ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


68 ruhuSayı: 1546 - 01.07.2013


"Amerika turnen olmasaydı, gitarımı alır gelir, şimdi sizlerle Gezi Parkı'nda olurdum..." diyordu Joan Baez bundan onbeş gün önce.  Sonra dayanamadı  ard arda Türkiye'deki  direnişçilere  destek mesajları yollamaya başladı. Bunların sonuncusunda desteğini İngilizce ve Türkçe sözlerle ve "Başka bir dünya mümkün" diyen  John Lennon 'un "İmagine"  şarkısıyla iletti. (İnternette dolaşan  video için, parçaları bir araya getiren Duygu Özge ve arkadaşlarına çok teşekkürler.)

 
Joan Baez ilk mesajını Virgina, Fairfax'daki konserinde binlerce dinleyicinin önünde  duyurmu
ş ve  "Swing Low, Sweet Chariot" şarkısını onlara adamıştı. 

 
"Neden o
şarkıyı seçti ki?" diye  sordu genç bir arkadaşım. O soruyla birlikte gerilere gittim:

 
12 Eylül fa
şizminin ülke üzerinden silindir gibi geçtiği , hapishanelerde gençlerin öğütüldüğü dönemdeydi...  Joan Baez, İstanbul'da  ilk kez   konser veriyordu.  Harbiye Açık Hava tiyatrosunda müthiş bir izdiham.  İçeriden 5 bin kişi varsa, neredeyse dışarıda da o kadar... Polis zincirleri vb.. Bir ara  hem izleyiciden hem de orkestradan çok sessiz olmalarını istedi. "Şimdi bu şarkıyı, dışarıdakiler için , duvarların ötesindekiler için söyleyeceğim" dedi. Ve müziksiz, çalgısız, sadece sesiyle,  sesini  çoook uzaklara yansıtarak  bu şarkıyı söyledi. Dışarıdan ve içeriden alkış dinmedi. "Duvarların ötesi" elbet hapishanelerdi. Ertesi gün "İçeridekiler siz de duydunuz mu o sesi?" diye bir yazı yazdığımda, ülkemin hapishane coğrafyasından yüzlerce mektup geldi, "evet biz de duyduk" diye... 

 
"Swing Low, Sweet Chariot", bir Kızılderili  ilahisiydi. Ve her tür
şiddeti dışlayan, barışçı direnişi simgeliyordu.

 
Bugünlerde sık sık 12 Eylül zulmünü dü
şünmem boşuna değil. "Kukla lar, piyonlar, vatan hainleri" çığlıkları ; medyayı, dış güçleri suçlamalar, "Yok öyle 25 kuşa simit"  gibi  seviyeli kahve sohbetleri ; her ama her konuda kahve sohbeti bilgiçliği size de Evren'i anımsatmıyor mu ?   


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.