ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1835
Şu an 2 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Opera baleyi kim kurtarır?Sayı: 1551 - 05.08.2013


Başbakan Erdoğan'ın, 2 Mayıs'ta St. Petersburg'da çok görkemli bir törenle açılışı yapılan 2. Mariinsky Tiyatrosu'nun getirdiği yankılardan etkilendiği konuşuluyor. O zaman opera balemizin içinde bulunduğu durum, şef Valery Gergiev aracılığı ile yakın dostu Putin'e aktarılmalı. Putin'in bir telefonu ile opera balemiz belki kurtulur.


Gezi Parkı  direni
şi sırasında protestolara katılan en ilginç gruplar, kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya olan Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Senfoni Orkestrası sanatçılarıydı. Sanat sezonunun bitmesi ile birlikte. Gezi Parkı'nda ve diğer illerdeki meydanlarda, konserler verip, gaz maskeli dans gösterileri yaptılar. "Sanatıma Dokunma" sloganları, "Diren Gezi Parkı" seslerine ka rışlı. Şaka değil: Başbakan daha I994'te çiMilliyet SANAT Ağustos 2013 çeği burnunda Belediye Başkanı olarak gazeteci Cansu Akbel'le yaptığı görüşmede, baleyi 'belden aşağı' bir sanat olarak tanımlamış ve "Ben balerin olsaydım elimi sıkar mıydınız?" sorusuna, "Baleyi bırakmanızı tavsiye ederdim," demişti. Ve I9yil sonra bu gün, hazırlıkları 5 yıldan beri yapılan Opera ve Balc'dcn devlet elinin çekilmesi projesi, bir yasa olarak BaşbakanIık'ta bekliyor! Başbakan'ın onayı olursa, Bakanlar Kurulu'nda  imzaya açılıp. Meclise sevk edilebilecek. Artık içeriğini herkesin ezberlediği bu taslağa göre. Kültür Bakanlığına bağlı. Devlet ()pera ve Balesi ile Devlet Tiyatrosu Genel Müdürlükleri: Devlet Senfoni Orkestraları'nın bağlı olduğu Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü kaldırılıyor. Yeni kurulacak'Sanat Kurumu', beşi bürokrat 11 kişilik Sanat Kurulu eliyle yürütülecek, o ayrı şehirdeki opera kurumlarının ve DSO'ların sanatçıları . Kültür Müdürlüğü emrine veriliyor. Yüksek emekli ikramiyesi ile erken emekli olanların yerine yenileri alınmayacak. Detaya girmeye gerek yok, bu taslak ne deve ne kuş. Özünü. 1980'lerin Demir Leydi'si Margaret Thateher'ın İngiltere'de uyguladığı sistemden aldığı düşünülse de, 'sanat faaliyetlerini gerilettiği ve sanatçıyı piyasanın kölesine çevirdiği' için büyük tepki çeken bu sisteme bile tam uymuyor. Adeta "Devlet elini bu işten çeksin de, nasıl olursa olsun" düşüncesine göre hazırlanmış!

 

BAROK OPERA

Son yıllarda, İngiltere ve ABD'deki sanat kurumların] incelemek için yurt dışına gönderilen Bakanlık müfettişlerinin verdiği raporlar doğrultusunda. Bakanlık Müsteşar Yardımcısı NihatGül ve Bakanlık Danışmanı Abdurrahman Çelik'in son şeklini verdiği bu taslak için DÜB Genel Müdürlüğü, yeni Kültür Bakanı Ömer Çelik ile bu güne kadar görüşemedi. Göreve geldiğinden beri, Bakanlığa uğramayan, birimlerinden brifing almayan, kendine yakın gazetecilerle bile konu ile ilgili görüşmeyen Bakan Çelik'e derdini anlatamayan DOB Genel Müdürü Rengim Gökmen, müsteşar yardımcısı Nihat Gül ve danışman Abdurrahman Çelik'e dil döküp, verdiği raporlarla DOB'un kapatılmasının sakıncalarını anlatmaya çalışıyor. Bu bîr ölçüde de etkili olmuş diyebiliriz. Taslakta bazı değişiklikler yapılmasını bu iki ismin de kabul ettiği aldığımız duyumlar arasında. Ancak, önümüzdeki sezon programını yapan Opera ve Balenin geleceğinin "Devletin tiyatrosu olmaz" diyerek mesajı veren Başbakan'ın iki dudağı arasında olduğu gerçeği ortada duruyor. Tam bu noktada Gezi eylemleri sırasında Başbakan Erdoğan'ın AKM'yi de yıkıp yerine "Barok opera yapacağız" sözleri, (Barokla büyüklük kastettiği sanılıyor.) beraberinde söylediği 'güzel akustik' gibi sözcükler, sanatçı dünyasını biraz şaşırttı. Ama bundaki Putin etkileri gözden kaçlı

