ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 10 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Muhafazakarlık Sayı: 1612 - 05.01.2015


Muhafazakarlık “muhafaza etmek”  korumak  anlamına gelmektedir. Kökleri antik çağa uzansada gerçek anlamda temelleri 18. yüzyılda atılmıştır.Muhafazakarlıkta din  de önemli bir yere sahiptir. Toplumda esen değişim rüzgarlarına  karşı olmaktır . Özgürlük yerine   cemaat bağlarının savunulmasıdır.   

 

İnsanın korkularına teslim  oluşudur . Kendisine benzemeyenden geri duruşu getirmektedir. “Biz babadan böyle gördük söylemini” de  içersinde  barındırmaktadır.

 

Serbest piyasa ekonomisi taraftarlığıdır. İçinde bulunduğu ekonomi politikanın ve toplum düzeninde en iyisi olduğunu var saymaktadır.

 

İktisadi politikalara ve toplumsal düzene getirilen eleştirilere de karşı çıkmaktadır. Ve sorgulayan teorinin karşıtı  durumundadır. Eleştirel düşünceyi de  tehdit olarak görmektedir.


Muhafazakarlıkta hak alınmamaktır, hak birileri tarafından bah
şedilmektedir. Erkek iktidarının da kadın tabusu özelliği de  yer almaktadır.

 

Muhafazakarlık insanoğlunun yanılabilirliğine ve yanlış işler yapmaya eğimli olduğunu da savunmaktadır. Olay ve olguların tanımlanmasında ve yönlendirilmesinde  toplumun yönetiminde ve değişmesinde dışarıdan bir ideale gereksinim duymaktadır.

 

Yeniliği de taze fikirlere de sıcak bakmayıştır. Yabancı kültür akımlarını da kendi dünya görüşüne göre kodlayarak bünyesine katmayı getirmektedir.Radikal dönüşümünde karşısında yer alarak,Aydınlanma felsefesine ve akla da karşı çıkmaktadır.

 

Hiç bir değişime de öncülük  de etmemektedir.  Rönesans, reformu da gerilemenin adımları olarak görmektedir.Geleneğe de önem vererek yerleşmiş adet ve kurumları da sürdürme eğilimindedir. 

 

Evrimi yavaş ilerlemeyi ve sınırlı reformunda insanlığın doğal durumunu yansıttığını belirtmektedir. Özel mülkiyetin kurumsallaşmasını da toplumsal istikrarı sağlamada önemli bir etken olarak görmektedir.

 

Muhafazakarlık, toplumda tutulması gereken ve gerekmeyen değerlere de toplumun refleksleriyle ulaşmaya çalışmaktadır.


Toplumun de
ğişmesine direnç göstermektedir.

 

Devletin kürtaj ve cinsiyet değiştirme ameliyatlarını desteklemesini  de kabul etmemektedir.  Ayrıca insanların eşit olmadığını ve hiç bir zamanda olmayacağını savunmaktadır..Sosyal eşitlik ve sosyal adalet ilkesini de benimsememektedir.

 

Toplumsal yaşamın amacı  da özgürlüklerden öte otoridedir. Çoğunluk yanlısı olmayı getirmektedir.Değişime duyulan tepkiyi de ifade etmektedir.Tek düze ve tek ses bir toplum yaratmaya dayanmaktadır. Kökten değişikliğin de  karşısında yer alıştır muhafazakarlık.


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.