ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1853
Şu an 22 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


TacizSayı: 1666 - 23.03.2017


Tedirgin etmek, kişinin haklarının hiçe sayılmasını ve acizliği getirmektedir. Sefil düşüncenin de halsizliğidir. Kimi zaman da sözel, fiziksel, psikolojik istismar yoluyla kişiyi zor durumda bırakmaktır.

Korkunun tohumlarını ekmeyi meydana getirebilir.İnsana kendisini aciz hissettirmeyi de getirmektedir.

Sokakta yürüyen kadına laf atmak, onu küçük düşürücü sözler söylemek ya da otobüste rahatsızlık vermeyi de  kapsamaktadır.

Ataerkil toplumun yansıması  kadınlara bilinçaltlarında boyun eğmeyi getirmektedir. Kimin başına gelirse gelsin  sebebi bunu yapanda değil bu tavra uğrayanda aranmaktadır.

Ataterkil sistem kadını özel bir alana iterek kapitalizme daha çok hizmet eder. Bu iki sistem birbirini destekleyerek birbirinden beslenirler.

Öyle ki neredeyse kötü muameleye muhatap olmamak için kendilerine ayrılan o özel alandan çıkmamaları empoze edilir.

Böylece daha az parayla, daha az sosyalleşecekleri alanlarda kalır kadınlar. Bu ortamda bile başlarına gelen tacizden kendilerini suçlayacak bir bilinçle yaşarlar. İtiraz edecek yerde gizleyip saklanır.

Gizlilik de, utançta  suçluluğun diğer kaynaklarıdır. Kusurluluk duygusu yaratmayı ve değersizleştirmeyi  getirmektedir...

Taciz davranışları, her ne şekilde olursa olsun, her ne sebepten olursa olsun hoş görülmemelidir.

Kabullenilemez bir durumdur. Sistemin ürettiği politikaların sonucudur. Ağza alınmayacak korkunç aşağılama tehdit ve hakaretler de karşımıza çıkmaktadır. Kadınlara yönelik taciz olaylarının sorumlusu da mevcut sistemdir.

Sistemin  yarattığı, eğitimsizlik, yoksulluk, adaletsizlik ve vicdansızlık da toplumsal değerleri olumsuz etkilemektedir.

Erdemli olmak tacizle bağdaşmamaktadır. Her taciz ırkçıdır. Sokakta tek başına yürürken kendini güvende hissetmek de  insan hakkıdır.

İnsana verilen önem demokrasinin de ulaştığı noktayı göstermektedir. Çarpıklığı dönüştürmek yerine hala bundan besleniliyorsa kadınların yaşadıklarına seyirci kalınmaya  devam edilecektir. 

Muhafazakar politikaların toplumda yarattığı çürüme, yargının taciz davalarında suçluluların aklanması ya da geç kararları alması da önemli durumlardır... Konuya yaklaşımı olumsuz etkilemektedir.

Pembe otobüsün bir çözüm olarak sunulması da tekçi zihniyetin eseridir. Bunun yerine erkek egemen toplumun kadınları taciz etme rahatlığını caydırıcı önlemler yasal olarak alınmalıdır. 

Ama maalesef bir insanın en doğal hakkı olan yaşama hakkına bile tecavüz edip, hatta önce bildiğimiz cinsel tecavüzü gerçekleştirip, sonra da öldüren biri bile bir kaç yıl ile kurtuluyor. Bu böyle olunca da çirkinlikler ve tacizler sürüp gidiyor elbette.

Taciz hiç bir koşulda kabul edilemez ve  hem kişi hem de toplum için olumsuz sonuçlar getirir. Eril dile son verilmesi gerekmektedir.

Bir çok davada da kadının davranışının sorgulandığını görmekteyiz. Kendimizle yüzleşmeyi  yapamamaktayız.

İktidarların,kurumların,siyasetin ve dini anlayışın yarattığı hakim erkekçi iklimin sonuçlarıdır.

Kadın nazlandı ya da eve misafir kabul edilerek kuyruk salladı denilerek kadına yönelik  taciz, şiddete toleranslı bakılmasına sebep olmaktadır.

