ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1853
Şu an 14 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


'Sanata evet' diyen bir cumhurbaşkanı istiyoruz.Sayı: 1592 - 07.07.2014


Modern, ilerici ve Batılı bir ülke özlemimizin birinci koşulu, medeniyet güzergahımızı tarihi ve kültürel değerlerimizin üzerinden geçirmektir. Bizi siyasetin gündelik çekişmelerinden yarıp çıkaracak bir koridora ihtiyacımız var. Onu da ancak 'sanatın mucizesi' yaratabilir. Çünkü dünyamızı güzelleştirecek sihirli dokunuşun sırrı onda. Ama ne yazık ki toplumsal her alanda öne çıkan politik varyeteler, o dokunuşlara fırsat tanımıyor! 30 Mart sürecini yaşamadık mı? Yerel yönetimler sanki hayat durmuşçasına aylarca 'koltuklarına yatırım yaptılar. İzmir'de bir elin parmaklarını geçmeyen festivallerimizden bile el ayak çekildi. Neden! Korkarım şimdi de 'cumbaba' yarışı, ardından genel seçimlerin puslu havası karabasan gibi çökecek üzerimize. Büyüklerimiz de o rüzgara kapılıp gidecek. .

**

Oysa kalıcı iz bırakacak projeler, kentin kültür basamaklarını yükseltecek yatırımlardır. Seçimler bugün var, yarın yok!
İleride daha mutlu, aydınlık, keyifli ve yaşanabilir bir kent ve ülke bırakıp bırakamadığımız sorgulanacak. Bu yüzden 'kültür sanat' üstü örtülmek şöyle dursun, aksine seçim ve hizmet yarışının temeline oturtulmalıdır. Modern, ilerici ve Batılı bir kent ve ülke özlemimizin birinci koşulu, tıpkı gelişmiş toplumlar gibi, medeniyet güzergahımızı, tarihi ve kültürel değerlerimizin üzerinden geçirmektir! Bu düşüncelerle sanata duyarlı, sanatçıyı ve üretimlerini destekleyen yönetimler bekliyoruz... .

*

Ünlü tiyatrocumuz, sanatın ve kurumlarımızın ya
şaması için en etkin mücadeleyi veren sevgili Tamer Levent hocamız, genel başkanı olduğu TOBAV adına güzel bir duyuruya imza attı geçtiğimiz günlerde, 'Sanata evet diyen cumhurbaşkanı istiyoruz' diyerek... Paylaşmak istiyorum: "Yurtiçinde ve yurtdışında barış kültürünün yaygınlaşması için; barış kültürünün demokrasi kültürü ile buluşması için; demokrasi kültürünün sanat kültürü ile buluşması için; etik, estetik ve adaletin ortak yaşama anlayışı haline gelebilmesi için; laiklik için; Türkiye için; SANATA EVET diyen bir cumhurbaşkanına ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Kesinleşecek adayların sanat felsefesi konusunda içinde bulunduğumuz milenyumun sorunlarını da göz önünde bulundurarak görüş ve düşüncelerini şüpheye gerek bırakmayacak bir şekilde açıklamalarını talep ediyoruz. Söz konusu yaşamın sanatsallaşması felsefesinde görüş belirtmeyen bir Cumhurbaşkanı adayının, ülkemizin bulunduğu siyasi ve coğrafi noktada üstlenmesi gereken sorumlulukları eksik bırakacağı düşüncesindeyiz."


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.