ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Gülsin Onay Erkin Onay ResitaliSayı: 1669 - 05.04.2017


Ünlü piyano virtüozümüz Gülsin Onay ve yetenekli genç keman sanatçısı Erkin Onay ikilisi; 29 Mart 2017 tarihinde Caddebostan Kültür Merkezi'nde, Anne ve Bebek Sağlığı Vakfı yararına bir resital verdi.

Resital ilk olarak, Ludwig van Beethoven'ın keman ve piyano için yazmış olduğu 'İlkbahar' (Sonat No. 5 in F Major Op.24) adlı sonat ile açılış yaptı. İkilinin, romantik dönem bestecilerinin yapıtlarında yakaladığı uyum ve yorum başarısı her zaman farkedilir düzeyde. Beethoven gibi üst düzey bir besteciyi yorumlamak, masterclass nitelikte olma zorunluluğunu beraberinde getirir. Müzikal donanımı yüksek bu iki sanatçı, yorumladıkları 'İlkbahar' sonatı ile dünyaca ünlü besteciye yakışan bir başarı ortaya koydu.

İstiklâl Marşı’nın bestecisi Osman Zeki Üngör’ün oğlu olan Ekrem Zeki Ün'ün keman için yazmış olduğu 'Yudumluk' adlı bestesini seslendiren genç keman sanatçısı Erkin Onay, bestecinin bu çalışmasını solo olarak üstün düzeyde seslendirerek yorumladı. Günümüzün önemli sanatçılarının programlarında Türk bestecilerine yer vermesi, çok sesli müziğimizin gelişmesi  için çok önemlidir.

Piyano ve keman ikilisi, ikinci bölümde olağan üstü yorumladıkları, müzik matematiği oldukça zorluklarla dolu Rus besteci Sergey Rahmaninov'un 'Vocalise' adlı ünlü parçasını seslendirdi. Rahmaninov, Gülsin Onay'ın gençliğinden beri ilgi duyduğu ayrıcalıklı bir bestecidir. Ünlü virtüozün, Rahmaninov'la olan ilişkisi üniversite yıllarına dayanıyor. Onay, Paris Ulusal Konservatuarı mezuniyet sınavında, müzik otoritelerince çalınması en güç konçertolardan biri olarak kabul edilen, Rahmaninov'un 'Piano Concerto No. 3' adlı bestesini başarıyla seslendirerek mezun olmuştur. Bu nedenle ünlü Rus bestecinin, Onay için özel ve önemli bir yeri bulunmaktadır.

Resitalin son parçası; Edward Elgar tarafından yazılan 'Violin Sonata, Op.82' oldu. İkili, geceye yakışır düzeyde başarılı yorumlarla programı tamamlandı. Ancak izleyicilerin yoğun isteği ve karşısında sahneye tekrar dönem Onay, Robert Schumann'dan seçtiği bir parçayla  'Bis' yaparak teşekkür etti.

Sivil toplum kuruşları yararına verdiği resitallerle bilinen ünlü piyano vitüozümüz, amacının; 'toplumsal olaylara farkındalık yaratmak' olduğunu her fırsatta dile getiriyor.

Kısaca; Anne Ve Bebek Sağlığı Vakfı'ndan söz edecek olursak, 25 yıl önce, Türkiye’nin duayen neonatoloji uzmanı Prof. Dr. Müyesser Tunçer ve beş meslekdaşı tarafından yurdumuzdaki bebek ölümlerini azaltmak, sağlıklı doğmalarını ve dünyaya gelenlerin de sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam etmelerini sağlamak amacıyla 1993 yılının Mart ayında kuruldu.

Kuruluşundan bu yana,  neonatoloji profesörlerinden oluşan akademik kurulu ve geniş akademik kadrosu sayesinde gerek doktorlara, gerek hemşirelere, gerekse halka yönelik pek çok konferans, panel, sempozyum ve kongreler düzenliyorlar. Vakfın ana konularından biri de hastanelerin yenidoğan yoğunbakım ünitelerinin ihtiyaç duydukları cihazları sağlamak, tıp öğrencilerine burs vermek, neonatoloji alanında yapılan bilimsel araştırmalara da ödüller vererek genç neonatologları da özendirmek.

Bu çalışmalarından dolayı vakfa ayrıca teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Bilim ve sanat her zaman çağdaş Türkiye'nin yolunu bugün olduğu gibi yarında aydınlatmaya devam edecektir.


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.