ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Kandinsky’den Bartok’aSayı: 1607 - 24.11.2014


Pekineller için bir DVD/CD ve ayrıca 2 CD’yi içeren albümleri 2010 ve 2012 konserlerinden canlı kayıtlar..

 

Dünyanın önde gelen DVD/CD yapım şirketi Arthausmusik bu yaz başında Pekineller için bir DVD/ CD ve ayrıca 2 CD’yi içeren bir albümü piyasaya sürdü. Sanatçıların 2010 ve 2012 konserlerinden canlı kayıtları. Mozart’tan başlayacak olursak, Schubert, Brahms, Debussy, Bartok, Poulenc, Milhaud, Infante ve Lutoslawski gibi 4-el ve iki piyano için bestelenmiş tarihin satırbaşı yapıtlarını içeriyorlar.


DVD’nin içinde bir de bonus CD var. Kim bilir belki arabada dinlemek için, izledi
ğiniz DVD’yi yol boyunca kulaklarınızda taşıyabilmeniz için yapılmış. Bu kayıtların önemli bir özelliği de, çağımızın en büyük orkestra şeflerinden Zubin Mehta’nın yönetimindeki Bartok’un İki Piyano ve Vurma Çalgılar Konçertosu’nun yer alışı. Maggio Musicale Fiorentino’nun salonunda yapılan kayıtta Pekineller kadar vurma çalgı solistleri de çok özel renkler yaratmışlar.


Aslında bilirsiniz piyano vurma çalgı olarak sınıflandırılır. Klavsenden sonra icat edildi
ğinde hem piyano (yumuşak) hem de forte (güçlü) sesleri verebildiğinden piyano/ forte adını almıştır. Ses, tokmakların karşısındaki panele vurarak elde edildiği için de vurma çalgı olarak sınıflanmıştır. Bartok kendine özgü folklorik dokusunun vurumsallığında hem piyanonun vurmalı karakterini kullanmış hem de perküsyonlarla piyanoyu birleştirerek yeni tono arayışlarına girmiş.


Pekineller’in piyanolardan yarattıkları renkler, derinliklerde yatan fikirleri bulup ortaya çıkarmaları yalnız Bartok’ta de
ğil bütün kayıtlarda özelliğini koruyor.


Müzik tarihinde yazılmı
ş en güzel, en melankolik ezgilere sahip Schubert’in 4-el Fantazisi’ni defalarca üst üste dinleyebilirsiniz. Pekineller’in tuşlarındaki akıcılıkla bu yapıtın lirizmi, gizemi ve fırtınası her seferinde ayrı bir düş dünyasına taşıyacakdır sizi. Buna karşın Infante, Poulenc, Milhaud ve Brahms’ın Macar dansı gibi yaşam dolu, güzel melodilerin işlendiği yapıtlarıyla hafif ve neşeli bir ruh haline bürünebilirsiniz. Mozart’ın Re Majör Sonatı yüreğinizi hafiflettiği kadar Pekineller’in özenli tuşesinde bestecinin derin karamsar duygularını da, çocuksu coşkusunu da dile getiriyor.


Konserlerin canlı kayıt olması ayrı bir kıvılcım. Mutlaka stüdyo kayıtları daha kusursuz yapılıyordur, ama o konser bir kez ya
şanıyor. O ruhu yakalayıp ölümsüzleştirmek de teknik yapımcıların hüneri. Bir de bu kayıtların kitapçıklarından söz etmeliyim. Kitapçığı okumadan müziği dinlemeyin ve DVD’yi izlemeyin. Pekineller resim sanatından, özellikle Kandinsky’den ne kadar etkilendiklerini dile getiriyorlar.


Aynı yumurta ikizi olmalarına kar
şın bireysel kişiliklerindeki karşıt bakış açılarıyla 6. duygularını birleştirmelerini anlatıyorlar. Bartok’un müziği ile Kandinsky’nin soyut ekspresyonizmini karşılaştırıyorlar. Ayrıca Münih’te okudukları dönemde bu etkiler altında kendi yaptıkları iki resim de kitapçıkta yayımlanmış ve CD’lerin yer aldığı albümün kapağı olmuş


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.