ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


14. Antalya Piyano Festivali'nde Su.Sayı: 1561 - 18.11.2013


8 Kasım Cuma akşamı Fazıl Say'ın genel sanat yönetmenliğini, Kadir Dursun'un ise organizatörlüğünü yaptığı 14. Antalya Piyano Festivali, yine geceye damgasını vurarak başlamış oldu. Bu kez açılışta Fazıl Say'ın kendi eserleri yer almıştı. İlk yarıda sanatçının piyano ve orkestra için yazdığı 'Su' adlı konçertosu vardı. Fazıl Say bu eserini üç bölüme ayırmış. Mavi Su denizleri, Kara Su gece yarısında gölleri, Yeşil Su ise nehirleri anlatıyor bizlere. Mavi Su ile içinizi huzur ve sonsuzluk duyguları kaplıyor. Kara Su ile bir yandan kuş ve kurbağa sesleriyle mutluluk hissederken, bir yandan da gecenin sessizliğinde hafifçe ürpermeden duramıyorsunuz. Yeşil Su ise hiç durmadan sonsuza dek şırıl şırıl akan nehirler gibi içinize sıcacık umutlar ve sevinçler getirerek akıyor. Eser boyunca üç bölümde de sular zaman zaman tüm orkestra enstrümanlarını dolaşıyor ama sonunda hep birlikte Fazıl Say'ın parmaklarının ucundaki tuşlara doluşuyorlar. Ve böylece konçerto başından sonuna kadar aynı zamanda muhteşem bir 'Senfonik Şiir' tadı sunuyor dnleyicilere. Son yıllarda artık iyice Antalya'nın gururu olmaya başlayan Devlat Senfoni Orkestrası ve Orkestra Şefi Naci Özgüç eser boyunca gayet başarılı bir şekilde Fazıl Say'a eşlik ediyor ve sonunda hep birlikte bizlere müziğin içinden 'Hayat sudan geldi ve yine suya döner' diyorlar.

 

İkinci bölümde Fazıl Say'ın şarkıları yer alıyor. Bu sefer kendisi eşlikçi olarak geçiyor piyano başına. Şerkıları seslendirecek olan Serenad Bağcan, daha ilk eser olan Memleketim'i söylemeye başlar başlamaz, Fazıl Say'ın neden dolayı 'Şarkılarım şimdi seslerini buldular' dediğini çok iyi anlıyoruz. Nazım Hikmet , Metin Altıok, Cemal Süreya, Ömer Hayyam, Can Yücel, Pir Sultan Abdal, Orhan Veli ve Muhyiddin Abdal'ın şiirlerini Fazıl Say'ın notalarıyla dile getiren Serenad Bağcan, güzel sesinin sağlam tekniği, olağanüstü yorum gücü, tiz tonlardaki kadife yumuşaklığı, vücut dilinin sesine çok profesyonelce eşlik etmesi ve sahneye çok yakışan zarif duruşu ile izleyicilerden tam not alarak, bestecinin şarkıları için ne kadar isabetli bir seçim yaptığını doğrulamış oluyor. Fazıl Say'ın eşliği ise artık yağmur damlalarına dönüşş durumda. Ruhlarımızı okşayan yumuşacık tınılar geliyor kulaklarımıza tuşlardan. Ve doğal olarak son şarkı da bittiğinde, tüm salon her zaman olduğu gibi yine ayakta, sevgi ve takdir dolu alkşlarını sunuyor dakikalarca.


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.