ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1861
Şu an 8 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


“Pragmatizm” Sayı: 1548 - 15.07.2013


"Amerikan milliyetçiliği daima kaba bir pragmatizm ile retorik bir idealizm arasında gidip gelmiştir." Norman BİRNBAUM

 

Felsefe tarihine bakıldığında pragmatizmin ilk öncüleri de sofistlerdir. Bir düşüncenin doğruluğunu ya da geçerliliğinin o düşüncenin pratik sonucuyla ölçülebileceğini savunan görüşe pragmatizm denir.

 

 Sistemli düşünce  haline gelişi de 19 yy. da gerçekleşti. Bir düşünce yaşayışımıza elverişli olduğu sürece doğru kabul edilmektedir.Gerçekse kendi yararımıza göre belirmektedir ve özneldir. 

 

 Bu düşüncede  teoriden çok pratiğe önem verilmektedir. Gerçekleşen bir eylemin kendisinden çok pratikte ortaya koyduğu değişimle ve sonuçla ilgilenmektedir. Uzun vadedeyse  ilerlemenin önüne ket vurması da kaçınılmazdır.

 

 şünce veya davranış bireylere ve birimlere yarar veya çıkar sağlaması gerektiğini savunmaktadır. Akla ve vicdana göre doğru olan faydalı olan yaklaşımını da red etmektedir.

 

 Her an istekler doğrultusunda ayrı bir hedefi tayin etmeyi de getirir. Çıkarı doğruların önünde tutma ve nabza göre şerbet vermedir.

 

 Olması gereken üzerine yoğunlaşmadan   yaşamda en çok getiriyi ve en iyi sonucu vereceği düşünülen seçeneği tercih ederek ona göre davranmaktır.

 

 Bilgi ve doğruluksa yaşam için sadece bir araçtır. Felsefenin, bilimin,sanatın yetkilerini  tek elde ve fayda ölçüsüne göre değerlendirmeyi de esas alır.

 

 Yarara giden her yol mubahtır anlayışını da barındırdığından anamalcı sistemi savunanların sığındığı limandır. Küreselleşmenin ya da talan düzenin keyfiyetini belirleyen düşüncenin pragmatizm olduğunu söylemek de mümkündür.

 

 Pragmatizm de  insanı belirli bir bir şekilde davranmaya zorunlu kılan kurallar bütünü de bulunmamaktadır. Kendi başarısını kanıtlamadıkça benimsenmeyeceğini ön görmektedir.

 

 Hitlerin de dediği gibi  “Ben Dünya’ya insanları güçlü yapmak için gelmedim, onların güçsüzlüklerini kullanmak için geldim.”

 

Pragmatizm, liberal  felsefeden yanadır. Radikal görüşlere karşıdır. Değişime vurgu yaparak evrimsel bir gelişimi doğru kabul edilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

 

 Doğruluk üzerine yapılan  kavramsal tartışma yerine kavramanın doğruluğu konusunda pratik olana bakılması gerektiğini savunmaktadır.

şüncenin, duygunun ve her türlü bilginin kaynağı da insanoğlunun kendini koruyabilmesi, geliştirmesi ve hayattan zevk alabilmesi için yaptığı faaliyetlerle sınırlıdır.

 

 Herhangi bir yapıyı ya da düşünceyi kendisine zemin olarak almamaktadır.Ön yargıyı da sahip değildir. Sonuçları odak noktasına koymaktadır.

 

 İnsan bugün elde edebileceği  gerçeklere  günlük çıkarlarıyla da yetinmek ve bir gün sonra da dünün gerçeklerine “batıldır” demeye hazırlıklı olmayı gerektirmektedir.

 

 21 yy. pragmatizmin sosyopolitik yüzünü göstermektedir.Gerek uluslararası ilişkilerde gerekse ülkelerin iç sosyal politik  egemen algısına  da  dönüşmektedir.

 

Fayda ve menfaate göre yön belirleyen bencil insanlar yığını meydana getirmeyi de hedeflemektedir.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.