ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Paco De Lucia’nın ardından...Sayı: 1575 - 03.03.2014


“O, tüm dünyadaki gitaristlerin de ilham kaynağı olmuştur. Onu hepimiz özleyeceğiz ve bugüne kadar bıraktığı muhteşem eserleriyle teselli bulmaya çalışacağız...”

 

Onu ilk kez 1968 yılında, olağanüstü yorumladığı “Rondena” ile tanımıştım.. İki ayrı ülkede, aynı yıl dünyaya gelmiş, aynı enstrümana aşık olmuş, dili, dini, ırkı farklı, ama kalbi aynı müzik için atan ve birbirine çok benzeyen iki insan... O bir dünya starı, bense onun gibi çalabilmeyi çılgınca arzu eden biri...

 

TEVAZUSUNA HAYRAN KALMIŞTIM

Tam 24 yıl sonra, 1992’de bir gece kulübünde sahnedeyken tüm ekibiyle birlikte karşımda görüverince zor anlar yaşamıştım. Rene Macaroğlu ile birlikte düzenlediğimiz Sultan-ı Yegah Sirto’yu çalmaya başladığımızda, yemeğini bırakıp, sohbeti kesip dikkatle dinlemiş, takdirini uzun alkışıyla ifade etmişti... Alçakgönüllülüğü beni bir kere daha kendisine hayran bırakmıştı.

 

Ertesi günü konserine giderek kendisine bir de albümümü hediye edip imzalamıştım. Aradan geçen 15 yıl sonra dershanemizde eğitim gören bir öğrencimiz hocasına, İspanya’ya gittiğinde Paco’yu ziyaret ettiğini ve Paco’nun, kendisine imzaladığım CD’yi göstererek hakkımda güzel şeyler söylediğini anlatmış... Bu benim, hayatımdaki en güzel, en anlamlı anılardan biri oldu..

 

GİTARİSTLERİN İLHAM KAYNAĞI

Paco De Lucia, dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük virtüözlerinden biridir. O kendi müziğinin gelişimine çok önemli katkıda bulunmanın yanı sıra, tüm dünyadaki gitaristlerin de ilham kaynağı olmuştur. Onu hepimiz özleyeceğiz ve bugüne kadar bıraktığı muhteşem eserleriyle teselli bulmaya çalışacağız...

 
Yolu ı
şıklı, müzikli olsun!!!


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.