 

PUTİN FAKTÖRÜ!

Putin'e olan hayranlığı yakın çevresinde bilinen Başbakan Erdoğan'ın. 2 Mayıs'ta St Pctersburg'da çok görkemli bir tören ve konserle açılışı yapılan 2. Mariinsky Tiyatrosu'nun getirdiği yankılardan etkilendiği konuşuluyor. Törene Viladimir Putin, tenor Placido Domingo, soprano Anna Nctrepko ve birçok ünlü konuk katılmıştı. 700 milyon dolara mal olan, 80 dönümlük alana inşa edilen 2bin kişilik salonu ile, 230 yıllık Mariinsky Tiyatrosunun hemen yanında, ona bir köprüyle bağlanan bu modern bina, Rus Balesi'nin Bolşoy'la yarışan en ünlü kültür odağını daha da geniş bir alana yayıyor.

 

Putin 17 yıldır Mariinsky'nin başında olan dünyaca ünlü orkestra şefi Valery Gergiev'in çok yakın dostu, adeta kankası! Gergiev, Putin'in seçim kampanyasına katılan destekçilerinden biri. Bu yeni tiyatro da tamamen Putin'in himayesinde hızlı bir şekilde inşa edildi. Gergiev, açılış gecesi yeni tiyatro için "1917 devriminden beri en heyecan verici yeni bölüm" diyerek dostu Putin'e teşekkür etti. Ancak Güzel Petersburg adlı bir aktivist grup. yeni binanın eskisine hiç yakışmadığını belirterek protesto gösterileri için çağrı yapıyor. Bu yönüyle bir ölçüde AKM Taksim tartışmalarıyla bir bağlantı kurulabilir ama konumuz bu değil. Rus Balesi'nin Amiral gemisi Mariinsky'nin hamiliğini yapan Putin ve ülkesindeki 70 yıllık opera ve bale kurumunu kapatmak isteyen bir Erdoğan... Ama Erdoğan Putin'den etkileniyor! İronik de olsa, bu etkiyi DOB yönetimi, geleceği açısından kullanmalı. Putin'in kankası Gergiev, Türk Operası'nm yabancısı değil. Aspendos'ta konser yönetmişti, konserden sonra kendisiyle sohbet etmiştik. Devlet operamızla iyi ilişkileri var. Gezi direnişine Başbakan'ın gösterdiği sert ve uzlaşmaz tutumu, kurumlarını kapanmaktan kurtarmak için gösteri yapan sanatçılarımıza, onların kurumlarına karşı da sürdürmesi beklenebilir. O zaman opera balemizin içinde bulunduğu durum, Gergiev aracılığı ile Putin'e aktarılmalı! Putin'in bir telefonu ile opera balemiz belki kurtulur! Öyle ya; yeni Mariinsky'nin açılışı rüzgarı ile Taksim'e ' Barok opera' yapmayı düşünen başbakanımız, belki Opera Bale'nin de devlet eliyle yaşatılması gereken bir sanat olduğuna karar verebilir! Top DOB yönetiminde. Bizden söylemesi...

Milliyet Sanat Ağustos 2013


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.