ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1835
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


2015’in en iyi albümleriSayı: 1639 - 07.09.2015


2015’in sona ermesine daha çok var. Ama bu, yılın şimdiye kadar geçen kısmında yayınlanan en iyi albümleri seçmemize engel değil. 2015’in ilk yarısında yayınlanan bu harika albümleri keyifle dinleyin.

Sufjan Stevens - Carrie & Lowell
Elini dokundurdu
ğu her yerde mucizeler yaratan bir isim Sufjan Stevens. Piyano, obua, davul, banjo gibi onlarca farklı enstrümanı vücudunun bir uzvu gibi kullanabilen müzisyenin çok yönlü albümlerinde yeni ve farklı olmayan bir şeye rastlamak pek mümkün değil. ‘Carrie & Lowell’, annesinin ölümümün ardından karanlık bir dönemde bestelediği, hiçliğin ortasındaki bir gaz lambası gibi sizi aydınlatan şarkılar barındırıyor. Stevens’ın bu alternatif folk şaheseri sadece onun kariyerinin değil, yılın en iyi albümlerinden biri.

Tame Impala - Currents
Son 10 yılın en etkileyici topluluklarından biri Tame Impala. Elektronik müzikle gitarları bulu
şturdukları o zihin açıcı, astral seyahatlere fon müziği oluşturabilecek kadar garip tınlayan, atmosferik müzikleri eşsiz bir yapıya sahip. Bu yeni albümlerinde dümeni dans pistine doğru hafifçe kırmışlar. Dinlenmeye doyamadığınız, her yeni şarkıda iştahınızı biraz daha kabartan ‘Currents’, doyumsuz müzikseverler için yaratılmış olağanüstü bir çalışma.

Everything Everything - Get To Heaven
I
ŞİD’e, II. Elizabeth’e göndermeler yapan politik bir tavrı ve dans ettiren, sanatsal alternatif rock anlayışını aynı anda barındırıyor ‘Get To Heaven’. Ele aldığı depresif konulara rağmen, müzikal açıdan hayli “mutlu” bir tona sahip olan albüm, deneysellik açısından da çok yerinde bir kıvam tutturmuş. Baştan sona eksiksiz ve kusursuz bir çalışma ‘Get To Heaven’.

Father John Misty - I Love You, Honeybear
Father John Misty, gerçek adıyla Josh Tilman’ın Amerikan folk grubu Fleet Foxes’tan ayrılı
şının ardından yayınladığı ikinci stüdyo albümü bu. Saykodelik bir folk anlayışını benimseyen müzisyenin, karısıyla ilişkisinin parodisini yaptığı bu eğlenceli albüm, yorulmayan detaycılığı ile bu sene aşka ithaf edilmiş en renkli, tuhaf ve duygusal çalışmalardan biri.

Tobias Jesso Jr. - Goon
Ürkek bir
şekilde, hiçbir şeye yetişmeye çalışmadan, dünyanın sonu hiç gelmeyecekmiş gibi acele etmeden söylüyor şarkılarını Jesso Jr. Paul McCartney’nin solo dönemlerini de fazlasıyla anımsatan, folka yatkınlığıyla dikkat çeken Goon, 70’lerde kaydedilmiş gibi tınlıyor. The Black Keys’ten Patrick Carney, Girls’den Chet White ve Grammy’li Ariel Rechtshaid’ın prodüktörlüğünde kaydedilen Goon, insanı sakinleştiren muazzam bir sadelik yakalamış.

Belle and Sebastian - Girls in Peacetime Want to Dance
19 yıllık kariyerleri ve yayınladıkları dokuz albüm boyunca müziklerindeki temel ö
ğeleri korumaya devam ederken, bir şekilde yeni tınlamayı da başardı Belle and Sebastian üyeleri. Dönemlere ya da akımlara bağlı kalmadan kendilerine özgün bir alan yarattılar. Bu yeni albümlerinde de alternatif pop alanında kazandıkları o özel yeri korumaya devam ediyorlar.

Jamie XX - In Colour
Meslekta
şı Disclosure’la birlikte günümüz elektronik müzik piyasasındaki en sofistike isimlerden biri Jamie XX. The XX’nin kurucusu Jamie Smith’in bu ilk solo çalışması bir dans albümünden beklemeyeceğiniz kadar melankoli yüklü. Jamie Smith bu ilk albümüyle elektronik müziğinin geçmişten kalan mirasına konup, geleceğin standartlarını belirliyor.

Blur - The Magic Whip
12 yıl aradan sonra yayınlanan ilk Blur albümü ‘The Magic Whip’. Brit pop’un mimarı olan topluluk bu yeni albümünü o dönemin en etkili prodüktörlerinden olan eski dostları Stephen Street’le kaydetti. Müzikal açıdan birbirlerinden uzak geçirdikleri tüm o yıllar içerisinde biriktirdikleri fikirlerle doldurdukları ‘The Magic Whip’,
İngiliz popüler müziğinin bu çok yönlü dehalarının elinden çıkan zamansız bir albüm.

Courtney Barnett - Sometimes I Sit and Think, and Sometimes I Just Sit
Müzik icra etmeyi,
şarkı bestelemeyi dünyanın en kolay şeyiymiş gibi gösteriyor Courtney Barnett. Avustralyalı genç alternatif rock müzisyeninin bu ilk albümündeki şarkılarında garip bir basitlik var. Gitar, bas, davul üçlüsünün o sade kullanımı albüme muazzam bir güzellik katmış. Efektlerden ve karmaşadan uzak bir rock’n roll albümü dinlemek isteyenler için ideal.

Björk - Vulnicura
Avrupa’nın o uzak ve gizemli adasından çıkan,
İzlandalı bir kadının, Björk’ün yaralarına, hırpalanışlarına, hayattaki tökezleyişlerine dair acı dolu şarkılarını dinliyoruz çok uzun zamandır. Bunca albüme rağmen Björk’ün hâlâ orijinal ve heyecan verici fikirlerle karşımıza çıkabilmesi harika. Müzisyenin yaylılar ve elektronik müziği birlikte işlediği –zorlu- albümü herkese göre değil. Ama kapıdan içeri adımınızı atmayı başarırsanız şahit olacaklarınıza hayranlıktan gözleriniz kamaşabilir.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.