ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1861
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


DirenmekSayı: 1556 - 30.09.2013


İnsanın çevresine gösterdiği direnmeyle adam olduğunu çok önceleri sezmiştim.”   Maksim Gorki

 

İnsan direnir her şeye rağmen direnir. İnsanlığın  tarihi de bir bakıma direnenlerin tarihidir.

 

Yaşam hakkının devamlılığını savunmak ve karşı koyarak ısrar etmektir   direnmek. Dik durmaya çabalamaktır. 

 

Mücadeleci ruhu kaybetmemektir. Israrla sabırla kararlı oluştur. Fedakarlığı  ve riskleri de göze alarak boyun eğmemektir.

 

Direnmek dayanma gücüdür. Dik duruşu getirerek toplumların ve tarihin akışını da değiştirmektedir.

 

Direnenlere karşı olanlar da tarihin kara sayfalarında yerini almaktadırlar. Direnmek zalime karşı dik durmayı da getirmektedir.

 

Grup hakimiyetinin dayatttığı  uzlaşmacı  çaresizliği de her alanda kabul etmemektir direnmek.

 

Haksızlığa,zülme  yurdun yabancılar tarafından işgaline direnmek her çağda, her ülkede  geçerli bir haktır.  . İnsanlığın  da onurudur.

 

Emperyalizmin saldırılarına  direnmek halkların kültürel mirasının yok edilmesine karşı mücadeleyi de getirmektedir. Direnmek her ihtimali ön görüpte tüm gücünü ortaya koymaktır.

 

Toplumların ilerlemesi olumsuz koşulların değişimiyle olmaktadır. Değişim her çağda direnme ve kökten değişikliklerle  olmaktadır.

 

Bugüne kadarda  direnenler tarihi yazmıştır.   Direnmede en belirleyici olansa sonuna kadar sürdürme kararlılığını ortaya koyabilmektir.

 

Adaletsizliğin,eşitsizliğin, soygunun sömürünün olduğu bir dünyada  direnmek tüm hakların  da güvencisidir. Güçlüden yana  da olmamaktır.

 

Direnmek kendini koruma altına almaktır. Kendin olmaktan da vazgeçmemek ve teslim olmamaktır.


Ye
şertebilmektir  parkları  güçlüden değil haklıdan yana olmaktır. Dilimize de can vermektedir direnmekle ilgili deyimler:

 

 -Eyvallah etmemek: Minnet altına girip boyun eğmemek.”Aç kaldı, susuz kaldı ama kimseye eyvallah etmedi.”-Karşı çıkmak: 1. Gelenleri karşılamak üzere yola ya da kapı önüne çıkmak.

2-İleri sürülen fikrin, tutulan yolun yanlış olduğunu söylemek.”Her fikrime karşı çıkmak zorunda mısın?”-Karşı durmak: Bir güce boyun eğmemek, direnmek.

”Dü
şmana karşı durmak boynumuzun borcudur.”-Karşı koymak: Engel olmaya çalışmak, direnmek, güç kullanarak dayanmak, boyun eğmemek.”

 

Gözlerin kalbini  ruhunu da doğrululuğa açmaktır. Gecenin ormanlarını aydınlatmaktır direnmektir. Vaktide saatide yeride yoktur.   Açlığa sefalete karşı çıkışı getirmektedir.

 

Bugünü ve geleceği savunabilmektir. Tüketime karşı üretimi bireyciliğe karşı da paylaşımı faydacılığa karşı da eşitliği karanlığa karşı da aydınlıktan yana olmaktır. 

Tarihin bilinciyle hareket ederek hayır diyebilmektir. Ötekini anlama ve ötekileri de bulu
şturabilmektir.


Hayatı düzle
ştirenlere karşı  başka türlü düşenebilmektir direnmek. Sadece günü de  kurtarmak değildir  günlerin kazanmanın adıdır direnmek.


Malcom x'ınde dedi
ği gibi “Özgürlüğü savunanların direnme gücü, zulmedenlerin gücünden daha fazladır.Özgürlüğü savunanların direnme gücü, zulmedenlerin gücünden daha fazladır”.   


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.