ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 7 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Bu hikâyenin çıkış noktası aşk Sayı: 1541 - 27.05.2013


Şenay Lambaoğlu ilk albümü 'İçimde Aşk Var'ın ardından ikinci albüm hazırlığında. İstanbul ve Akbank Caz Festivali öncesi, yorumcuyu yakaladık ve merak ettiklerimizi sorduk.

 

Çok sayıda mühim cazcı ile çalıştıktan sonra ilk solo albümünü çok farklı bir kulvarda hazırladın. Evet, sonuçta yine caz ama Türkçe sözlerle olabildiğince hikâyeler anlatan bir albüm ‘İçimde Aşk Var’.

 

İçimde Aşk Var’ilk solo albümüm ama öncesinde farklı albüm projelerinde yer aldım ve yıllar içerisinde hep kendimi en iyi nasıl anlatabileceğimin cevabını aradım. Albüm yapma fikri eski yıllara dayanıyor, demek doğru zaman şimdiymiş ki gerçekleşti. Ve hiç zorlamadan akışında ilerledi süreç. Kendimi en iyi yine kendi bestelerim ve yazdığım sözlerle anlatabileceğimi düşündüm. Caz albümü olması konusunda ise hiçbir iddiam olmadı. Yıllarca caz söylüyor olmak şarkılarımın bu etkide yazılmasına neden olmuş olabilir ama asıl çıkış noktam kendi müziğimi ve şarkı sözlerimle benim dünyamdan hayata bakışımı gösterebilmek. Bu hiç de kolay bir şey değil aslında, yazdığınız her sözün arkasında durabilmek, duygu ve düşüncelerinizi herkesle paylaşmak, en çıplak halinizle dinleyenle buluşmak gerçekten cesaret işi.

 

Albümdeki dokuz şarkının da söz ve müziği sana ait. Hepsi çok kendine has ve kendi halinde kadın parçaları ama albümde bütünlüğü sağlayabilmişsin.

 

Şarkılarım kadın dünyasını anlatıyor ama bu hikâyenin çıkış noktası ‘aşk’. O yüzden albümün ismi ‘İçimde Aşk Var’. Çünkü her şeyin başlangıç noktası aşk. İçimizde var olan, bizi biz yapan hayata, insana, olaylara anlam yüklememizi sağlayan varlığımız. Yani kendimiz. Aşk benim, aşkı var eden, yücelten, yerin dibine de sokan yine benim. İçimdeki aşk. Her şarkıda farklı bir kadını anlatıyorum aslında, gelgitleri, iç hesaplaşmaları, pişmanlıkları, tutkularıyla var olan ve farklı renkleriyle duruşunu anlatmaya çalışan bir kadın var albümde.

 

Türkiye’de kendi sözünü, müziğini yapan caz kadınlarının sayısı arttı. Yıllar içinde ne gibi değişimler gözlemliyorsun bu alanda?

 

Bunca yıl albüm yapmak konusunda gerekli adımları atmama engel olan şey alternatif projelere çok sıcak bakılmıyor olmasıdır diyebilirim. Fakat son yıllarda o kadar güzel işler çıkıyor ki, bu alanda öncülük yapan kadın vokalistlere ve plak şirketlerine teşekkür etmek istiyorum cesaretlendirdikleri için. Jülide Özçelik, Elif Çağlar, Selen Gülün bu konuda öncülük yapan kadın caz şarkıcılarıdır benim için.

 

Caz her ne kadar eskisinden daha takip edilir olsa da sonuçta caz müzisyenlerinin çaldığı mekânlar çok sayılı. Bunların birçoklarında çalan bir müzisyen olarak standart çalmak varken kendi parçalarını çalmakta zorlanmıyor musun?

 

Kendi şarkılarımı çalmak için direniyorum diyebilirim. Bir caz kulübüne gittiğinizde caz standartlarından oluşan bir repertuvuarı herkese çaldırabilirsiniz. Ama proje çalmak gerçekten çok emek isteyen bir şey. Projenizi çaldığınız grubu bir araya getirmek, provalar filan derken ciddi bir organizasyon gerekiyor. Bunu biraz da dengelemeye çalışıyorum çünkü ben her şeyden önce yorumcuyum. Kendi şarkılarım dışında farklı projelerde de yer almak çok keyifli. Çok şanslıyım ki ‘İçimde Aşk Var’ı çok farklı mekânlarda dinleyici ile buluşturabildim. Gittiğim yerlerde dinleyicilerin bana eşlik ediyor olmalarının mutluluğu paha biçilemez.

 

İstanbul Caz Festivali’nde Fransız trompetçi Mederic Collignon ile çalacaksın. Mederic’i nasıl tanıtırsın kısaca?

 

12 Temmuz’da Caz Festivali’nde aynı sahneyi paylaşmayı çok arzu ettiğim bir trompetçi, Mederic Collignon ile bir araya geleceğiz. Ve ‘İçimde Aşk Var’ albümümdeki şarkıları çalmak üzere konuk olacak. İKSV’nin bizi bir araya getirmesi çok sürpriz oldu. Çok yönlü, avangard bir trompetçi olarak tanımlayabilirim kendisini. Sahnedeki enerjisi ve yaydığı ışık festival seyircisini de ateşleyecektir.

 

Yeni albüm için de hazırlık yapıyorsun. İpucu alabilir miyiz?

 

İlk albümü hazırlarken beğendirme kaygısı içinde olmadık. Yine aynı duruş içinde nasıl hissedersek o yolda ilerlemeyi düşünüyoruz. ’İçimde Aşk Var’ şarkılarını çalmanın keyfini yeni yeni çıkarıyorken arayı çok da açmak istemiyorum çünkü anlatacak çok şeyim var. Çok sevdiğim ve albüm projemin içinde yer almasını istediğim o kadar değerli müzisyen arkadaşım var ki yeni albümde onlar da şarkılarıma ucundan dokunsun istiyorum.

 

Peki hiç standart, cover, şarkı, türkü söylemiyor musun?

 

Standartlar, cover şarkılar da çok keyif aldığım işler. Zaman zaman da bu yönümü göstereceğim çalışmalar yapıyorum. Kişisel web sayfam, Facebook ve Twitter adreslerimden çaldığım projeleri takip edebilirsiniz.

 


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.