ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1853
Şu an 21 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


ANTDOB’dan Bir Dünya Prömiyeri İle Görsel ve İşitsel Şölen; ŞehrazatSayı: 1728 - 03.05.2019


Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Salonu’nu dolduran sanatseverler bir ilke daha tanıklık ettiler.

Antalya Devlet Opera ve Balesi, “Rus Be
şleri” üyelerinden NikolayRimsky-Korsakov’un en tanınmış eseri  Şehrazat Senfonik Süit’inin 2 perdelik bale düzenlemesiyle, “Dünya’da İlk Gösterimi”ni gerçekleştirdi.

Hemen herkesin bir
şekilde aşina olduğu bu eserin, 2 perdelik bale düzenlemesinde bestecinin diğer eserlerinden de yararlanılmış. Bu düzenlemeyi de Bujor Hoinic yapmış. Şehrazat’ın Libretto ve Koreografisi Armağan Davran, Dekor Savaş Camgöz, Kostüm Gazal Erten ve Işık Fuat Gök tarafından tasarlanmış/düzenlenmiş. Orkestrayı Alexandru Samuil yönetti, Başkemancı ise Sibel Aydın dı.

Sahneye konan görkemli eserde ba
şlıca roller şöyle dağıtılmış: Sultan Şah Levend’in oğlu Behram: Tolga Burçak, Tüccar Mahmut’un kızı Zühre: Selin Berkmen ve  Vezir Ebubekir’in kızı Zahara: Iaroslova Volkova

Binbir Gece Masalları’nın, Do
ğu’ya özgü büyülü, zengin ve etkileyici renkleriyle süslü eser; Sultan Şah Levend'in oğlu Behram ile şehrin ünlü tüccarı Mahmud'un kızı Zühre'nin aşkı ve bu aşka engel olmak isteyen Vezir Ebubekir'in kızı Zahara'nın ölümcül planını konu alıyor. Şehrazat’ı orkestra süiti olarak dinlerken, çalgı gruplarının tınıları dikkat çekiyorken, bale düzenlemesinde ise sahnede; dekor, kostüm, ışık ve danslar öne çıkıyor. İzlediğimiz prömiyerde de bu konular açısından bakıldığında, senkronizasyon mükemmeldi.

Dekor güzeldi ama kostümleri daha çok be
ğendim. Danslar da öyle; çok iyiydi. Antdob sahnelemelerinde, ister opera temsili olsun ister bale, izleyenler kesinlikle estetik kaygısı taşımıyorlar. Bu nedenle Antdob temsillerinde sahne önü, sahne arkasında emek veren herkese teşekkür ederim.

Sezonun son temsili 7 Mayıs akşamı yine Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde.

***


Dip not:
Şehrazat konulu başlıkları incelerken Yeni Akit’in haberi dikkatimi çekti. Küfürsüz, hakaretsiz bir bale haberi yazmışlar, Hasan Karakaya’yı da mezarında ters döndürmüşler!

ANTDOB eser tanıtımı

Yararlanılan Kaynaklar: Dinleyicinin Kitabı, Üner Birkan

Şehrazat Balesi konulu foto albüm


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.