Ceza indirimleri erkek egemen yargının referansları haline dönüşmektedir. “Bağırmadı” nasıl bir indirim ve rıza sebebi olabilir ki?

Her türlü yıkıcı davranışın sorumluluğu almak da  kadına düşmektedir. Ezilmişlik değersizlik duygusuna sebep olmaktadır.

Taciz olayını sadece bir  grupla özdeştirmek  de ayrımcılıktır. Kadın baştan çıkarıyor, kadının hatasıdır.

Dekolteli kadın – dekoltesiz  kadın ayrımı da bu ayrımdan türetilecek olan da `tahrik ve rıza unsurudur.

Bu durumda dekolte giyen kadın tahrikçi kategorisine girmektedir. “Dişi kuyruk sallamazsa  erkek dolanmaz” , denerek çoğunlukla kadına karşı aşağılıyıcı, ayrımcı bir dil kullanılarak, kadına ikinci bir travma yaşatılmaktadır. 

Kadını suçlu ilan eden bu eril  bakış tacizci ve kadına şiddet uygulayanların da yüreklenmesine sebep olmaktadır.

Taciz olaylarında saldırgandan daha cok mağdur sorgulanmaktadır.  Cinsel şiddet de bazı tv yapımlarında  olağanlaştırılmaktadır.

Cesur karakterler üzerinden romantikleştirilerek görünmez kılınmaktadır. Cinsiyetçi davranışlar tacizi normallestirmektedir.

Kadın- erkek eşitliği düşüncesini  içsellestirilmeden yapılan her öneri, yüzeyde kalacaktır. Sesizlik  de taciz ve istismarın yeniden üretilmesini sağlamaktadır.

“Kadın mini etek giymiş”,  “Kadının o saatte orada ne işi  varmış?”  kadın  istediği saatte istediği yerde zarar görmeden istediği davranışı sergileyebilmelidir. Gözaltında da tacizler yaşanmaktadır.

Tacize yeterince tepki verilmemesi de sistem anlayışında `munferit` olarak nitelenmesine sebep olmaktadır.

Kelime hukuki anlamda kullanıldığında tehdit edici, rahatsızlık veren ve tasvip edilmeyen davranışları kasteder.

Kişinin saygısız ve zararlı davranışın hedefi olmasıyla başlar, oysa bütün ülke çoğrafyalarının yasanabilirliğini canlılar ve en başında da insan sağlamaktadır.

Taciz; kişinin benlik değerini, kendisine saygısını ve sevgisini, ve kendini algılayış bicimini ciddi biçimde tahribata uğratmaktadır, Kişinin kendini değersiz ve umutsuz hissetmesine sebep olur.

Sistematik bir sekilde gelişmektedir.  Tekrarlayıcı ve süreklidir. Söylenenlere geçmeden  iyice duymaya calışmalıdır.

Neden, niçin gibi soruları gündeme getirecek, bir  sorgulama, yüzleşme sürecidir. Bireyin kendisini kayırmadan bu sorgulama süreci içersinde yer almalıdır.

Uzun terapiler sonucu normal hayata dönebilecekleri bir travmadır taciz bazı durumlarda. Bunu en çok ensest tacizlerde görüyoruz.

Tacize uğrayan tarafın isteklerine koşul öne sürülmemelidir ve saygılı davranılmalıdır. Sabırlı olmak gerekmektedir. Tacizi gercekleştirenler ortamlardan uzak tutulmalıdır.

Çalışma hayatındaki tacizleri daha farklı şekillerde de görebiliyoruz. “Mobbing” dediğimiz tarzdır bu.

Alaycı tavır, işine engel olma, görmezden gelme, bilinçli yıpratma gibi... Elbette yine cinsel taciz de vardır.

Tacize uğradığını kanıtlayacak yazışma, not, mesaj, e posta gibi belgeleri  tutmalıdır.Kişi, eğer sendika veya  meslek örgütü gibi bir kuruma üye ise destek istemelidir.

