ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 10 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


"Sanat kurumlarımız kapatılamaz"Sayı: 1569 - 13.01.2014


25 sanat kuruluşunun bir araya gelip oluşturdukları Türkiye Sanatçılar Hareketi, TÜSAK Yasa Taslağı ile ilgili olarak ortak bir açıklama yayımladı. İlk kez devlete bağlı kurumların da tavır aldığına tanıklık ediyoruz.  

 

25 sanat kuruluşunun bir araya gelip oluşturdukları Türkiye Sanatçılar Hareketi, önceki gün ortak bir açıklama yayımladı. Sözü onlara bırakmadan önce şunu vurgulamak istiyorum:

İlk kez devlete bağlı kurumların da (devlet opera bale, devlet tiyatroları sanatçıları, devlet senfoni orkestraları, çeşitli kentlerdeki filarmoni dernekleri ve filarmoni) çeşitli dernek, vakıf ve birliklerin de bir araya gelip tavır koyduğuna tanıklık ediyoruz. Sanatçılar Hareketi özetle şunu söylüyor:


“TÜSAK Yasa Tasla
ğı kabul edilemez!”

“Sanat kurumlarımız kapatılamaz!”

“Sanatı yıkım yasa taslağı “TÜSAK” gündemden kaldırılmalıdır!”

 

Gizlilik içinde hazırlık

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in, bir yandan “Sanat kurumlarını kapatmayacağız” derken diğer yandan “Devletin mali güçle ve kadrolarla kültür sanat alanı içinde bulunmaması gerektiğini” vurgulayarak daha da belirsiz ve çelişkili bir ortam yarattığı söylendikten sonra açıklamada şöyle deniyor: (Kısaltarak alıyorum)


“Kaldı ki devletin mali güçle sanat alanının içinden çekilmesi, zaten kurumların kapatılması sonucunu getirir. Görünen odur ki ‘kapatmayaca
ğız’ sözü; yasa taslağına karşı sanatçıların ve halkın yükselen tepkisini yatıştırmaya yönelik olarak yapılmıştır. Yasa taslağının, sanat kurumlarımızın ve sanatçılarımızın görüşleri alınmadan, büyük bir ‘gizlilik içinde’ hazırlanmış olması da iktidarın bu yöndeki gerçek niyetini ortaya koymaktadır.”

 

Gerçek amaç

AKP kültürsüz ve sanatsız bir Türkiye yaratmak istemektedir. Mevcut iktidar sanata karşı bu tutumunu defalarca ortaya koymuştur. “Türkiye Sanat Kurumu ile Sanatın Desteklenmesi Hakkında Kanun Taslağı (TÜSAK)” ile öngörülen düzenlemeler; Devlet Tiyatrolarını, Devlet Opera ve Balesi’ni, güzel sanatları, devlet senfoni orkestralarını, Devlet Çoksesli Korosu’nu, Türk halk müziği, Türk sanat müziği koroları ve topluluklar ile belediyelere bağlı benzer sanat kurumlarını ortadan kaldırmaktadır.


Yasa tasla
ğıyla, bu kurumlarda görev yapan binlerce oyuncu, müzikçi, şarkıcı, dansçı, ressam, heykeltıraş vb. sanatçı; emekliliğe zorlanmakta, kalanlar ise il kültür müdürlüklerinde görevlendirilerek işlevsiz bırakılmaktadır. Kurumlarda halen görev yapmakta olan misafir sanatçı ve süreli sözleşmeli personelin varlıkları da tümüyle yok sayılmıştır.


Kurumlar ve sanatçı kadroları ortadan kaldırılınca, sanat alanı siyasi iktidarın atayaca
ğı on bir üyeden oluşan bir siyasi kurula, “Türkiye Sanat Kurulu”na terk edilmektedir. Kurul; sunulan projelerden uygun bulduklarına destek vererek sanat alanını yürütecektir!


Sanat kurumlarının kurumsal kimlikleri yok edilerek sanat alanı yürütülemez. Projeler bazında, süreklili
ği bulunmayan toplama gruplar oluşturularak opera, bale, tiyatro, orkestra, koro sanatı yapılamaz.


Dünyada “TÜSAK” gibi bir yasa örne
ği yoktur. “Sanat Konseyi” ve benzerini yapılandıran hiçbir uygar ülke, var olan sanat kurumlarını ortadan kaldırmayı aklından geçirmemiş, sanatı siyasetin emrine vermeyi düşünmemiştir. Bu tür yapılar tam tersine, kurumları daha fazla kaynakla desteklemek, sanatı siyaset kurumunun etki alanından arındırmak için oluşturulmuştur. Taslakta; kaynak almak için proje sunanlar, kaynağı verenler, tam yetkili siyasi iktidar vardır; ancak sanatçılar ve sanat kurumları yoktur. Taslak; sanatın yapılışını ve sunumunu ilişki kültürü içinde bir rant alışverişine dönüştürmektedir.

 

Yasa tasarısını reddediyoruz

Sanat, evrensel yapısıyla diller, dinler üstüdür, birleştiricidir, tüm toplumu ve insanlığı kucaklar. Siyasal iktidarlar ise ideolojik ve sınıfsaldır. Siyasi partilerin anlayışına bırakılan sanat toplumun tümüne yansıyamaz, birleştirici değil bölücü olur. Siyasî iktidarların belirleyeceği “Türkiye Sanat Kurumu” da bu yapısıyla Türkiye’nin değil, ancak işbaşındaki partinin sanat kurumu olur. Bu işleyiş sonuçlarıyla bölünmeye, dönüşü olmayan bir yıkıma yol açar.


Toplum ya
şamında büyük rahatsızlıklara ve yıkıma yol açacak taslak bir an önce gündemden çıkartılmalıdır.


Türkiye Sanatçılar Hareketi olarak sanat kurumlarını yok eden, sanatsız bir Türkiye öngören “TÜSAK Yasa Tasarısı”nı reddediyor, tüm sanatçılarımızı ve yurtta
şlarımızı sanatı savunmak adına bu çabamıza ortak olmaya çağırıyoruz.  


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.