ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Ne dinlediğini söyle, sana kim olduğunu söyleyeyimSayı: 1636 - 24.07.2015


Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre metal dinleyenler daha sistematik düşünürken daha yumuşak müzik dinleyicilerinin empati duygusu gelişmiş.

Hani derler ya ‘bu benim aklıma gelmişti’ diye. İşte tam bunun gibi bir olay yaşadım bu hafta. Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ile ilgili bu hafta BBC’de bir haber yayınlandı. Plos One dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre;

Ki
şinin müzik zevki düşünce şeklinin ne olduğu konusunda ipuçları taşıyor.

* Empati besleyen insanlar daha yumu
şak, daha hafif müzikleri tercih ediyor.

* Etraflarındaki dünyayı çe
şitli kalıplarla analiz etmeye çalışan sistematik insanlarsa, punk, heavy metal ve daha karmaşık müziklerden hoşlanıyor.

Müzik tercihleriyle ilgili ara
ştırma için 4 bin kişilik bir denek grubu çeşitli deneylere tabi tutulmuş. Deneklere önce, “empati besleyen” mi, “sistematik mi” olduklarını saptamak amacıyla, kişisel sorular sorulmuş. Sorulan sorular, “otomobil motorlarının tasarım ve yapımıyla ilgilenir misiniz?” ve “başkalarının nasıl hissettiğini tahmin edebilir misiniz?”

Daha sonra deneklere 26 de
ğişik türde 50 kısa müzik parçası dinletilmiş ve her parçaya 1 ile 10 arasında puan vermeleri istenmiş..

Empati yönelimli insanların ritim ve blues, hafif rock ve folk müzi
ğine eğilim gösterdiği, Jeff Buckley’in yorumuyla (Leonard Cohen şarkısı) Hallelujah ve Norah Jones’un Come Away With Me adlı parçası gibi müzikleri yeğlediği görülmüş.

Sistem geli
ştirici oldukları ortaya çıkanlarsa, heavy metal gruplarına ve yenilikçi caz müziğine eğilim göstermiş. Ben de bu gruba giriyor sayılırım. Siz de kendinizi test edebilirsiniz. Bu grubaysa, Metallica’nın Enter Sandman adlı parçası dinletilmiş.

Ara
ştırmacılar daha da derine indikçe, belli bir türün içinde tercih edilen müzikler arasında da, yoğunluk ve üslup bakımından değişiklik görüldüğünü saptadı.

Cambridge Üniversitesi’nden doktora ö
ğrencisi David Greenberg, bu bulguların müzik endüstrisi tarafından kullanılabileceğini belirtiyor. Peki bu iyi mi olur? Kötü mü?

Greenberg, “Spotify ve Apple Music’te hangi tür müzikleri dinlemeyi seçebilece
ğinizi tahmin etmek için yapılan işlemlere büyük paralar yatırılıyor. Bu şirketler, bireylerin düşünce tarzlarını bilirse, müzik tavsiyelerini daha özele indirme olanağını bulabilirler” diyor.

Ara
ştırmadan yaptığım alıntılar bunlar. Haydi şimdi bu bilginin başka nerelerde kullanılabileceğine kafa patlatalım.

Mesela bir i
ş görüşmesi için kullanılamaz mı? Personel adayına mini bir müzikli anket yaparak onun karakter yapısını çıkartamaz mıyız? Böylece aradığımız pozisyona uygun mu değil mi çok daha kolay anlayabiliriz gibi geliyor bana. Yaratıcı, organizasyon yapısı kurabilen, çözüm odaklı, pratik zekâlı biri lazımsa iş ilanları şu şekilde olabilir;

“Metal müzik dinleyen personel alımı yapılacaktır.
İlgililerin...” vb.

Ba
şka bir taraftan daha bakalım.

İkili ilişkiler! Birlikte olacağınız arkadaşınız, sevgiliniz, ev arkadaşınızı dinlediği müziğe göre pekala seçebilirsiniz. O zaman evlenmek için kan testi ve müzik zevki testi uygulanabilir.

Bir ba
şka mükemmel birliktelik de bunların karıştırılmasından elde edilebilir. Mesela benim evliliğim biraz bu duruma benziyor. Ben metal müzik dinlemekten hoşlanıyorum, eşim Şenay daha yumuşak müzikleri dinlemeyi tercih ediyor. Arada bir o da klasik rock müzik dinleyebiliyor, ben de blues... Az da olsa ortak noktalarda buluşabiliyoruz. Bu bize ne getiriyor? Yukarıdaki araştırma sonuçlarının iki sonucunu da tek çatı altında toplamamızı sağlıyor. Bazı durumlarda çatışmalara da yol açmıyor değil. Sonuç iyi: 14 yıldır birlikteyiz.

Sonuç bölümüne geçersek. Bilimsel ara
ştırmalar hayatta karşımıza çıkan ve farkında olmadığımız pek çok durumun sebeplerini bulmamıza yardımcı oluyor. Eski yazılarımdan hatırlayanlar vardır. Bugün bahsettiğim türden araştırmalar büyük maliyetlere girilmeden halledilebiliyor. Maalesef bizim üniversitelerimiz bu araştırmaları bir türlü yapmıyor. Ödenekleri yok denecek kadar az bunu biliyoruz. Bulundukları illerde 4000 kişi üzerinde müzik ile ilgili bir araştırma yapsalar, katılımcılara da “Para kazanmayacaksınız ama ülkenize, eğitim sistemimize büyük faydanız olacak” denilse kimsenin itiraz edeceğini zannetmiyorum. Hep söylüyorum niyet önemli! Gerçekten imkânsızlıklar içerisinde efsane işler yapmaya çalışan üniversitelerimizi, eğitimcilerimizi bunun dışında tutuyorum. Benim lafım gitti gideceği yere.

timur@teknosafari.com


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.