Tacizin en önemli göstergelerinden biri stres, devamsızlık  verimlilikte düşüştür. Konu tarafsız kişiler tarafından  gizlilik ilkesi gözeterek araştırılmalıdır.

Dekolte giyinmek taciz sebebi değildir. Çünkü   sebep sonuç ilişkileri  bunu söylemektedir. Kadın dekolteli olmasa da tacize uğrayabilirdi.

Söylem olarak `kalcan kadar önemlisin` Eteğinden taşan beden parcalarınça gözdesin gibi çirkin telkinler fısıldanır kadına.

Kafasıyla değil kalçasıyla var olur söylemi  gün yüzüne çıkartılır. Kadının da isteğiyle ezilebilmektedir.

Tacizi  ahlakçı bir bağlamda tartışmanın da muhafazakar-cinsiyetci eril kültürle bağlantısı bulunmaktadır.

Bu kültürde tacizle ilgili konuların kolayca ahlakçı bir bağlamda anlam kazandığını görürüz.

Tacizi bir ahlak sorunu olarak kodlayan  söylemlerden de uzak durmak gerekmektedir. Cinsellik ile tacizi ve hatta şiddeti ayırt etme güçlüğü yaratmasıdır.

Tacizin yaygın bir toplumsal sorun oldugu kabul edilmediği ve olay suç ve ceza  ahlak ve namus terimleriyle düşünüldüğü için hem kişiler hem kurumlar olayı inkar yoluna gitme ya da  üstünü örtme yoluna gitmektedirler. Taciz ve şiddet de bu güç iliskilerinin bir ürünüdür.

Tacize karşı etkin bir koruma sağlanmamasıdır. Bireyin kendisini kayırmadan bu sorgulama sürecine adım atmasıdır.

Karşısındakine saygı göstermek, onu insan olarak görmek ve ona çektirilen acıyı kabullenmek demektir.

Tacizin  konuşulması, paylaşılması önemlidir. Taciz polisin  yanlış uygulamaları olarak da karşımıza cıkmaktadır. Sokaklarda kişisel alanı ihlal etmeden yürümeye, durmaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Otobüste de gerektiği şekilde oturulmalıdır. 

Ayrıca tacizi insanlar dışındaki canlılarda ve hatta doğa için de konusmak gerekmektedir. Yetişkin insanlara gerekli olmayan süt endüstirisi için ineklerin midelerine delikler açıp üretimi artırma yoluna gidilmekte.

Tavuklar da zorla yumurlatılıp  yumurtularına el konmakta. Basit bir hırs için orman da taciz edilmekte.

Mücadeleye başlamadan önce yüzleşmek gerekmektedir. Olayın idari soruşturulması. Tacizi gönüllü ilişki gibi ayrı bir kategorik alana çekmek  olayı görünmez kılınmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Önleyici düzenlemeleri yapılması bu tip durumun meydana gelmesini önleyecektir.İnsana ve doğaya iyi bakılması öğretilmelidir.

Kişinin özel alanın hukukun korunması altında oldugu da hatırlatılmalıdır.

Eğitim bilinci yükseltilmeli, farkındalığın  artırılması atılacak adımlar tacizkar ifade ve davranışlarında önlenmesine katkı sağlamaktadır. 

Eğitim sistemi baştan aşağı, laik,bilimsel ve demokratik bir şekilde yeniden yapılandırılmalıdır.

Tacizle mücadele etmek arkasında durulması gereken harekettir.Kişiye bebekliğinden itibaren bedenine dokunulduğunda yaptıklarımızı ve nedenlerini açıklamak faydalı olacaktır.

Ve bu çağ dışı zihniyetten kurtulma mücadelesinde kadın erkek el ele mücadele etmeleri gerekmektedir.

Sessiz kalınmamalıdır. İnsan ve onur birbirinden ayrılmazdır. Kadın sığınma evleri artırılmasında yararlar vardır.

Taciz bir saldırganlık halidir. Her şeye karşın olabilir, Bu fikri oluşturacak ortamlardan zihni uzaklaştırmak da ancak güzel bir ruh haline sahip olmakla olur.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.