ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Bu yazın albümü budur!Sayı: 1540 - 20.05.2013


Daft Punk’ın 21 Mayıs’ta piyasaya çıkacak yeni albümü “Random Access Memories” iTunes üzerinden ücretsiz stream edilmeye başlandı. Daft Punk sihirli formülü bulmuş, simyacı misali disco’yu altına çevirmiş

 

Hani ikinci el plakçılarda ya da eskicilerde yerdeki kutularda duran “üç tanesi beş lira” tadında plaklar vardır. 70’lerin adı sanı pek bilinmeyen İtalyan, Fransız ve Alman disco plakları. Bob Dylan’lar, Beatles’lar, Led Zeppelin’ler, başşede yüksek fiyatlara alıcı beklerken bunlar yerlerde sürünür. Üzerlerinde apartman topuklu kadınların abartılı makyajlar, kabarık saçlar ve dönemin ışıltılı şuh kıyafetleriyle dans ettiği, kimi zaman sahilde sere serpe yayıldığı, zamanla yırtılıp pırtılmış ezilmiş plaklar...


İş
te onları bulunca alın bence, çünkü önümüzdeki bir-iki yılda çok değerli olabilirler. Daft Punk’ın uzun zamandır beklenen ve belki de yüzyılımızın en büyük lansman kampanyasıyla karşımıza çıkan yeni albümü “Random Access Memories” o yıllara saygı duruşu niteliğinde.

2010’ların ana akım dans müziğini yine Daft Punk belirleyecek. Ve bu akımın adı hiç şüphesiz disco...

 

* Daha ilk şarkıdan itibaren (“Give Life Back To Music”) disco ritmine kilitlemiş Daft Punk bu albümü ve sonuna kadar da vazgeçmiyor. Zaten 70’lerin İtalyan disco prodüktörü Giorgio Moroder için dokuz dakikalık bir şarkı yapılması bile (“Giorgio by Moroder”) durumu anlamaya yeterli. Moroder’ın (bugün 73 yaşında) kendini ve disco yıllarını anlattığı konuşmanın ardından başlayan bir disco klasiği adeta. Ben Moroder’ı ve şarkıyı dinlerken Cerrone’u da hatırladım.

O yılların efsane Fransız disco prodüktörü kendisi. “Supernature” isimli disco hit’ini dinleyin, ne demek istediğimi anlayacaksınız.


* “Game of Love”, “Discovery” albümündeki “Something About Us”ın izinden gitmi
ş (buradaki klarnet soloyu Hüsnü Şenlendirici atsa enteresan olurmuş). Daft Punk, tempolu şarkıların ardından “interlude” tarzında moody şarkılar sıkıştırmış araya. “Within” bunlardan biri. The Strokes solisti Julian Casablancas’ın söylediği “Instant Crush” ise albümün ikinci hit’i olur. (İlkinin ne olduğunu hepimiz biliyoruz sanırım. Pharrell Williams vokaliyle “Get Lucky”.) 


* “Touch”, albümün 70 üzeri katılımcılarından bir di
ğeri olan şarkıcı, besteci ve söz yazarı Paul Williams’ın vokaliyle geliyor. Saykodelik bir intro’nun ardından disco ritimlerine emanet etmişler bizi. İnsan kendini “Aşk Gemisi”nde ya da Club Med’de gibi gamsız tasasız hissediyor (2011 tarihli “Paul Williams Still Alive” isimli belgeseli de izleyin).


* “Beyond”, tipik bir Daft Punk
şarkısı. Romantik-elektronik “beat”ler... Bu albümün geneli düşünüldüğünde deneysel diyebileceğimiz “Motherboard”un ardından prodüktör Todd Edwards’la yapılan “Fragments of Time” geliyor. Şahane bir soul şarkısı.


* Daft Punk geçmi
ş albümlerinden farklı olarak bu albümde çok daha fazla canlı kayıt kullanıyor. Davullar, baslar, gerçek zil ve trampet çok yakışş. Funky gitarları meşhur disco ekiplerinden Chic’in gitaristi Nile Rodgers çalıyor (Daft Punk’ın 60’ın üzerindeki üçüncü katılımcısı).


* Panda Bear ile birlikte kaydedilen “Doing It Right” albümün ilk görü
şte âşık olduğum iki-üç şarkısından biri. Gizli hazineleri keşfetmeyi sevenler için.


* “Contact” güzel bir kapanı
ş parçası. Bu albümde gelenek olduğu üzere uzunca bir intro’nun ardından dile geliyor. Elektronik uzay diskosu kafaları. Daft Punk’ın en sevdiği şey. Ben bu albüme resmen bayıldım. Turnesi ve şovları nasıl olacak hayal edince bile fena oluyorum. Daft Punk sanki uzun zamandır üzerinde çalışğı formulü bulmuş, simyacının metali altına çevirmesi misali disco ve elektronik müziği canlı çalınan enstrümanlarla vücuda getirip altın eylemiş ve bu albüme koyarak önümüzdeki yıllara imzasını atmış.


Bundan sonra uzunca süre bu albümden
şarkılar radyolarda dönecek, remiks partilerde ve kulüplerde çalınacak, eve yeni alınacak ses sistemlerinin kalitesi bu şarkılarla ölçülecek (şahane bir sound var gerçekten), defilelerde bu albümden faydalanılacak, reklamlarda bu albümden şarkıların kıytırık taklitleri ve replikaları duyulacak. Suyu çıkmadan dinleyin, tadına varın derim. Küçükken kar yağğında kendini hemen sokağa atan ve “kar başkaları tarafından bozulmadan ilk ben oynayayım” diyen tiplerdenseniz ne demek istediğimi anladınız.

 

“Get Lucky”yi hit yapan şey

 

Albümün tartışmasız ilk hit’i.

Bu şarkı insanda “Ne var bunu ben de düşünebilirdim” hissi yaratıyor. Zaten hit şarkıları hit yapan da budur. Pharrell Williams’ı bulmuşken bırakmamışlar, “Get Lucky”den başka bir şarkı daha söyletmişler. “Lose Yourself to Dance” de şahane bir mid-tempo disco şarkısı. Pharrell Williams’ı N.E.R.D. kadrosunda da pek severdik. Daft Punk onu şahane kullanmış. (Bu arada Williams’lı N.E.R.D.’ün 2003’teki “Daft Club” albümünde yer alan “Harder Better Faster Stronger” remix’ine hâlâ bayılırım.

http://www.mavi-nota.com/index.php?link=albumler&no=150


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.