ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Birkaç iyi konserSayı: 1552 - 13.08.2013


Pek çok konser iptal oldu ancak “kalan sağlar bizimdir” hesabı ileri tarihe ertelenenler ve iptal olmayanlar bizimdir. Özetle şu konserlere gitmekte fayda var

 

Belle & Sebastian,

24 Ağustos Küçükçiftlik Park

İskoç ekip bugün artık neredeyse kült mertebesinde. Hali hazırda müzikte bir “indie” kategorisi varsa bunda payı olan iki-üç isimden biri herhalde

Belle & Sebastian. Çağımızın ruh haline dair yazılmış en iyi şarkıların bazıları bu ekibe ait. Grup aslında 28 Haziran’da Avea Escape To Music kapsamında bir konser verecekti. Konser Belle&Sebastian’ın “elimizde olmayan nedenlerden” diyerek bütün haziran tarihlerini ertlemesiyle 24 Ağustos’a alındı. Bell&Sebastian Türkiye’ye ilk kez geliyor. Bir daha da yolu ne zaman düşer bilinmez. Müzikle ilgilenen biri bu konseri kaçırmamalı.

“The Boy With The Arab Strap”, “I Want the World to Stop”, “Funny Little Frog”, “Get me Away From Here I’m Dying” (bunu biste çalıyorlar), ne diyeyim şahane bir gün olacak.

Dinleyin: “The Life Pursuit” (2006)

 

Lana Del Rey,

20 Eylül Küçükçiftlik Park

Kendisi biliyorsunuz Amerikan usulü vintage içli kadın kategorisinde neredeyse tek başına yol alıyor. 2012 tarihli ikinci albümü “Lana Del Rey”in ardından bütün dünyada festivalleri dolaşştı. Şu ara yıl sonuna doğru çıkacağı açıklanan yeni albümünde yer aldığı iddia edilen ve internete sızan şarkılarla ve “Paradise Tour” adını verdiği (albümün ardından yayımlanan EP’nin adı) turneyle gündemde. Yeni şarkılardan “Black Beauty” hafif karanlık

trip hop sularında “Portishead’vari” bir şarkı. Bu haftanın “sızıntısı” ise “Maha Maha”. Morcheeba gibi tınlayan bir şarkı. Lana Del Rey konseri 20 Eylül’de Küçükçiftlik Park’ta. Uzaydan dünyaya yeni inmiş yaratık şaşkınlığıyla (belki de botokstan bilemiyorum) etrafı süzen, konserlerde hayranlarının arasına girip onlara dokunmayı seven biriydi geçen yıl izlediğimde. Bu yılki durumunu göreceğiz hep birlikte.

Dinleyin: Paradise EP (2012)

 

Paul Weller,

Eksen on Fair, 15 Eylül / Küçükçiftlik Park

Weller yaşayan tarih. The Jam, Style Council gibi iki önemli imzası var popüler müzik tarihinde. Solo kariyerine de tam gaz devam ediyor (“Song Kick” isimli son albümü 2012’de yayımlandı kaçırdıysanız). Üstelik tarih dediğime bakmayın, adam stil ikonu ve hiç yaşlanmıyor. Mod’ların üstadı 2006’da İstanbul Caz Festivali’nin konuğu olmuştu. Şimdi yeni albümünün ardından yeniden Eksen’in festivalini şenlendirecek.

Aynı gün The Hives ve rahmetli BBC programcısı müzik gurmesi John Peel’in favori grubu The Undertones da var. Orada olmakta fayda var bence.

Dinleyin: “The Undertones”

The Undertones, “Wake Up The Nation” Paul Weller

 

İleri görgüsüzlük dersleri

Aslında konu Jay-Z’nin yeni albümü “Magna Carta... Holy Grail”. Jay-Z hayatına Brooklyn’de uyuşturucu satıcısı olarak başlayan, rap sayesinde kendini bambaşka bir ortamda bulan, bu ortamda para olduğunu erken fark eden, yeteneğiyle sivrilen çok zeki ve elbette şanslı bir adam. Kendisine “yürü ya kulum” dendikten sonra dünyanın müzik işindeki en zengin insanlarından biri oldu. Def Jam’e başkan oldu, ardından kendi firması Roc-A-Fella’yı kurdu. 17 Grammy aldığını ve 50 milyon kadar albüm sattığını saymıyorum bile. Beyonce ile evli, dünyanın en ünlü insanlarıyla arkadaş, kanka... Ancak kimilerine göre artık müzikten zevk almıyor ve kendini tersine inandırmaya çalışğı için sürekli albüm yapıyor.

Bu yeni albümünde Jay-Z, kendi durumunda olanların en sevdiği tema olan “şöhret ve para beni bozmadı” temasına kafayı takmış. Bunu söylerken diğer yandan Picasso’lardan, Christie’s müzayedeevinden alışveriş yapmaktan, eve butik bir Louvre müzesi kurmaktan söz ediyor (“Picasso Baby” isimli şarkı). Yani karşımızda “şöhret beni bozmadı, bu arada eve de Louvre’un ufağından yaptıracağım” diyen bir adam var. İleri görgüsüzlük olarak kayıtlara geçsin (yine de parasını Acun’dan iyi harcadığı kesin).


Bir not: Interpol’un solisti Paul Banks’le röportaj yapmı
ş, kendisinin hip hop gurusu olduğunu öğrenmiştim. Bir numarası Jay-Z’ydi. “Adam o kadar iyi ki artık sözleri kağıda yazmıyor ‘hepsi kafamda’ deyip stüdyoya girerek ezberinden kaydediyor” demişti. Yiğidi öldür ama hakkını ver misali... (Bu konuda yazdığım daha detaylı yazıyı Milliyet Sanat Ağustos sayısında okuyabilirsiniz.)


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.