ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Gelecek kadınlarda!Sayı: 1579 - 31.03.2014


Başlık iddialı, sanki bir 8 Mart yazısı gibi ama değil. Mevzu elbette müzik ve son dönemde giderek artan kadın şarkı yazarı sayısı, bu yazının ana konusu. Birkaç örnek üzerinden ilerleyeceğiz ama onlara geçmeden Hümeyra’dan Funda’ya bir dönem fırtına gibi esen kadınları, Şebnem Ferah, Özlem Tekin, Aylin Aslım gibi rock cenahında yepyeni bir hat açanları, Ece Dorsay gibi kendi yolundan ilerleyenleri, Yasemin Mori, Jehan Barbur, Ceylan Ertem gibi yakın dönem heyecanlarını ve elbette Sezen Aksu’yu unutmayalım.

 

Kadın şarkı yazarlarındaki artışın destekçisi, Şirin Soysal, Neslihan Engin, Mavi ve Banu Savaş’ın birbiri ardına yayınlanan albümleri… Sadece bunlar değil, Elif Çağlar’dan Pelin Yılmaz’a, Adile Yadırgı’dan Başak Yavuz’a her cenahtan heyecanlı albümler önümüzde birikiyor bu ara. Gündemden fırsat bulup dinlediğimizde önümüze yepyeni ufuklar açılıyor, her biri bir başka kaçış noktası haline geliyor. Son dönemde dinlediklerim, tanıdıklarım üzerinden ilerleyeyim…

 

Kendi adıma söyleyeyim, bu ara en çok dinlediğim, Banu Savaş’ın 'Beni Güzel Bir Yerlere Götür' adlı çalışması. Adının hakkını veren, alıp götüren, insanı 'güzel' yerlerde bırakan altı şarkılık bir çalışma bu, albüm sayılmaz. Ancak içinde boş yok ve bu açıdan yakınlarda yayınlanan bir sürü “albüm"den daha önemli. Bir tanışma adımı bu: Ürkek, heyecanlı ama bir yandan da kendinden emin, güçlü bir kadın var karşımızda. 'Dünya'dan 'Çıplak Ayaklar'a uzanan (şimdilik) küçük repertuarı, gelecek muazzam albümlerin habercisi. Söyleyecek sözü çok Banu Savaş’ın, (yine şimdilik kaydıyla) şununla idare edelim: "Millet ölür dünya bunu seyrederken / Ben hâlâ bu rahatlığa hiç alışamadım.”

 

Bu ara sürekli dinlediğim bir başka isim Elif Çağlar: “Bugünlerde her şey durağan”ken sadece dijital platformlarda yayınlanan iki şarkılık “Hafif Batı Müziği”, Banu Savaş’ın götürdüğü “güzel” yerde kalmamı sağlıyor. Tek sürprizi bu değil Elif Çağlar’ın: Jimmy Burns ve Katherine Davis ile hazırladıkları, sessiz sedasız yayınlanan “Blues ile Birlikte Hayata” başlıklı albümde de dört şarkı söylüyor. Üstelik üçü Türkçe ve eski şarkılar bunlar: 'Eğri Eğri', 'Gurbet' ve 'Çirozname'… Bilhassa 'Eğri Eğri' –ki bu ara değişik isimlerce yeniden seslendirildi– bir “yeni yorum nasıl yapılır” dersi. 2010 tarihli “M-U-S-I-C”i CD çalarımızdan çıkartmamışken gelen bu sürprizler, yeni albümlerin müjdecisi olsun.

 

***

 

Erkek egemen dünyaya nanik!

Mavi, önce '30' ve 'Kaptan'la dikkatimizi çekti, 'Aç Kapıyı Gir İçeri' yorumuyla kalbimizi kazandı. 'Şimdi' adını verdiği albüm, yakın zamanda yayınlandı. O da söyleyecek sözü olanlardan ama ben, albüm kapağındaki İsmet Özel alıntısını yineleyeyim: “…ve şimdi birçok sayfasını atlayarak bitirdiğim kitabın başından başlayabilirim.” 'Şimdi', yazıda bahsi geçen albümlerin en tazesi ama çoktan en çok dinlediklerim arasına girdi bile. Sevdiğim bir kitabı yeniden okumak, altı çizili satırlar arasında kaybolmak, daha önce ıskaladığım yeni tatlar yakalamak gibi Mavi’yi dinlemek: Şarkıları her zaman taze!

 

Neslihan Engin’in 'Yara'sı da taze bir albüm. Birkaç yıl önce yayınlanan 'Ruhum Su Aldı'nın üzerine sağlam bir tuğla koyuyor Engin. Kendi şarkılarını yazıyor ve söylüyor. Bugünlerde pek de haz etmediğimiz 'pop'un kıyısında duruyor, eskilere göz kırpıyor. Üstelik albümdeki klavyeli çalgıları da bizzat kendi çalıyor. “Deli bayrağını açıp yola çıkmışım ben” demesine bakmayın, deliliği güzel! Klavye demişken, yakın dönemde 'Başka'yla aklımızı alan Selen Gülün’ü ve her dem sevdiğimiz Melis Dânişmend’i de analım şahane kadınlar kontenjanından…

 

Yazının sonunda sözü Şirin Soysal’a getireyim. 2013 tarihli ikinci albümü 'Ziyaret', çok zamandır aklımda ama anmak bu yazıya kısmetmiş. Çıkınına, babasının anısına seslendirdiği 'A Day in the Afterlife'tan Attilâ İlhan’a ithaf edilmiş 'Siyah Zürafa”ya on bir şarkıyı koyarak ziyaret ediyor bizi Soysal ve önceki albüm 'Bir Şeyler Var'dan aldığımız tadı daha da güzelleştiriyor.

 

Başğa döneyim, öngörümü tekrarlayayım: Gelecek kadınlarda! Sadece kendi dinlediklerimden yola çıkarak bunu söylemek yanlış belki ama “erkek egemen” dünyaya nanik yapan, kendi söz ve müzikleriyle şahane darbeler indiren bu kadınların sesini duymazdan gelmem mümkün değil. Siz de ıskalamayın.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.