ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1861
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


ProvokasyonSayı: 1571 - 27.01.2014


İnsanlık tarihi şiddeti içersinde barındırır. Milyarca kişinin cesedi altında da provokasyonlar  vardır. İnsanları birbirine düşürerek savaştırarak büyük kazançlar ve çıkarlar elde edilmiştir.

 

İnsanların ya da toplumların  hassas oldukları konularda o  hassaslığı kullanarak soğukkanlı bir şekilde düşünmelerinin zorlaştırılmasıdır.

 

Toplumsal durumun yeniden düzenlenerek yapılacak hareketin siyasi ve ideolojik zeminin oluşması için kullanılan eylemlerin bir kısmıdır.

 

Siyasi ideolojik güç sahipleri ve gruplar tarafından kullanıldığı gibi erk sahibi  kişiler tarafından da diğer insanlara karşı kullanılabilen eylemleri de kapsamaktadır ve uygulanabilir güce sahip olması gerekmektedir.

 

Provokasyon,ana olay öncesi küçük olaylar çıkartarak topluluğu hazırlamadır. Korkulara hitap ederek kasıtlı olarak huzuru bozmaktır ve kışkırtmaktır.  Bir nevi gaza getirmektir.

 

Dolduruşa getirme,fitilleme, anlamına gelmektedir. Düşünme kabiliyetini yitirmiş olanların birileri tarafından da kullanılmasıdır.

 

Toplumları uyutma yöntemidir. Hakların da birbirine kırdırılmasıdır.Koca bir yalana dayanır. Çamur at izi kalsın düşüncesine dayanmaktadır. 

 

Adeta gözlerin kör edilişi ve vücudun yavaşça kangrenden ölmesine sebebiyet vermektir.Provokasyon,  bir nehrin akması gibidir. Önüne kattığını götürmektedir.  Geriye ise sadece küflü tortu bırakmaktadır. 

 

Kimseye de faydası  da yoktur. Kolaydır da kaşıntıya benzemektedir.Geriye  kan  göz yaşı yanık izi kalır , üzüntüleri pişmanlığı beraberinde getirmektedir.

 

İnsan yakma bahanesidir. Bununla beraber tüm yönlendirmeler de provokasyon gayesi  taşımaktadır.

 

Provokasyon, kitleyi değerlere saygısız olarak tanımlar ve değer kısmı korumaya çalışan iyi olarak ikiye ayırmaktadır.


şkırtma, ahlaki etik,dinsel,etnik, mezhepsel  gibi hassasiyeti hedef alarak amacına ulaşmaya çalışmaktadır.


Dezenformasyonla da  birle
ştiğinde ölümle sonuçlanan olaylar meydana gelmektedir..

 

Burada önemli olan doğacak tepkilerdir ve kimin ekmeğine yağ sürüldüğü önem kazanmaktadır.

 

Nefret ortamını yaratabilmek için insanların farklılıklarından yararlanılır. Farklı dil,soy,inanç  kıyım nedeni olmaktadır.

Tarihteki bütün provokasyonlara bakıldı
ğında devletle ilgili birimlerin bir şekilde veya doğrudan işin içinde olduğu görülmektedir.

 

Siyasi iradenin eksik  oluşundan doğmaktadır. Ön görünün olmayışı ve uygun refleksin eksikliği bulunmaktadır.Arkasında da mutlaka organize edici bir odak bulunmaktadır.

 

Dayatılan ve ileri sürülen fikirlerin gruplar arası dolaşımında  kitle psikolojisinden yararlanılmaktadır.

 

Provokasyonlar, sonuçlarıyla anlaşılmaktadır. Her provokasyon bazı taşları da yerinden oynatmaktadır.

 

şkırtmalara karşı soğukkanlı olunmalı ve  ortak duyarlılık elden bırakılmamalıdır.Çünkü her provokasyon hem ülkeye hem de ekonomiye büyük bir zarar getirmektedir.Bu provokasyonlara karşı durmak her şeyden önce insan olmanın  akıl ve zeka onurunun gereğidir. 


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.