ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1853
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Çok değerli Mavi Anadolu albümüSayı: 1672 - 10.05.2017


Piyanist Yeşim Gökalp'in Mavi Anadolu (Blue Anatolia) adlı albümü Çağdaş Türk bestecileri Necil Kazım Akses, Hasan Ferid Alnar, İlhan Baran ve Mithat Fenmen'in hiç seslendirilmemiş eserlerinin dünyadaki ilk kayıtlarının yer aldığı eşsiz bir başyapıt.

Araştırma, seslendiriliş, kayıt ve basım ile piyasa çıkış sürecini sevgili Yeşim Gökalp'in bana aktardıklarıyla yakinen takip etme şansı buldum. Bu nedenle bu anlamda kendimi seçkin bir yere koyuyorum.

Albüm, Çağdaş Türk Müziği dinleyicilerine hiç duymadıkları sesleri, tınıları taşıdığı için ayrıca çok değerli...

Yeşim Gökalp'in Mavi Anadolu (Blue Anatolia) adlı Çağdaş Türk Bestecilerinin eserlerinden oluşan bu eşsiz başyapıtı, bugün itibarıyla yani 10 Mayıs 2017 Çarşamba günü itibariyle, A.K. Müzik etiketiyle, başta D&R olmak üzere müzik marketlerin raflarında seçkin yerini aldı.

Ve bu nedenle bugüne kadar içimde sakladığım meseleyi sizlerle paylaşıyorum.

Yukarıda fotoğrafını koyduğum albüm, piyasada bugün satışa çıkanlardan, bir koleksiyoner olarak benim için çok çok değerli. Zira bu albümden Türkiye'de bir tek bende var. Belki bir iki kişi de daha olabilir ama onlar albümün yapım aşamasında görev aldıkları için benim elimdeki albüm beni seçkin bir yere koyuyor koleksiyoner olarak.

Zira fotoğrafını koyduğum ve elimde tek olan albüm teknik nedenlerden olsa gerek hatalı basılmış ve hatalı basıldığı tesadüfen öğrenilmiş bir albüm.

Eğer albüm bu haliyle piyasaya çıksaydı, dertleri üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olan bir sürü müzik yazarı bağcıyı bir güzel döverlerdi köylü yaklaşımlarıyla.

Oysa böyle seçkin ve nevi şahsına münhasır albümlerin hatalı olanları, piyasaya sürülenlerinden daha değerlidir koleksiyon açısından ve başka koleksiyonerlerin elindeki az bulunurluk oranına göre değer kazanırlar.

Bu albümü koleksiyoner açısından çok değerli kılan öge, iyi ve önemli bir albüm olmasının getirdiği seçkin yerdir.

Örnek verecek olursam, The Beatles topluluğunun Help albümü 1964'de piyasaya çıktığı zaman, ilk baskıyı yapan İngiliz Apple plak firması, yanlışlıkla  The Beatles topluluğunun daha The Beatles adını almadığı ve The Beat olarak müzik yaptığı dönemlerde seslendirdiği Tony Sheriden'lı şarkılardan Besame Mucho'yu basmıştı ve hata fark edilip toplatılmaya fırsat bulunamadan 200 kadarı koleksiyonerlerin eline geçmişti bile. İşte bu albümü uzun uğraşlar sonucunda bulmuş koleksiyonuma kazandırmıştım. Ve çok değerlidir kuşkusuz.

Mavi Anadolu albümü de böyle, seçkin bir repertuar olunca işin ekseninde, arızalı olanı daha değerli oluyor.

Göreceksiniz bir kaç yıl içinde bu albüm ne kadar değer kazanacak.

Son söz:

Tabii bizim köy orijinli kimi müzik eleştirmenlerimiz  bunları bilmezler. O nedenle üzümü yemeyip bağcıyı döverler. Zira eminim onlar her sabah, Show TV'de gelin evi adlı programı da izliyorlardır.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.