ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Sevgili Panayot Abacı...Sayı: 1637 - 07.08.2015


Sevgili Panayot Abacı, (...) seni Arnavutköy’deki Taksiarhi Rum Ortodoks Kilisesi’nden sonsuzluğa uğurlarken... Taa 70’li yıllara giden anılar... İstanbul’dayız, Atina’dayız, Selanik’teyiz, Dikili’deyiz... Taksim’de AKM’deyiz; İstanbul Festivali’nin ilk yıllarında İKSVdeyiz, Sinematek’teyiz, Şan Sineması’ndayız, Papirüs’teyiz, Çiçek Bar’dayız, bizim evdeyiz... Ve şimdi de, büyük depremden sonra yıkılıp yeniden yapılan işte bu kilisedeyiz.

Kilisenin renkli vitrayları, mumları, ı
şıkları, görkemli avizeleri hepsi senin aydınlık kişiliğini yansıtıyor. İki anadilini, sayısız kültürü benimseyişini, kocaman yüreğini, komünistliğini, afacanlığını, yardımseverliğini, karınca çalışkanlığını, emeğe verdiğin değeri, insan sıcaklığını...

Bunları ve fazlasını yansıtıyor. (Farkındaysan, aksili
ğini, inatçılığını katmadım işin içine!)

Aydınlık ki
şilik

Yunancadan Türkçeye çevirdi
ğin sayısız roman; Yunancaya çevirdiğin Aziz Nesin’den sekiz, Yaşar Kemal’den dört kitap, Sabahattin Ali, Rıfat Ilgaz, Demirtaş Ceyhun, Recep Bilginer, Yıldırım Keskin, Refik Erduran ve Orhan Pamuk... Hepsi öksüz şimdi.

Usta bir müzisyen olmak... Viyola sanatçısı olarak,
İstanbul Senfoni Orkestrası’nda 22 yıl ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde 12 yıl çalışmak... Aylık müzik dergisi “Orkestra”yı 38 yıl boyunca çıkarmak... Hepsi bu değil!

Sen tek ki
şilik bir sivil toplum kuruluşu gibi çalıştın, hep çalıştın! Barış ordusunun en çalışkan neferiydin! “Yetiş Panayot” diyenin yanındaydın!

Tek ki
şilik STK

Kilisedeyiz. Ya
şın 92. Sanki yeni öğrendim. Sen İstanbul Şehir Orkestrası’nı kurduğunda (1945) ben daha doğmamıştım. Seni 70’ten beri tanıyan ben, aramızda 22 yaş fark olduğunu ölüm haberinden öğrendim. Birlikte çok çalıştık. Ve sanki hep yaşıtımdın, akranımdın...

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın kuruluşu... İstanbul Filarmoni Derneği’nin kuruluşu... Nejat Eczacıbaşı, Aydın Gün, Mükerrem Berkli günler...

Türkiye Yunanistan Dostluk Derne
ği’nin kuruluşu: Aziz Nesin, Yaşar Kemal, Theodorakis, Zülfü, Ekrem Akurgal, Ersin Salman’lı günler...

Hepsinde bir avuçluk ordunun en çalı
şkan neferi sensin sevgili Panayot . Abdi İpekçi katledildi. Yunanlı işadamı Andreas Politakis ve Milliyet önderliğinde Abdi İpekçi Dostluk Barış Ödülü kuruldu. (Dernek değil.) Sibel İpekçi, Emre Kongar’lı günler... Ödülün genel sekreterliğini yapıyorum. En büyük destekçim yine sensin...

‘Korkma ben varım’

Yunanistan’la gerilimli günler. 80 sonları... Atina’da konu
şma yapmaya sakın gitme öldürürler seni diyenler var... İnsan korkmuyorum dese de etkileniyor... Sana danışıyorum. (Her konuda ne çok sana danışırdım!!!)

Gülerek kahkahalarla yanıtlıyorsun: “Korkma, korkma, ben varım!”

O günden sonra aramızda parola gibi bir
şey oluyor bu tümce... “Korkma, korkma, ben varım!”

Önceki gün kilisede Arif Keskiner, Sibel Asna ile anılar de
ğiş tokuşu yapıyoruz. Yüzümüzde kocaman gülümsemeler... Ama zaten kimle seni konuşsak o gülümseme, kişiliğin gereği gelip yerleşiyor yüreğimize.

Cello sanatçısı Murat Berk,
İDSO’nun turnede olduğu için tam kadro kilisede hazır bulunamadığını açıklarken, babası Mükerrem Berk’le yaşadıklarını anlatıyor.

Benim kafamda ise hep aynı soru: Senin bütün o engin kültür birikimin
şimdi ne olacak? Nereye gitti? İdil Biret’e soruyorum. O da bilmiyor... “Ama mutlak, mutlak, o birikim kâğıda dökülmeli, kitaplaşmalı” diyor...

Sevgili Panayot, sen gittin,
İstanbul eksildi, biz eksildik...
Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.