ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1853
Şu an 19 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Dünyaca ünlü bariton Sedat T. ÖztoprakSayı: 1676 - 10.07.2017


İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin (İDOB) ünlü baritonu Sedat T. Öztoprak, ‘Klasik Türk Müziği’ geleneğinden gelen bir ailenin çocuğudur. Dedesi, ünlü ud virtüözü ve bestecisi Ahmet Sedat Öztoprak’tır. Bu geleneği sürdüren Öztoprak, ‘opera’ sanatına adadığı sanat yaşamında, dünyanın önde gelen baritonları arasında yer almıştır.

 

DON GİOVANNİ’DE BAŞROL

 

Eğitimini, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Devlet Konservatuvarı’nda tamamlayan sanatçı, ünlü soprano ve eğitmen Belkıs Aran’ın öğrencisidir. İtalya hükümeti tarafından verilen burs ile Prof. Daniel Ferro’nun öğrencisi olarak Chigiana Müzik Akademisi’nde ‘master’ çalışmalarını tamamlamıştır. İtalya’da bulunduğu yıllarda dünya çapında orkestra şefi ve piyanistlerle çalışma fırsatı buldu. Türk operasında önemli bir yeri olan Robert Wagner ile çalıştı. Master çalışmalarının hemen ardından, İDOB tarafından sahnelenecek olan ‘Don Giovanni Operası’nda başrol oynamak üzere İstanbul’a döndü.

 

Uluslararası Belvedere-Viyana Şan Yarışması, Öztoprak’ın dünyanın en önemli baritonları arasında yer almasını sağlayan başlangıç noktasını oluşturmaktadır. Sanatçı, 1990 yılında Viyana’da gerçekleştirilen yarışmada; ‘Radyo/Televizyon Büyük Ödülü’, ‘En İyi Verdi Yorumcusu Ödülü’ ve yer aldığı klasmanda kazandığı ‘Birincilik’ ile Türk opera tarihinde bir ilke imza attı.

 

KLASİKLERİN USTA YORUMCUSU

 

Bu başarıları onu Dortmund operasına taşıdı. Sedat Öztoprak’ın dünyanın önde gelen baritonları arasına girmesini sağlayan; Verdi’nin ‘Rigoletto Operası’ndaki ‘Rigoletto’ yorumu ve sahne performansı oldu. Wuppertal Operası ile uluslararası opera kariyerine başlayan sanatçı, Kassel Devlet Operası, Hannover, Cemnitz, Düsseldorf, Duisburg, Koblenz, Nürnberg, Manheim gibi dünyanın önde gelen operalarında sahne aldı. Prof. E. Furlotti, Prof. Friedrich Meier Oertel, Hampe, Orlowski, Gruber, Leinert, Dr. Peter Gülke, Andreas Delfs, Prof. George Schmöe, Prof. Peter Falk, Roberto Paternostro gibi birçok kişi ile çalıştı. La Traviata/Verdi, Carmen/Bizet, Figaro’nun Düğünü/Mozart, La Boheme/Puccini, Maskeli Balo/Verdi, Romeo ve Juliette/Gounod, Werther/Massenet, Yevgeni Onegin/Çaykovski, Jan D’arc/Çaykovski, Butterfly/Puccini, Şen Dul/Lehar, Fierrabras/Schubert, Suzanna’nın Sırrı/W. Ferrari, Konsolos/Menotti, Windsor’un Şen Kadınları/ O. Nicolai, Maça Kızı/Çaykovski, Manon Lescaut/Puccini, Lustige Witwe/Lehar, Luisa Miller/Verdi, Hoffmann’ın Masalları/Offenbach, Midasın Kulakları/Ferit Tüzün operalarında yer alan sanatçı, Atatürk Oratoryosu/Nevit Kodallı, Requem/Faure, Lieder Eines Fahrenden Gesellen/G.Mahler adlı yapıtları seslendirmiştir.

 

OPERA REPERTUARINDA BÜYÜK DERİNLİK

 

Zengin bir opera ve konser repertuarına sahip olan sanatçı Almanya, Avusturya, İtalya, İsviçre, Belçika, Hollanda, Macaristan gibi birçok dünya ülkesinde opera temsilleri ve konserler verdi.

 

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni olarak görev aldığı yıllarda, “Dünya repertuarına ‘Türk Bestecileri’nin kazandırılması” başlıklı önemli bir programı uygulamaya koymuştur. Halen; İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Ana Sanat Dalı’nda, ‘Şan’ öğretim görevlisi olarak çalışmakta olan sanatçı, İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı ‘Ses Eğitimi’ bölümünde süpervizör olarak görev yapmakta ve ‘Opera Master Class’ programları ile genç opera sanatçılarına deneyimlerini aktarmaktadır.

 

Öztoprak; Avrupa ülkelerindeki geniş çalışmalarıyla opera repertuvarında büyük derinlik ve verimlilik kazanmış bir sanatçımız olarak ‘Türk Opera Tarihi’mizde önemli bir yer tutmaktadır.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.