ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 19 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


AynaSayı: 1681 - 01.12.2017


Çocukluğunda Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalını okumayan yoktur sanırım. Kötü kalpli kraliçe vardır orada. Sihirli aynasına her sabah şu soruyu sorar; “Ayna ayna, söyle bana, benden güzel var mı bu dünyada?”

Ayna’ya bakmayı sevmeyen bir toplumuz biz. Gerçeklerden kaçmayı marifet sanıyoruz. Yıllardır siyasilerden masallar dinlemeye alı
şş toplum, aynaya bakıp kendini görmekten korkar olmuş. Kendini görmek istediği gibi bakmış aynaya.

Gelin
şimdi Ayna’dan kendimize bakalım.

Bir türlü ça
ğdaşlaşamamış, kendi kimliğinden utanan ama kendisini dev aynasında gören ezilmiş, Arabesk bir toplumuz. 1923 Türkiye’sinden kat kat gerideyiz. Atatürk’ten sonra yöneticilerin iktidarda kalma hırsı yüzünden bilinçli olarak halkın cahil bırakılmasıyla geleceğinden kaygı duyar hale gelmişiz. Sosyalizm, ülkemize 29 Ekim 1923’te gelmiş, 10 Kasım 1938’de de bitmiş. Köy enstitülerinin kapanması ile de mezardaki sosyalizmin üzerine beton dökülmüş. Avrupalı mıyız, Asyalı mı, yoksa Arap mı belli değil. Toplama kampına dönmüş ülke. Bir konuyu uzmanına danışıp ona göre programlamak yerine herkes her konuyu bilir olmuş.

Bu konulardan en önemlisi olan e
ğitimi, sanat eğitimini inceleyelim şimdi sizinle.

Anadolu Rock müzi
ğinin efsane isimlerinden Cem Karaca, “Bindik Bir Alamete” adlı şarkısında bir meseleden bahseder. Tütün meselesi. Ben de size Kuzgun meselesini anlatacağım sizlere. Hani şu başımızın üzerinde uçup devamlı gaaak diyen kuş. Çünkü toplumumuzda en çok bu kuştan bulunuyor.

Güzel sanatlar fakülteleri, e
ğitim fakülteleri, konservatuvarlar öğrenci alımlarını tamamladı. Eğitim başladı. Pek çok aile, çocuğunun bu okullara girmesini isteyerek sınav kapılarında bekledi. Bu kurumların ne olduğu, hangi sistemle eğitim verdiği, kapsamları, hangi kuruma bağlı oldukları, müfredatı, işleyişi, yönetimleri, bu kurumlardaki hocaların mesleki ve psikolojik eğitimi ve yeterliliği günümüzde hâlâ muammadır. Eğitim sistemi yüzünden yarış atı sahiplerine benzeyen veliler, sihirli aynaya bakan kraliçe gibi en yetenekli öğrencinin kendi çocukları olduğunu düşünür.

Oysa gerçekler acıdır…

Çoksesli müzik halka ö
ğretilmemiştir. Çünkü halkın çoksesli müziği öğrenip gelişmesi baştakilerin işine gelmemiştir. Atatürk’ün istediği gibi Türk Halk ezgileri çokseslendirilip dünyaya tanıtılmamıştır. Sanat kurumları, Türk bestecileri, Türk operaları çalmaktan kaçarlar. Toplasanız iki elin parmak sayısını bulmayan orkestralar, halk için konser vermek yerine salonlara kapanıp günü kurtarırlar. Sanatçı adı altındaki bu devlet memurları, proje üretmek yerine sadece maaş gününü ve zamları düşünürler. Konservatuvardaki hocalar derse gelmeyip, gelmediği dersin parasını almak için türlü oyunlar yaparlar. Aynı mantık, milli eğitimde de geçerlidir. Öğrenci, öğretmenin umurunda değildir. Dünya standartlarında bir eğitim sisteminden uzak olan böyle bir ülkede sokaktaki vatandaşın çoksesli müziği tanıması elbette ki beklenemez. Çünkü bu ülkenin müzik sıralamasında ilk sıraları arabesk, pop müzik ve Türküler paylaşır. Halk onları bilir. Çocukların geleceği, güzel sanatlar lisesi, müzik eğitim fakültesi veya konservatuvarlardaki öğrencilerin geleceği kimsenin umurunda değildir. Böyle bir ülkede çevreye iyi görünmek isteyen belediyeler ve bazı okullar da otistikler ve engelliler gibi dezavantajlı grupları kullanıp onların üzerinden pirim yapmaya çalışırlar.

Hal böyle iken durum
şudur ki; Türkiye’de normal öğrenciyi düşünmeyen eğitim sisteminde mutlak kulaklı otistik bir öğrenciyi müzik alanında yetiştirebilecek herhangi bir kurum yoktur. Çünkü bu öğrencilerin eğitimi için özel şartlar gerekmektedir.

Yani sistem ö
ğrenciyi ve toplumu sağılacak inek, yarışa sokulacak beygir olarak görmektedir.

Uzun lafın kısası sevgili dostlar, Kuzgun’a yavrusu
Şahin görünür demişler. Varın yavrularınızın halini siz düşünün.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.