ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1861
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


CinsellikSayı: 1590 - 16.06.2014


“Ben vaktimi kadınlarla geçirip cinsel arzularımı tatmin edeceğime ezilen işçi sınıfını bulunduğu bataklıktan çıkarmayı yeğlerim. Üstelik kadın cinsel eğlence aracı değildir. Asla böyle aşağılık bir tabakada bulunamaz. Kadını bir köpek gibi eğlenme amaçlı görenler ise Burjuvalardan başkası değildir. ” Engels

 

İnsanın doğuştandan getirdiği bir özelliktir.  En temel içgüdülerimizden biridir. Birleşme eylemidir. Cinsellik  yaşamın  en doğal ihtiyacıdır.

 

Biyolojik bir ihtiyaçtır amacı da bedensel gerilimin ortadan kaldırılarak boşalmanın sağlanmasıdır ve haz almaktır.Kelimenin tam anlamıyla da paylaşım sağlıklı bir yaşamın   bir özelliğidir.

 

Doğasına ait gizemli ve genellikle de utanılan bir olgudur. Cinsellik fizyolojik,psikolojik süreçlere de sahiptir. Aynı zamanda da duygusal bir doyum aracıdır.

 

Cinselliği değersizleştirme ve yasaklamanın kökeni antik yunan a kadar uzanmaktadır.

 

Tek tanrılı dinler de yalnızca evlilik ici cinselliği meşru kabul etmektedir. Cinselliği üremek ve soyun devamı olarak ele almaktadırlar.

 

Cinselliğin zevk almak mutlu olmak icin yaşanmasına karşıdırlar.Cinsellik ilgili  problemin nedeni mülkiyete de  dayanmaktadır. Yaşanılan hayatta kazanılan malların da  kime kalacağı sorunundan da  kaynaklanmaktadır.

 

Utanma sıkılma kaçınıldıkça da yanlış çıkarımlar yapılan ve doyulmayan bir alandır. Zevk almak ve zevk vermektir.

 

Açlık hissedilen bir  kavramdır.Akıllara da küfürleri getirmektedir. İnsan hayatında statü ve üstünlük göstergesidir.

 

Aşk,üreme ,sevişmek gibi konuları da kapsamaktadır. İnsanlık tarihi boyunca da  paraya dönüştürülmesi en kolay alandır

 

Erkek  ve yetişkin olmanın önemli bir parçası olarak görüldüğü için her birimizde bu konuyu öğrenmek istemekteyiz.


Fakat ebeylerinimizin ve di
ğer kaynaklardan alınan bilgiler çelişkili olduğundan dolayı cinsellik korkuları beraberinde getirmektedir.

 

Cinselliğin diğer doğal ihtiyaçlardan şöyle bir farkı vardır, bastırılabilmektedir. Bununla beraber çok fazla bastırıldığında ve tatmin edilmediğinde muhakak bir yerden patlamaktadır. Hatta ne kadar çok bastırılırsa da patlaması da o denli büyük olmaktadır.

 

Doğum kontrol hapının icadı kadınların cinsellik alanında rahat hareket etmesi açısından önemli bir gelişme olarak görülmektedir.

 

Cinsellik, insanın doğası gereği  yasak olmaktan çıkıp özgürce yaşanması ve konuşulması gerekmektedir.

Kendi bedenini tanıyan nelerden zevk aldı
ğını bilen insan cinsellikle ilgili olumlu düşünceler sahip insanda cinsellikten de  tat  alacaktır.

 

Kadınların da erkekler gibi cinsel ihtiyaclarını karşılamaya hakları da vardır. İnsanlar bedenleri yüzünden yargılanmamalıdırlar.

 

Ayıp,günah,yasak duygularıyla dolu ve yaptığı eylemlerden dolayı sucluluk duyan insan  da cinsellikten zevk alamayacaktır.

 

Doğru bir cinsel eğitimle de tecavüz kadın cinayetleri problemlerin önüne geçilebilmektedir.


Ya
şanmadığın da dile takılmaktadır. Cinselliğin tabu olması gereksiz tüketime de sebep olmaktadır.

 

Kadının metalaşması  bir cinsellik objesi ve pazarlama unsuru haline gelmesi de kapitalizmden kaynaklanmaktadır.

 

Kapitalizme göre  de kadının güzelliği pazara sürülen bir malın ambalajı olarak önem taşımaktadır.

 

Cinsellik yalnızca özel bir alan içersinde yer almamaktadır. İktidar ve egemenlik sistemleriyle yakından bağlantısı bulunmaktadır.


Medyanında cinsellik üzerinde a
şırı vurgusu cinsellik anlayışımızı etkilemektedir.  Gençlere "ince güzel ol" şeklindedir.

 

Araba satışında  gazete dergi satışına kazar her ürünün pazarlanmasında cinsel unsurlar kullanılmaktadır.Kadınların namus adına öldürüldükleri ve cinselliklerinin kısıtlandığı bir ülkede  erkeklerinde cinsel özgürlüklerinin olduğunu iddia etmek konun ne kadar anlaşılmadığının kantıdır. Cinsellik biri olmadan diğerinin olamayacağı bir yerdir.

 

Güncel yaşamda  değişik araştırmalarında ortaya koyduğu sonuçlara göre de yaşarken de en çok sıkıntı çekilen ve genel bilgi eksikliğini  de içersinde barındırmaktadır.


Herkesin temel ihtiyaclarının sa
ğlanabileceği bir  ortamın yaratılması da sanat,akıl,bilincin , paylaşımcılığın gelişmesine katkı sağlamaktadır.

 

Ne kadar olağanlaştırılması istismarını  da  o kadar engellemektedir. Cinsellik asla sömürücü ve zorlayıcı da olmamalıdır.

 

Cinsel dürtü ve güdüler sevgiyle kaynaşğı zaman sürekliliği ve güvenirliliği getirmektedir.

 

Cinsel bilgilenme de kişisel isteklerinizi ve ihtiyaclarınızı doğru tanımlayıp gerçek kimliği ortaya koymaya korkuların farkına vararak onlarla yüzleşerek  bunun bir sorun olmaktan çıkmasına yardımcı olacaktır.

Cinsel e
ğitim bireyin fiziksel duygusal ve cinsel gelişimini anlamasını, olumlu bir kişilik kavramını geliştirmesini insan cinselliğine başkalarının haklarına görüş davranışlarına saygılı bir bakış açısı edinmesine olumlu davranış bicimi kazanmasına da  katkı sağlayacaktır.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.