ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1837
Şu an 3 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Uzun solukludur türkülerSayı: 1541 - 27.05.2013


25 Mayıs 2013 Cumartesi akşamı Trabzon Liselerinden Yetişenler Derneği ve Vakfının Türk Halk Müziği konserini büyük bir keyifle, türkülere doyarak, hatta tadları damağımda kalarak dinledim. Öncelikle Türk Sanat Müziği kolunda görev aldığım derneğimiz çalışmalarının Türk Halk Müziği'nde de ayrı başarılara imza atıyor olmasından dolayı türkü dostu olarak çok mutlu oluyorum.

Anımsayamadı
ğım yıllar öncesinde,Türk Halk Müziği üzerine güzel konserler verildiğini büyüklerimizden dinlemiş olmakla beraber,  uzunca bir aradan sonra yeniden türkülerimizin tekrar gündeme gelmesine katkı sağlayan derneğin, bu işe gönül vermiş kişileri bir araya toparlayıp, böyle güzelliklere imzasını atan kocaman yüreğiyle, sevecen dost olan şefleri var ki; çalışmalarının disiplinli olduğu kadar hem hoca hem dost olarak her koro elemanının hayranlıkla anlattığı ve sahnede aynı hayranlık ve sevecenlikle gözlerinin içine bakmaları izleyici tarafından gözden kaçırılacak gibi değil doğrusu…

Kocaman sevecen yüre
ğiyle Doç.Dr.Özlem Doğuş Varlı şefliğinde süre gelen çalışmalara saz şefi olarak yer alan eşi Ersen Varlı’nın desteği ve katkısı, kanaatimce takdir edilmeden geçilemez..

De
ğerli hocaların emeğinin yanı sıra koroda farklı mesleklerden olup, aynı özveride buluşabilen, müziğe gönül vermiş ikişiler topluluğunda bulunan doktorlarımız dikkat çekiciydi. Nedenine gelince, malumunuz olduğu üzere doktorluk mesleği hayli zor bir meslek olmakla çoğu zaman, mesai saatleri belli olmayan mesleklerin başında olduğu bilinmektedir. Bundan sebep doktorlarımızın zor meslekleri yanında iş yoğunlukları arasında sanat-sever oluşları ve böyle güzellikler adına özveride bulunabilmeleri onlar adına ve izleyiciler adına beni mutlu etti.

Birço
ğuyla aynı sahnede bulunmuş olmamla beraber, isimlerini saymadan geçemeyeceğim Dr. Abdülkadir Reis (Pataloji), Dr. Kadriye Yıldız (Pataloji), Dr. Gonca Hanedan Uslu (Radyasyon Onkolojisi) Dr. Ahmet Akyol (Fizyoloji), Dr.Hayrettin Çıray (Pratisyen), Dr. İsmet Sadi Ülker (Pratisyen ), Dr.Sabri Cora (Diş-endotonti), tüm hekimlerimize her ki alanda da başarılarının devamlı olmasını dilerken, konserimize dönmek istiyorum.

Konser repertuarında birbirinden güzel ve farklı yörelerden, miras de
ğerinde olan türkülerimizi dinlerken, ikinci bölüme geçişte Erdal ve Mercan Erzincan çiftinin solo bağlama dinletisi ve birlikte seslendirdikleri türküleri hayranlıkla dinledik. Repertuarda bildiğimiz, eşlik edebileceğimiz türkülerin koronun seslendikleri Daracık Sokakları Duman Bürüdü, Babuba, Nasıl yar diyeyim ben böyle yare gibi birkaç örneğin yanında Doç. Dr .Özlem Doğuş Varlı’nın derlediği Yöremiz türkülerinden "Gelin Ağlar Yaşlı Yaşlı (Ağlama)" ve ona bağlanan "Oy Trabzon" türküsü başarılı bir performansla dikkat çekiciydi. Sololardan Sabri Cora’nın seslendirdiği " Evlerinin önü Marul"  türküsü kadar Sabri beyin sahne performansı da dinleyiciyi coşturdu. Birinci bölümde yer alan diğer solistlerden Ahmet Adanur "Eğin Dedikleri Bir Küçük Şehir" türküsünü seslendirirken, Muammer Saynaz bir başka sevilen "Nasıl Yar Diyeyim Ben böyle Yare" türküsüyle karşımıza çıktı. İkinci Bölümde Tulum eşliğinde "Bozdoğan Zeybeği" konuk sanatçılarında ilgisini çekerken bana göre konserin en başarılı solosu, solo bağlamasıyla Erzincan yöresine ait Ali Ekber Çiçek derlemesi olan "Sabahtan Uğradım ben Bir Figane" türküsünü, sazıyla ve sesiyle seslendiren Çağla Araz’dı.

TLYD ve Vakfının Türk Halk Müzi
ği Korosunun ikinci konseri olan bu konserde, disiplin ve başarıya tanık olduğum kadar yine feminist bakışımla koronun kıyafet konusunda sazla uyumunda ve koronun dizilişinde kadın estetiği gözümden kaçmadı.Titizlikle hazırlanıp sunulan konsere sanatçı Erdal-Mercan Erzincanlı çiftinin konuk olarak katılımıyla birlikte coşkulu saz ve koronun yanı sıra salonu tıka basa dolduran dinleyicilerle konser gerçek amacına ulaşarak gönül tellerine değdi.

Bir konuya daha de
ğinmek isterim ki; konuk sanatçıların katılımı elbette ki hem koronun hem izleyicinin ilgisini artırmakla beraber sanatçı gözüyle dinlenip beğenilmek, takdir edilmek, emeği geçen tüm insanların yorgunluğunu unutturan faktörlerdir. Trabzon’daki bir çok konserde ağırlanan konuk sanatçıları ve koro konserlerini izleyen bir izleyici olarak altını çizmek istediğim konu; bir konsere hazırlanmak kişilerin uzun zamanlarını alarak, zevkli olduğu kadar yorucudur da. Ve bana göre her zaman asıl olan koronun emeğinin ön planda olmasıdır. Birçok derneğin konuk sanatçı alarak onca emeğin ve zorluğu unutarak gelen sanatçıyı koronun emeğinin üzerine geçirmek artık sanatçının kaprisinden mi, koro şefinin öyle tercih etmesinden mi kaynakladığını anlayamadığımdan olsa gerek, bu anlamda da tekrar, ağırlanan konuk sanatçıları, korosunun emeğinin üzerine geçirtmemesini ve olması gerekenin bu olduğunu bize gösteren bir akış sergileyen koro şefini ve bu duruma anlayış gösteren Erdal –Mercan Erzincan çiftinin sanatçı duruşunu tebrik ve takdir ediyor, ayakta alkışlıyorum.

Bahsetti
ğim üzere bizlere miras kalan türkülerimize anlam kattıkları ve türkülerimizin vazgeçilmez oluşlarının altını çizdikleri için; başta TLYD ve Vakfı yönetimine, Şef Özlem Doğuş Varlı ve Saz Şefi Ersen Varlı olmak üzere emeği geçen sanata ve türkülere gönül vermiş sazda ve sözde, gönül titreten her bir nağmeye değer katan tüm koro ekibini kutlar, başarıların artarak devam etmesini dilerken, alkışlarıyla varlıklarını hissettiren dinleyicilere selam olsun diyerek; Yeni konserlerde yeniden buluşmak üzere hoşluklarla ve türkülerle kalın…


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.