ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1920
Şu an 15 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 23.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 14.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Konservatuar yıllarımdan bugüne İlhan HocaSayı: 1660 - 01.12.2016


İlhan hoca ile ilk tanışmam Konservatuvar daki Piyano Öğretmenim Prof.Ayşe Savaşır ,a ithaf ettiği Çocuk Parçaları ni Baran a calmam için beni yönlendirmesiyle oldu. Piyano eserlerine ilgim  o günlere dayanır. Ankara Cebeci deki Konservatuvar da olan üst kattaki Solfej derslerini yaptığı oda. İlk derse gittiğimde niye bu kadar renkli kalemler le çalışıyor kafası karışmıyormu diye düşündüğümū hatırlıyorum. O zaman 10 yaşında idim sanırım.  ama sonra eserlerini çalıştıkça yalnız biri gibi görünse de çok renkli bir kişilik ve eserlerindeki pasajlar üzerinde yaptığı titiz araştırmalar onu tek başına düşünmeye, okumaya ,ve üretmeye itmis Bu bana yanlış gelen birşey değil Hocaya bir kez neden telefon ,cep telefonu ,televizyon ,gibi iletişim araçlarını kullanmiyorsunuz soruma yanıtı ben kitap okumayı, yürümeyi ,ve gençlerle iletişimi, sohbeti , tercih ediyorum çünkü öbür türlüsü beni daha çok bloke ediyor diye anlatmıştı doğrusu ona hak vermeden edemedim. Bu zeki kişilik ancak kendi kendine derin bir düşünce ve araştırmayla yoluna devam edebilirdi. Yaklaşık 10 yıldır eserleri üzerine kendisiyle sohbet etme ve çalışma fırsatı yakaladım. Bundan son derece memnunum çünkü besteciyi tanımadan eserleri üzerine konuşmadan icra etmeye çalışmak çok doğru bir durum aslında değil ama her zaman nasip olan bir imkan da değil. 

 

Beni bu özgün ve ilk icra larla ilgili arşiv çalışmasına yönlendirme çabasını  geçen yıllarla çok daha iyi anladım. Bu öncelikle çok önemli bir millî miras sonra bana müziği çeşitli açılardan daha geniş bir tablo ile görmemi sağladı bu makamlar konusundaki merakımı oluşturduğu gibi  ayrıca ilhan hocanın yurtdışındaki ilk eserlerini tanittigim yerlerde dikkat çeken unsur olarak ülkesinin halk temalariyla çağdaş müziği birarada kullanabilen az besteciler arasında oluşunu bir kez daha gösterdi .Onunla ilgili yazacak çok şey var. Yakında çıkacak CD de yer alacak son üç eserini daha önce hiç yapmadığı halde önden dinlemek istedi. Düşüncelerini biliyor olmak beni biraz da olsa rahatlatiyor. Merakı eserlerini ne kadar anladigim ve yorum olarak yaklaştığım üzerine idi. Bunun üzerine yinede kendisine yönelttiğim sorular oldu. Bana dediği şunu bil ben eserlerimde hiçbir ölçüyū tam netlestirmeden ve araştırmadan yazmam buna seneler dahil dedi. Sonuçtan çok memnun olduğunu sabırla üzerine gittiğim için çok sevindigini söylemişti. 

 

Sayın Hocam az eser verdiğinizi düşünebilirler bunun içinde cevabınız olduğunu biliyorum.

 

Önce eldekileri icra etmek ve tanıtmak besteciyi anlamak gerek arkadan yenileri gelecektir.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya 1 yorum yapılmış.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.