ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Yanyana şarkılarlaSayı: 1573 - 17.02.2014


Herkes bilir ki: Memlekette birlikte bir şey yapmak zordur. Örgütlenmek bir yana, belli meslek grubuna mensup insanların bir araya gelerek adım atmaları bile kimi zaman imkânsıza eşdeğer. Buna rağmen güzel adımlar var, atılıyor. Kimi çok yavaş ilerliyor, kimi hiç ilerlemiyor, kimi koşuyor. Bu anlamda atılan her adım ve birliktelik adına yapılan bütün iyi niyetli çabalar heyecanlandırıyor.

 

Müzik yazarlarının bir araya gelerek bir şeyler yapması fikri çok zamandır aramızda konuşulan bir şey. Üstat Orhan Kahyaoğlu’nun projesiydi: “Bir araya gelip bir sendika ya da dernek kuralım” derdi. Geçmiş zaman kullandığıma bakmayın, hâlâ diyor. Zaman zaman ikili sohbetlerde dile getirilen bu hayal, bu aralar gerçekliğe doğru ilerliyor. Hızlı ilerlediği söylenemez ama yıllarca dile getirildikten sonra ilk adımın atılması olumlu. Aralarında benim de bulunduğum bir “kalabalık” bu. İlk adım atıldı, sonrası için heyecanlı ve umutluyuz.

 

Atılan ilk adım, beraberinde bir albüm de getirdi. Birlikte yapılan ve geçen haftalarda raflarda yerini alan bir albüm bu. Tam adını yazalım: “Müzik Yazarlarının Seçkisiyle 2013’ün En İyileri / 22 Müzik Yazarı 17 Şarkı” Başlık kendini ve albümün derdini anlatıyor, ancak içeriğe ve yönteme dair birkaç satır yazmak elzem. Albümün koordinatörü, yıllardır yazılarını değişik gazetelerde, dergilerde okuduğumuz ve sevdiğimiz arkadaşımız Tolga Akyıldız. Geçtiğimiz yılın sonlarında hepimizden onar şarkılık bir liste istedi. Sıralı olacak, buna göre bir oylama yapılacak ve bütün listeler toplandıktan sonra ortaya çıkan şarkılar arasından en çok oyu alan 20 şarkı bir albümde toplanacaktı. Kendi adıma, ana arterde ilerleyenler arasından bir liste yaptım ve gerekçelerini sıraladım. Yılın son haftası BirGün Pazar’da da yayınlanan listeydi, meraklısı arşivde bulabilir. Ayrıca merak eden varsa söyleyeyim: Listemden dört şarkı albüme girdi; Duman’dan ‘Yürek’, Miya’dan ‘Büyüme’, Mirkelam’dan ‘Kırık Gitarlarla’ ve  Aylin Aslım ve Teoman düeti olan ‘İki Zavallı Kuş’ Listeler iyidir. Yıl sonlarında farklı listelerin yayınlanması, birbiri ardına “en iyiler” albümlerinin piyasaya çıkması her dem ufuk açar. Bu albüm, 17 şarkılık bir önerinin ötesinde 137 şarkılık bir dinleme listesi aynı zamanda, öyle bakmak gerek. Kartonette bütün müzik yazarlarının listeleri ayrı ayrı yer alıyor. 22 farklı liste, bir yandan yazarların eğilimlerini gösterdiği için önemli, diğer yandan yeni dinleme kanalları açtığı için hem de gerekli. Bu ‘toplama’, sadece içindeki şarkılarla değil, önerileriyle de yıl içinde çıkanları ıskalayanlar için birebir! Diğerlerinden onu ayıran bu.

 

İTİRAZ UFUK AÇAR!

Elbette itirazlar da oldu: Zülâl Kalkandelen, twitter üzerinden “Benim verdiğim listeden tek bir albüm/şarkı yok” diyerek albüme katkısı olmadığını açıkladı. Şüphesiz en büyük katkılardan biri onunki zira yeni dinlemelere açık dinleyici için bulunmaz bir liste Zülâl’inki: Kim ki O, Kutu, Post Dial, Gülşah Erol gibi isimlerin izini süren dinleyici, başka bir hat üzerinden ilerleyebilir ve kendini hiç tanımadığı bir âlemde bulabilir. Bu anlamda albümde ufuk açıcı listelerin olması, şüphesiz “iş”in artısı.

 

Tolga Akyıldız, sunuş yazısında önemli bir noktaya dikkat çekiyor: “Bu albümde yer almayan şarkıların ‘kötü’ olduklarını düşünmediğimiz gibi, albüme girmeye hak kazanan şarkılar arasında da bir birinci aramaya ya da sıralama oluşturmaya da çalışmadık.” Albümde 17 şarkı yer almasının sebebi, memlekette “karışık” albüm yapmayı engelleyen, projeleri “öldüren” sebep aslında: Birsen Tezer (Rashit’e izin vermesine rağmen) Ada Müzik izin vermediği için, Can Gox ise (kendisi ve plak şirketi EMI istediği halde) şarkının hak sahibi Erdem Tarabus izin vermediği için albüme giremedi, ‘Kargalar’ın sahibi Özlem Tekin ise bizzat böyle bir albümde yer almak istemediğini söyledi.

 

Eksileri, eksikleri elbette vardır, olmaması imkansız. Kartonet daha doyurucu olabilir, her yazarın yıla ve listesine dair görüşleri de alınabilirdi ama bu bambaşka bir mesai. Tolga’nın ne kadar yorulduğu aşikâr. Bu bir ilk zaten, sevabı ve günahıyla artık raflarda. Sonrakiler bunun izini sürecek, bundan on yıl sonra yan yana geldiklerinde muazzam bir koleksiyon oluşacak. Kim bilir belki o zaman bir dernek de kurulmuş olur, olay albümle sınırlı kalmaz, bambaşka sularda faaliyetler birbirini kovalar. Hayali güzel, yapması zor değil.

muratmeric@gmail.com


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.