ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1920
Şu an 20 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 23.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 14.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Muhafazakarlık Sayı: 1612 - 05.01.2015


Muhafazakarlık “muhafaza etmek”  korumak  anlamına gelmektedir. Kökleri antik çağa uzansada gerçek anlamda temelleri 18. yüzyılda atılmıştır.Muhafazakarlıkta din  de önemli bir yere sahiptir. Toplumda esen değişim rüzgarlarına  karşı olmaktır . Özgürlük yerine   cemaat bağlarının savunulmasıdır.   

 

İnsanın korkularına teslim  oluşudur . Kendisine benzemeyenden geri duruşu getirmektedir. “Biz babadan böyle gördük söylemini” de  içersinde  barındırmaktadır.

 

Serbest piyasa ekonomisi taraftarlığıdır. İçinde bulunduğu ekonomi politikanın ve toplum düzeninde en iyisi olduğunu var saymaktadır.

 

İktisadi politikalara ve toplumsal düzene getirilen eleştirilere de karşı çıkmaktadır. Ve sorgulayan teorinin karşıtı  durumundadır. Eleştirel düşünceyi de  tehdit olarak görmektedir.


Muhafazakarlıkta hak alınmamaktır, hak birileri tarafından bah
şedilmektedir. Erkek iktidarının da kadın tabusu özelliği de  yer almaktadır.

 

Muhafazakarlık insanoğlunun yanılabilirliğine ve yanlış işler yapmaya eğimli olduğunu da savunmaktadır. Olay ve olguların tanımlanmasında ve yönlendirilmesinde  toplumun yönetiminde ve değişmesinde dışarıdan bir ideale gereksinim duymaktadır.

 

Yeniliği de taze fikirlere de sıcak bakmayıştır. Yabancı kültür akımlarını da kendi dünya görüşüne göre kodlayarak bünyesine katmayı getirmektedir.Radikal dönüşümünde karşısında yer alarak,Aydınlanma felsefesine ve akla da karşı çıkmaktadır.

 

Hiç bir değişime de öncülük  de etmemektedir.  Rönesans, reformu da gerilemenin adımları olarak görmektedir.Geleneğe de önem vererek yerleşmiş adet ve kurumları da sürdürme eğilimindedir. 

 

Evrimi yavaş ilerlemeyi ve sınırlı reformunda insanlığın doğal durumunu yansıttığını belirtmektedir. Özel mülkiyetin kurumsallaşmasını da toplumsal istikrarı sağlamada önemli bir etken olarak görmektedir.

 

Muhafazakarlık, toplumda tutulması gereken ve gerekmeyen değerlere de toplumun refleksleriyle ulaşmaya çalışmaktadır.


Toplumun de
ğişmesine direnç göstermektedir.

 

Devletin kürtaj ve cinsiyet değiştirme ameliyatlarını desteklemesini  de kabul etmemektedir.  Ayrıca insanların eşit olmadığını ve hiç bir zamanda olmayacağını savunmaktadır..Sosyal eşitlik ve sosyal adalet ilkesini de benimsememektedir.

 

Toplumsal yaşamın amacı  da özgürlüklerden öte otoridedir. Çoğunluk yanlısı olmayı getirmektedir.Değişime duyulan tepkiyi de ifade etmektedir.Tek düze ve tek ses bir toplum yaratmaya dayanmaktadır. Kökten değişikliğin de  karşısında yer alıştır muhafazakarlık.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.