ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Erkek adam Oasis dinlerSayı: 1569 - 13.01.2014


Aslında başğımız oldukça maço ama Britanya’da maçoların en sevdiği grup da Oasis. Hayranlarının fazlaca dile getirdiği bir söz var; “Gayler gibi Blur’u dinleyeceğine, erkekler gibi Oasis’i dinle”. Manchesterlı iki uyuşturucu, sex ve rock’n roll bağımlısı kardeşin meşhur olması ve Brit Rock/Pop’da zirveye çıkması 94te gerçekleşir.


Grubun ilk üyeleri Liam Gallagher, Paul Arthur, Paul McGuigan, Tony McCarroll’dan olu
şan gruba daha sonra Liam’ın kardeşi Noel de katılır. Asıl isimleri “The Rain” olan grup, 94 yılında ilk albümleri “Definitely Maybe”‘yi çıkarır. Grubun bu albümdeki “Slide Away”, “Cigarettes and Alcohol” ve “Supersonic” şarkıları özellikle beğenilir. Albüm sadece İngiltere’de 2 milyonun üzerinde, ABD’de 1 milyonun üzerinde, dünya genelindeyse 7 milyonun üzerinde satılır. Çeşitli listelerde sürekli yer alan bu albüm, Q ve HMV dergilerinin okuyucuları tarafından 2005 yılında “En İyi İngiliz Albümü” seçilir.


Grubun 94 yılında çıkardı
ğı albümünün 3 tane teklisi çıkar. Ancak, asıl beklenen ikinci albümleridir ve tek albümlük bir grup olabileceği de ihtimaller dahilindedir. Fakat, grup 1 yıl sonra 95te ikinci albümleri olan (What’s the Story) Morning Glory? albümlerini çıkarır. Bu albümdeki 3 şarkı özellikle grubun hayranları tarafından inanılmaz beğenilir. “Champagne Supernova”, “Wonderwall” ve “Don’t Look Back in Anger”. Son saydığım “Don’t Look Back in Anger” şahsım tarafından bu grubun en üst mertebesi olarak görülür. Çünkü, bu şarkıyla Beatles’dan beri onlar kadar iyi şarkı yapamamış Ada gruplarını rahatlattılar. Q dergisi okuyucuları tarafından 2000 yılında “Gelmiş Geçmiş En İyi İngiliz Albümü” seçilir. Q’nun bir erkek dergisi olduğunu farketmişsinizdir umarım. Devam edelim, bu albüm İngiltere’de Michael Jackson’ın “Bad” albümünden sonra, en hızlı yüksek satış rakamlarına ulaşan albüm olmuştur.

Oasis, Liam’a göre çok iyi, Noel’e göre çok kötü bir albüm olan “Be Here Now” ‘u bir önceki albümlerinden iki yıl sonra 97de yayınlar. Aslında bireysel olarak baktığımızda Liam’ın en iyi vokal yaptığı albüm budur. Albüm çıktığı ilk gün 350.000 satar, 1 hafta içindeyse 1.000.000 rakamına ulaşarak Michael Jackson’ın “Bad” albümünün satış grafiğini, hatta ne kadar satış grafiği varsa altüst eder. İngiltere ve Kanada’da 1 numaraya çıkan albüm, ABD müzik listelerindeyse 2 numarada kalır. Bu albüm Oasis gelmiş, geçmiş çıkardığı en gürültülü albüm olarak da bilinir. Bu albümden bana göre öne çıkan şarkılarsa, “D You Know What I Mean”, “It’s Gettin’ Better Man”, “Be Here Now”, “Stand By Me”, ” I Hope I Think I Know”, “All Around This World”, “Don’t Go Away.”


Oasis 3 senelik bir bekleyi
şten sonra özellikle maço hayranları tarafından çok kıymet verilen 4. albümleri “Standing on the Shoulder of the Giants” ‘ı 2000 yılında çıkarır. Bu albümde “Fuckin’ in the Bushes”, “Go Let it Out”, “Sunday Morning Call” ve “Where Did It All Go Wrong” öne çıkar ve konserlerde özellikle bahsettiğimiz asabi grup tarafından bağır çağır söylenmeye devam eder.

Oasis’in bu 4 albümü aslında o kadar sıradışıdır ki (ilk 3ü kesinlikle olmak üzere) bundan sonra çıkardıkları 3 albüm o kadar değer görmez. Aslında o albümleri de dinleseniz ortalama bir müzik albümü olduğunu farkedersiniz. Ama Oasis’in belli bir düzeyi vardır hayranlarının gözünde 36 şarkı boyunca sıradan olması kabul edilemez.


Aslında grubun sabit kalan 2 elemanı Noel ve Liam Gallagher’dır. Bütün elemanlar yıllar boyunca sürekli de
ğişir bu ikili dışında. Brit Rock/Pop’da ki diğer iki rakibi Coldplay ve Radiohead’in aksine onlar bu çizgiden asla şaşmazlar. Belki de bazı otoriteler doğru söylüyordur ve “Be Here Now” Brit Rock’ın sonudur. Çünkü, o albümden sonra hiç bir albüm çıtayı bir üst seviyeye koyamadı. 2009 yılında kavga eden Liam ve Noel bir daha birbirleriyle asla çalışmayacaklarını söylerler, Oasis fiilen son bulur. Ama bence hikayenin sonu bu değil. Bu iki rahatsız kardeş son sözlerini henüz daha söylemediler.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.