ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1861
Şu an 4 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Manipilasyon...Sayı: 1559 - 31.10.2013


Paulo Freire, “insan zihninin manipülasyonu bir çeşit fetih aracıdır”

 

Tarihteki   en  canlı örneklerinden birisi de 1945 yılında yaşanmıştır.

 

II. Dünya Savaşı ndan  ciddi kayıplar veren  Sovyetler Birliği nin Amerika nın varlığını tehdit ettiği Amerikan toplumuna inandırılmasıydı.

 

Kitle iletişim araçlarıyla bizlere anlatılmak istendiği  gibi aktarılmasıdır. Spot flaş gibi görsellikle insanlara kendi bilgileri dışında veya istemeden etkilenmesidir.  Özgürce razı olmak zorlamasız itaat etmek manipülasyonun temel özelliğidir.

 

Bir olayın gidişatını etkilemektir. Olguları kendi çıkarları doğrultusunda değiştirilerek  ayar çekilerek sonuçları istediği noktaya getirilmesidir.

 

Ekleme ve çıkarma yoluyla bilgilerin değiştirilmesidir. Bir halkın da gözünün döndürülmesi ve mantıklı düşünceden uzaklaştırılarak incinmesini öfkelenmesinin sağlanmasıdır.

 

Akla saldırılarak  özgür düşüncenin sığlaştırma hareketidir. İnsanın insansızlaştırılması kendi çıkarlarına uygun kendi insan modelini  yaratılmak istenmesidir.

 

Bilinçsiz ve gerçeklerden koparılan yapay gündemlerle yönlendirilen bir toplumun yaratılmasıdır. Adeta gözlere perde indiren bu davranış biçimi de kapitalizmin kültürünü taşımaktadır.

 

İkna, hile,  hedef  şaşırtarak çamur atarak kamuoyu oluşturulmaktadır. Farkına varmadan bildiklerinizi unutturarak bir anda bambaşka alemlere sürükleyebilmektedir.Gündemi değiştirmek ve başka yere çekmektir.

 

Protesto yürüyüşü yapan bir grubu polis dağıtırken orada bulunan bir protestocunun polise sopayla saldırdığını görüntüleyen gazetecinin buna halka protestocular polise saldırdı diye haber yapmasıdır.

 

Haberlerin ömrünün kısa oluşu  devamlı güncellenmesi bir önceki haberin kavranmasını da güçleştirmektedir. Bundan dolayı çok kısa zamanda unutulmasına sebep olmaktadır.

 

Egemenler  toplumsal olguları dönemin özelliğine göre,  kimi zaman da   emekcileri bir araya getirmemek için bazen de toplumsal hayatta yaşanan eşitsizlikleri gizlemek içinde bu yola başvurmaktadırlar.

 

Servet ve sefalet çelişkisinin üzerinin de örtülerek soygun ve yolsuzlukların unutturulmasının yoludur.

Sisteme yön verenlerin  halkın kendi sorunlarına yabancıla
ştırmak ve taleplerini savunamaz duruma gelmelerini sağlamak için  de başvurdukları toplumu yönlendirme taktiğidir manipülasyon.

 

Manipülasyon öncelikle direnen odaklara yönelmektedir. Aydınlanma ayağını oluşturan düşünür ve yazarların halkın gözünde itibarsızlaştırılma ve yalnızlaştırılma girişimleride bu hareketin bir parçasıdır.

 

Kitle iletişim araçlarının amacıysa halka düzende bir aksaklık olmadığını göstermektir. Bu sayede kitle susturularak düzenin amacına hizmeti sağlanmaktadır.

 

Manipüle edilerek bizlere sunulan gerçeklerde inandırıcı kışkırtıcıdır. Benimsetme gücüne sahip olduğundan topluluklar manipüle edilmiş bir gerçekliğin arkasından   sürüklenebilmektedirler.

 

Voltaire inde dediği gibi “Sizi saçmalıklara inandırabilenler, size katliam yaptırabilirler”

 

Ülkemizde de geçmişte yapılan bazı manipülasyonlar toplumumuz  da çok ağır bedellere sebep olmuştur.  Yakın Tarihimizde yaşanan  6 -7 Eylül olayları

 

Çorum ,Maraş ,Gazi  Mahallesi ve Sivasta yaşananlar halkın manipüle edilmesiyle gerçekleşmiştir.

 

Bu nokta yapılması gerekenlerse:  Dikkatli olmak eleştirel medya okur yazarlığını yaygınlaştırmak . Denetim mekanizmalarını  geliştirerek şüphe ve sorgulayıcı biçimde olaylara yaklaşmak.

 

 ozgur694@hotmail.com


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.