ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1860
Şu an 21 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Geleceğin yıldızı hâlâ çocukSayı: 1613 - 12.01.2015


Maddie Ziegler, Sia tarafından keşfedildi. Chandelier klibinde milyonları kendine hayran bıraktı. Sia’nın son klibindeyse Shia LaBeouf’la birlikte dans edip tartışmalara yol açtı

Geçen yıl ‘Chandelier’ single’ı ve klibiyle pop müzi
ğin yeni ikonu haline gelen Sia, Chandelier gibi son klibi Elastic Heart’ta da 12 yaşındaki dansçı Maddie Ziegler’le çalıştı. Bu sefer Shia LaBeouf’lu klip muhteşem yorumların yanında pedofili suçlamalarıyla karşılaştı. Sia suçlamaları kabul etmemekle birlikte özür diledi. Tartışmaların merkezindeki, pop kültürün bu yeni ve genç ikonu Ziegler’la Entertainment Weekly’nin yaptığı röportaj dansçının fikirlerini anlamak için iyi bir yol.

 

Dance Moms programında ünlenen genç dansçı Maddie Ziegler’e bir gün Sia’dan bir tweet gelir. “Annem söyleyince şaka sandım” diyor Ziegler Sia’nın kendisine yolladığ tweetle ilgili. Tweetle gelen klipte oynama teklifinin gerçek olduğunu anladıktan sonra görüşmelerin sağlandığını ve Sia’nın geçen yıla damgasını vuran şarkısı Chandelier’in klibinde oynadığını anlatıyor Ziegler: “Herkes çok heyecanlandı olayı duyunca, bense neyle karşılaşacağımı bilmiyordum. İki hafta sonra Los Angeles’a gittim. Yapabileceğimi bile bilmiyordum. Bana koreografiyi öğrenmem için dört gün verdiler çünkü daha erken öğrenebileceğime inanmıyorlardı. Üç saatte öğrendim. Sia prova odasına girdiğinde çok heyecanlıydım çünkü kendisi yüzünü göstermiyor, hep gençlik fotoğraflarından biliyordum onu. Gergindim fakat odaya girer girmez bana sarıldı. Sanki çok uzun zamandır birbirimizi tanıyor gibiydik. Programlara birlikte katılıp sürekli birlikte zaman geçirmekten aile gibi olduk diyebilirim.” Ziegler, gayet açıksözlü bir çocuk. Sia’yı tanımadan önce şarkılarının bazılarını bildiğini fakat öyle hayranı olmadığını da açık yüreklilikle söylüyor. Belki yaşı daha büyük olsa çok hayran olduğu yalanını söyleyebilirdi ama yalan söylemek o yaştaki bir çocuğun aklına gelmiyor. “Elastic Heart’ klibinin çekimi sırasında I’m in here şarkısını söylüyordum. Sia yanıma gelip ‘Benim şarkımı mı söylüyorsun’ dediğinde ben de ‘A bu senin şarkın mı’ demiştim. Meğer onun albümünü dinliyormuşum” diyor 12 yaşındaki dansçı.

 

SHİA DANSÇI MI Kİ?

 

Maddie Ziegler’in oynadığı son Sia şarkısı ‘Elastic Heart’ pek çok tartışmaya gebe oldu. Pedofili tartışması kliple birlikte parladı. Daha yayınlandığı günden itibaren milyonlarca kez izlenen klibi pedofili olarak görmeyen de çok sayıda izleyici vardı. Kanımca klipte pedofili değil sanat vardı. İki bireyin kavgayla karışık ilişkisi dansla anlatılıyordu. Belli ki Ziegler de böyle düşünüyor ve tartışmalara Entertainment Weekly röportajında yer vermiyor bile. O daha çok ortağı LaBeouf’la dalga geçmenin peşinde.

 

“’Elastic Heart’ da ‘Chandelier’ gibiydi. Ten rengi badim ve sarı küt peruğumlaydım. Üstüm başım çok kirliydi ve ben kirden iğreniyorum. Hayatımda daha rahatsız olmadım çünkü hayatımda bundan daha kirli olmadım. Üstümdeki kirden o kadar iğrendim ki duşa girdiğimde midem bulandı. Provalarda Shia’ya ihtiyacı olur diye peçete uzatıyordum ama o ‘Ben iyiyim sağ ol’ diyordu. Bense onun kadar rahat değildim” diyor Ziegler. Bu arada röportajda o kirin ne olduğu soruluyor ve Ziegler’in cevabıysa ‘Üstümüzdeki sadece makyajdı ama yerde gerçek kir vardı. Sanırım erkekler pek umursamıyorlar kirli olmayı, kızlaraysa çok iğrenç geliyor” oluyor. Shia LaBeouf son yıllarda Hollywood ve film çevrelerinin gördüğü en garip oyuncu. Film törenlerine giderken üstünde “Ben ünlü değilim” yazan, kafasına geçirdiği kese kağıtları veya toplum içindeki davranışları stilini farklı bir yere koydu diyebiliriz. Maddie Zieglerse onun nasıl bir adam olduğunu şöyle anlatıyor: “Tanışğımızda onu daha önce tanıyor gibiydim. Beni ve annemi yemeğe çıkardı çünkü provalara başlayıp öyle hiçbir şey yokmuş gibi oynamaya başlayamazsınız. Önce tanışman gerekir partnerinle. Shia’nın dansçı olmadığını bildiğimden klipte oynaması kafamı karıştırmıştı. Fakat klip sonunda iyi bir iş çıkarttığını düşündüm. Kötü bir dansçı değildi. Aslında klipteki dans onun için kavga etmekti. Bir de aktörlük yaparak bağıra çağıra etrafta koşturmaktı.” Genç dansçı röportaj sırasında elbet konu pedofili tartışmalarına geliyor ama Ziegler’in yaşı o kadar küçük ki anlamıyor soruyu, e soru da gayet kapalı -olması gerektiği gibi- aslında.

 

Röportajı yapan Molly Sims’in “Elastic Heart’ klibiyle ilgili bir tartışma dönüyor etrafta. İnsanlar klibi yanlış anlamış olabilir. Sen ne düşünüyorsun bütün bunlarla ilgili” sorusuna gelen cevap gayet masum: “İnsanlar Chandelier klibiyle aynı şeyi görmek istiyorlar. Onu taklit edecek değildim. O yapılmış bir şey oldu. Buysa yepyeni bir durum ve Chandelier’in bir sonraki safhası diyebilirim. Aynı olan şeyler ten rengi badim ve sarı peruğum ve bunları bir süre daha giyeceğim sanırım.”

 

Ziegler’in ya tartışmalardan haberi yok ya da umrunda değil. Olaya bir ebeveyn olarak değil bir sanatçı veya dansçı olarak baktığı çok belli. Acaba aklı fikri kötülük olan biz büyüklerin mi aklına geliyor bu fenalıklar?

barisakpolat@gmail.com


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.