ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1835
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Opera bale ve klasik müzikten çekinmeyin.Sayı: 1571 - 27.01.2014


Opera, bale ve klasik müziğe ilişkin yanlış bir algı, Türk toplumunda önemli bir kesimin zihnine adeta karabasan gibi çökmüş! 'Opera' deyince avaz avaz bağırmayı, baleyi algılayamadıkları hareketler dizini, klasik müziği ise kulak tırmalayıcı bir ezgi yumağı gibi görenlerin sayısı hiç de az değil!


Bunda biz sanatseverlerin ve sanatçıların da çevremizi ikna etmekteki yetersizli
ği yadsınamaz. Hatta kimi sanat sevicileri, özellikle operayı ve klasik eserleri sadece belli bir elitin anlayabileceğine yönelik bir kanaat tutturmuş gidiyor! Sadece o 'bir kesim' gelsin, diğerleri gölge etmesin razılar! Öyle bir kuşbakışı etkiyle aşağılıyorlar ki insanları, inanın 'göze batacağız' diye ayakları geri geri gidenler var. Kaç kez duydum, "Çok merak ediyoruz ama ya sıkılırsak, ya yanımızdakilere rezil olursak..." diyenleri.


***


Bu mantık, tamamen çarpık bir 'üstünlük kompleksi'nin ürünüdür! E
ğer biz sanat kurumlarımızın varlığını, devletin halka 'kültür hizmeti' sunma zorunluluğuna bağlıyorsak, operadan, baleden, tiyatrodan daha geniş kesimlerin payını alması için gayret göstermeliyiz.


Bu yüzden sanat kurumlarının en ba
şından en alt kademesine dek tüm çalışanları, bu satırların sahibi de dahil olmak üzere basında daha çok sanata yer vermesi gereken yazar çizer takımı ve diğer sanatseverler, çevremizi doğru bilinçlendirmeliyiz. Ki salonlarımıza ne kadar 'yeni izleyici' devşirirsek, ne kadar daha geniş çevreleri sanata ihtiyaç duyar hale getirirsek, devletin bu alandaki yatırımlarını da o ölçüde zorunlu kılarız.


***


21'inci yüzyıl
İzmir'inde, devlet tiyatrosu da, opera bale de avuç içi kadar birer sahneye üretimlerini ve seyircilerini sığdırmaya çalışıyor. Oysa her temsilde o sahnelerin önü dolup taşsa, salon kapasitelerinin yetersizliği 'mekan krizi' olarak tepemizdekilere yansısa fena mı olurdu?


O zaman, 50 yıldır bu ülkeyi yönetenler halkın beklentilerine kulaklarını tıkayabilir miydi? Sonuçta bu i
şler ne yazık ki arz-talep meselesi, ağlamayana meme vermiyorlar! Öyleyse sanat kurumlarının geleceği ve toplumun kültür sıçramasında etkin bir rol üstlenebilmesi için, salon kapılarında 'neden bilet bulamıyoruz, neden büyük mekanlar yapılmıyor' diye ağlaşacak bir seyirci potansiyeli lazım bize!


***


Gelelim operadan, klasik müzikten 'öcü' gibi korkan, bu sanat dallarıyla ilgili yanlı
ş fikirlerle kafasını dolduran hanımlara, beylere...


İçlerinde arkadaşım, yakınım olanlar dolu... Konu açıldığında, 'ne işimiz var, ne anlarız klasik müzikten' diyorlar. Ama cep telefonlarına yükledikleri zil melodilerinin bile Mozart, Bach ve Chopin'e ait olduğundan haberleri yok! Çaldırıyorum telefonunu muhteremin, Bach'ın 'toccata and fugue' ezgisi yükseliyor. 'Niye klasik müzik dinlemiyorsun' deyince, 'sevmiyorum' cevabını yapıştırıyor! Belli ki önyargılı, hiç gitmemiş, neyle karşılaşacağından habersiz. Belki dinlese, o konser heyecanını canlı canlı yaşasa, müptelası olacak.


***


Ya opera, bale... Müzi
ğin, aryaların, düetlerin, dansın birer duygu seline dönüşerek yüreğinizi tutsak edeceğinden hiç şüpheniz olmasın. Gösterişli dekorların, parmak ısırtan kostümlerin, rengarenk koronun ve sahnedeki illüzyonun yarattığı ambiyans bile başınızı döndürmeye yetiyor. Hele o müziklerin ve şarkıların ruhunuzu titretmemesi mümkün değil.  

'O Ses Türkiye'de, onca iyi aday arasından niye Hasan'ı birinci seçtiniz? Çünkü o
şov yapmasa da, diğerleri kadar atletik, hareketli, yakışıklı olmasa da, ağzından çıkan her tonuyla şarkısını adeta milyonlara yaşattı. Opera, böyle bir sanat işte...


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.