ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1820
Şu an 6 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Fazıl Say yeniden yargılanırken... Sayı: 1539 - 13.05.2013


"Fazıl Say Yeniden yargılanacak"...  Haberi çeşitli kaynaklardan okudum. Aklımda soru işaretleri: Neden , nasıl, vb.? Akın Atalay'a sordum, anlattı daha iyi anladım. 

           
Fazıl Say,  10 yıl  hapse mahkum edilirken, "hükmün açıklanması geri bırakılmı
ştı.."  (Aslında bu bile kendi içinde  tutarsızlık ve de saçma sapan bir çelişki:  Hükmü  hem açıklıyor, hem de  açıklanmasını geri bırakıyor! Hukuk dili böyle bir şey!) Özetle  5 yıl içinde  ayni   "suçu"  (tırnak içinde "ayni suçu" ) işlerse hapis cezası uygulanacaktı...  Bence bütün bu süreçte  en korkunç olay da bu. Sadece Fazıl Say'a değil, bu ülkede  yazan, çizen, düşünen, karşı çıkan, kul olmayı ret eden herkese verilen bir gözdağıydı bu. Bir tehdit, bir baskı unsuruydu.  Ayağını denk al, bizim gibi düşünmezsen, seni de yola getirmeyi biliriz demekti!

           
Şimdi ne Olacak?    

           
Şimdi, Fazıl Say'ın, daha doğrusu avukatının  bir üst mahkemeye yaptığı itiraz, kabul edildi.  Yargıç Yaşar Yetiş özellikle şu noktaları vurguluyordu. "Hükmün  açıklanmasının geri bırakılması" Fazıl Say'a sorulmamıştı.  Usulen bu  geri bırakmayı isteyip istemediği sorulmalıydı....   Ayrıca dava açılmasına neden olan   Ali Emre Bukağalı,  ayni zamanda   Fazıl Say'ın talebinin reddi için dilekçe vermişti. Bu usul yasasına aykırıydı.  Ve Yargıç raporunda şunlara yer veriyordu:  "Sadece İslam dinine mensup diye" bu kişinin  davaya katılamayacağı... "Yargılama yapacak hakimin  İslam dinine  mensup olması halinde  davanın tarafı olacağı"... Şikayetçi şahsın "sadece  ihbarcı olabileceği," ; bu şahsın" taleplerinin incelenmeksizin reddi..."    

Şimdi yeniden yargılanmada, on yıl hapis hükmü veren  ilk  hakim değişmeyecek. Belki de  yine ayni kararı verecek. Ama  hükmün açıklanması geri bırakılmazsa, o zaman  temyiz, Yargıtay yolu açılacak. Hatta  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine  kadar  yolu var...

           
Haydi bakalım, içeride ve dı
şarıda rezil olmaya devam!

           
Fazıl Say'ı dinlerken

           
Sevgili Okurlar, bu yazıyı yazarken  Fazıl Say'ın  "Hezarfen Ney Konçertosu"nu dinliyorum. Muhte
şem... " İstanbul Senfonisi"yle birlikte CD kayıtları yeni çıktı.  Sırada öteki  eserler var. "Mezopotamya" ve "Universe" senfonilerinin de CD olarak piyasaya çıkmasını bekliyorum.

           
Anımsayacaksınız, Fazıl Say'a 10 ay hapis hükmü çıkar çıkmaz. Osman Kavala'yla birlikte bir imza destek kampanyası ba
şlattık. 48 Saatle sınırladık.  Çok büyük bölümü sanatçı, yazar, müzisyen, eleştirmen ve bilim  insanlarından oluşan  1111 imza... Basına dağıtılmasında  Banu K. Zeytinoğlu İletişim  seferber oldu. (Teşekkürümüz sonsuz) Her görüşten gazetenin özellikle internet ortamında haberimiz yer buldu. Haberi her kullanan, kendi seçtiği isimleri öne çıkardı.  48 Saat ve kampanya sonlandığı halde  hala tepkiler, mektuplar, şiirler gelmeye devam ediyor. Tüm imzaların neden yayınlanmadığını soranlara yanıt: gazete sayfalarının yetmeyeceğidir.  Duygu ve düşüncelerinizi elbet Fazıl Say'a  info@fazilsay.com  adresine bildirebilirsiniz.

           
Bu arada Fazıl Say ne mi yapıyor?
İki havaalanı arasındayken   telefonla konuştuk: Sağğı yerinde. Çalışmaya devam.  Nisan ayı boyunca yurt dışında tam 15 konser verdi.  30 Nisan'da Viyana'da konseri var.  Sonra Türkiye ile hasret gidermece: 5  Mayıs'ta  İstanbul, 7  Mayıs'ta İzmir, 20 Mayıs'ta Ankara konserleri...  Her gittiği yere insanlığı taşımaya devam ediyor hala..


Yazıyı Tavsiye Et

Tavsiye EtYorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.