seslendirilen bu üçlü konçerto, aslında “piyanolu üçlü” olarak bir oda müziği grubu için yazılmış. Bestecinin yaşamında da, müzik tarihinde de kendine özgü bir yeri olan bu yaratı, büyük bir bestecinin kaleminden çıkmış ve böylesi bir kadro için yazılmış olması nedeniyle örneği yoktur. Barok dönemin concerto grossolarını aynı türden  eserlerden sayabiliriz. Bu müthiş eser, bestecinin büyük yaratılarının gölgesinde kaldığı için, sağğında bir kez 1807 yılında çalınmış, o günden bu yana da konser dağarcığının en çok seslendirilen eserleri arasına girmeyi başaramamıştır.(*)

Dinlerken büyük keyif aldı
ğım bu konçertoyu gerçekten de tam bir oda müziği kıvamında dinledim. Her iki yarıda görev alan solist sanatçılarımıza ve orkestra üyelerine teşekkür ederim. Teşekkür faslında Şef Oğuzhan Kavruk’u da unutmamak gerekiyor.

***

Gelecek hafta Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Konseri var.
Şef yine Oğuzhan Kavruk, solistler; Oğuzhan Güner(fagot), Ezgi Ada Yıldız(flüt),Engin Sevinç(trompet), Egemen Sezen(trompet) ve Erdem Delibaş(trombon). Konserde, C.M. von Weber, C.Reinecke, A.Vivaldi ve L.Gröndahl eserleri çalınacak.


(*) Dinleyicinin Kitabı, Üner Birkan


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.