ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 10 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


'Operadaki Hayalet' Aramızda...Sayı: 1627 - 20.04.2015


"Operadaki Hayalet" sonunda İstanbul'da... Bunca yıl sonra eskimemiş midir? Acaba buraya gelen kaçıncı sınıf oyuncular? Yoksa bize "Balkan ve Ortadoğu için yeterli" olanı mı yolladılar? (Bunları bana öyle çok soran oldu ki, ondan yazıyorum...) Bırakın bu soruları, bugüne dek ülkede sergilenmiş en görkemli, en şaşalı, en barok, en rokoko, en gösterişli, en zengin müzikali görmeye çalışın . (Hemen bir öneri: bu "en"leri görebilmek için sakın önlerden değil, arkalardan ya da balkondan seyredin! )

Andrew Lloyd Weber'in bestesi, sözleri C.
Hart ve R.Stilgoe'ya ait müzikal, neredeyse 30 yıldır 40 ülkede seyirci karşısına çıkıyor. İlk sahnelenişi Londra'da 1986. New York'a 88'de geliyor. Broadway'de en uzun kalma rekorunu kırıyor. Eleştirmenlere göre: "Müzik dünyasına Tanrıların armağanı!"

HER DA
İM ÇEKİCİ
Eskimedi mi ? Hayır eskimedi. Gaston Leroux'nun gerilim romanına (1909) dayanan eser evrensel temaları i
şliyor: Aşk, tutku, coşku... Hem karşı cinse, hem de sanata (burada müziğe) duyulan aşk ... Artı gizem,gerilim... Artı güzel-çirkin, iyi-kötü sorgulaması...

Eskimedi çünkü Weber'in müzi
ği hala çok sürükleyici ve akılda, dilde kalıcı. ("Evita", Cats", "İsa Superstar"dan da çok.)

Eskimedi çünkü yaratıcı kadro çok usta. Seçimleri muhte
şem. Yönetmen Harold Prince'in dakik, saniye şaşmayan, görsellikle duyarlığı harmanlayan, dengeli ama sürprizlerle dolu, ayrıntıları dantel gibi işlediği yönetimi ... Gillian Lynne'in en karanlığı aydınlatıveren koreografisi... Kostüm ve dekorun çarpıcılığı, devasa görkemi... İşlevsellik ve mükemmellik.

Eskimedi, çünkü 30 yıl içinde dünyanın her yerinde giden oyuncular de
ğişse de, prodükson ayni ve opera sesi olan oyuncuların niteliği değişmiyor.

OLANAKSIZ A
ŞK
İşte perde açıldı: Bir açık arttırma. Satılığa çıkarılanlar, batmış bir tiyatronun malları.. Alıcılar da köhne... Sıra Paris Operası'nın o meşhuuuuuuur avizesinin satışında! Avizeyle birlikte ... Geriye dönüş... Paris Operası'ndayız...

Burada bir "hayalet" ya
şamaktadır. Doğuştan yüzü yaralı, gizlenmek için Paris operasının yeraltı dehlizlerinde yaşayan bir müzisyen, bir bestecidir aslında o. Ve müzik aşkıyla, operanın her işine (gişe sorunlarından, eser ve oyuncu seçimine) her şeye karışmakta , yöneticilere mektupla, notlarla talimatlar yollamaktadır... Sözünü dinlemezlerse... Hazırladığı ölümcül tuzaklara düşeceklerdir!

İlk bölümde, 1900'ler başındaki opera dünyasına göndermeler, primadonna ve sahne parodileri çok eğlenceli. Müzikle şakalaşma gibi!

"Hayalet" genç soprano Christin'e a
şık olunca... Genç soprano , "müzik meleğim" dediği "Hayaletten" müziği, sesini , içindeki cevheri öğrendikçe...İş değişir...

İÇİMİZDEKİ CEVHER
Bir yanda yüzü deforme gizemli, çevreye korku salan Hayalet (Brad Little) öte yanda yakışıklı , aristokrat sevgili (Anthony Downing) ; genç soprano (Emilie Lynn) hangisini seçecek...

Her ne kadar Hayalet'in maymun gibi kafeste gezdirildi
ğini, annesinin bile kendisinden nefret ettiğini öğrensek de, ona acısak da (üstelik, maskesiyle sahnede çok yakışıklı!) unutmayalım ki, adam katil! Operada iki masum insanı öldürdü! Genç soprano unutacak mı? içindeki cevheri , yıldızı parlatan hayalete teslim olacak mı? Onları birleştiren müzik, Sevgiliye tehditse?

Ola
ğanüstü sesler, muhteşem görüntüler, beklenmedik sürprizler, aksamayan teknik! Renk, ışık, duman sis cümbüşü... Hanibal'in filleri, gölde kayan gondollar... Müzik ve sahne büyüsü!

Tanrım ke
şke bizim opera binamız AKM'nin yeraltındaki dehlizlerinde de bir hayalet yaşasaydı da yapıyı bu hale getirenlerden hesap sorsaydı.

Bir
şey kaçırmayın! sosyal ağlardan bizi izleyin...

MGKmedya


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.