ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1852
Şu an 9 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Dijitale girerken bir Peter Peelding anısıSayı: 1726 - 22.04.2019


Barut icat oldu mertlik bozuldu diye çok eski bir özdeyiş vardır bilirsiniz.

Ben bunu günümüze uygulayarak
şöyle çevirdim: “Dijital icat oldu herşey bozuldu.”

 Foto
ğrafçılık, mimarlık, müzik, sinema, resim, tasarım, grafik ve herşey. Çünkü yapmak etmek kolaylaştı, çok kolaylaştı ayağa düşhem de.

80’lerin hemen ba
şında Londra'da dil okulunda öğrenciyken bir akşam tesadüfen Soho'da bir barda Peter Peelding ile tanışştım. BBC'nin önemli müzik prodüktörlerinden ve The Beatles'i keşfeden adamdır kendileri. Sohbetimizin bir yerinde şöyle demişti:

“1950'lerde elektirik müzi
ğe yeni yeni giriyordu. Akustik müzik yerini elektirikli müzik aletleri ile yapılan müziğe bırakıyordu. İşte tam bu sırada Liverpool'da bir barda The Beatles'i tanıdım. O zaman adları The Beat idi. O sıralar İngiltere'de gençler tarafından kurulmuş yüzlerce topluluk vardı ve hepsi night clup'larda çalıyordular. Ama çok kötü müzik yapıyorlardı. Adeta birer gürültü fabrikası idi gençelerin oluşturduğu bu topluluklar. The Beat'i tanıdığımda daha derli toplu gördüm onları. Topluluğu o sıra Tony Sheridan idare ediyordu ama Paul ve John onu yönlendiriyordu. 19, 20 yaşlarında çocuklar bunlar. Kendileri gibi gençlerden oluşan topluluklar enstrümanlarındaki elektiriğin gücü ve gürültüsü ile müzik yaparlarken The Beat yani bildiğimiz The Beatles elektiriği kendileri yönlendiriyorlardı. Bunu yaparken de daha çok akustik müziği ön planda tutmaya çalışıyorlardı. Sonra Hamburg'a gittiler Tony (Sharidan) topluluktan ayrıldı aralarına George (Harrison) katıldı ve bildiğimiz efsane kare as ortaya çıktı."

Bu konu
şma çok uzun bir konuşmadır. Unutmayım diye kağıda dökmüştüm, bir gün bir yerlerde yazar yayınlarım diye.

Hülasa demem o ki dijitale esir olmak ile dijitali yönlerdirmek farklı
şeyler. Herkesten beklememek gerek ama maalesef günümüzde usta dediğimiz kimileri bile dijitali bu heyecanlı ve kendini uyanık sanan halka kasıyorlar. Benim gibi adamlarda (ki sayımızın çok olduğunu asla düşünmüyorum) bunu yüzlerine vurunca kavga çıkıyor.

Daha dün Trabzon'da usta foto
ğrafçı olduğunu çevresine söyleten birini yerle yeksan eyledim. Galeri de panoda asılı fotoğraflarının üzerine yaptığım eleştiri ile.

Fotoğraf: The Beatles'ın Hamburg'da Star Club'da müzik yaptığı The Beat günlerinden 1958 (Müfit Semih Baylan arşivi)


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.