ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18      Sayı: 1909
Şu an 15 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anarken, ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını en coşkun ifadelerle kutluyoruz.
Mavi Nota - 28.10.2023


♪ Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümlerinin Eğitim Programları Sorunları
Gülşah Sargın Kaptaş - 28.10.2023


♪ GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!
Mavi Nota - 07.02.2023


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 23.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 14.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et




Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz






 

Yazılar


Kandinsky’den Bartok’aSayı: 1607 - 24.11.2014


Pekineller için bir DVD/CD ve ayrıca 2 CD’yi içeren albümleri 2010 ve 2012 konserlerinden canlı kayıtlar..

 

Dünyanın önde gelen DVD/CD yapım şirketi Arthausmusik bu yaz başında Pekineller için bir DVD/ CD ve ayrıca 2 CD’yi içeren bir albümü piyasaya sürdü. Sanatçıların 2010 ve 2012 konserlerinden canlı kayıtları. Mozart’tan başlayacak olursak, Schubert, Brahms, Debussy, Bartok, Poulenc, Milhaud, Infante ve Lutoslawski gibi 4-el ve iki piyano için bestelenmiş tarihin satırbaşı yapıtlarını içeriyorlar.


DVD’nin içinde bir de bonus CD var. Kim bilir belki arabada dinlemek için, izledi
ğiniz DVD’yi yol boyunca kulaklarınızda taşıyabilmeniz için yapılmış. Bu kayıtların önemli bir özelliği de, çağımızın en büyük orkestra şeflerinden Zubin Mehta’nın yönetimindeki Bartok’un İki Piyano ve Vurma Çalgılar Konçertosu’nun yer alışı. Maggio Musicale Fiorentino’nun salonunda yapılan kayıtta Pekineller kadar vurma çalgı solistleri de çok özel renkler yaratmışlar.


Aslında bilirsiniz piyano vurma çalgı olarak sınıflandırılır. Klavsenden sonra icat edildi
ğinde hem piyano (yumuşak) hem de forte (güçlü) sesleri verebildiğinden piyano/ forte adını almıştır. Ses, tokmakların karşısındaki panele vurarak elde edildiği için de vurma çalgı olarak sınıflanmıştır. Bartok kendine özgü folklorik dokusunun vurumsallığında hem piyanonun vurmalı karakterini kullanmış hem de perküsyonlarla piyanoyu birleştirerek yeni tono arayışlarına girmiş.


Pekineller’in piyanolardan yarattıkları renkler, derinliklerde yatan fikirleri bulup ortaya çıkarmaları yalnız Bartok’ta de
ğil bütün kayıtlarda özelliğini koruyor.


Müzik tarihinde yazılmı
ş en güzel, en melankolik ezgilere sahip Schubert’in 4-el Fantazisi’ni defalarca üst üste dinleyebilirsiniz. Pekineller’in tuşlarındaki akıcılıkla bu yapıtın lirizmi, gizemi ve fırtınası her seferinde ayrı bir düş dünyasına taşıyacakdır sizi. Buna karşın Infante, Poulenc, Milhaud ve Brahms’ın Macar dansı gibi yaşam dolu, güzel melodilerin işlendiği yapıtlarıyla hafif ve neşeli bir ruh haline bürünebilirsiniz. Mozart’ın Re Majör Sonatı yüreğinizi hafiflettiği kadar Pekineller’in özenli tuşesinde bestecinin derin karamsar duygularını da, çocuksu coşkusunu da dile getiriyor.


Konserlerin canlı kayıt olması ayrı bir kıvılcım. Mutlaka stüdyo kayıtları daha kusursuz yapılıyordur, ama o konser bir kez ya
şanıyor. O ruhu yakalayıp ölümsüzleştirmek de teknik yapımcıların hüneri. Bir de bu kayıtların kitapçıklarından söz etmeliyim. Kitapçığı okumadan müziği dinlemeyin ve DVD’yi izlemeyin. Pekineller resim sanatından, özellikle Kandinsky’den ne kadar etkilendiklerini dile getiriyorlar.


Aynı yumurta ikizi olmalarına kar
şın bireysel kişiliklerindeki karşıt bakış açılarıyla 6. duygularını birleştirmelerini anlatıyorlar. Bartok’un müziği ile Kandinsky’nin soyut ekspresyonizmini karşılaştırıyorlar. Ayrıca Münih’te okudukları dönemde bu etkiler altında kendi yaptıkları iki resim de kitapçıkta yayımlanmış ve CD’lerin yer aldığı albümün kapağı olmuş


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.