ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1861
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


Sadaka Toplumunu YaratmakSayı: 1539 - 13.05.2013


Sadaka toplumu, demokrasi ve insan haklarına  taban tabana zıttır . Ekonomi iyi diyerek her gün yandaş medyayla topluma benimsetilmek istenmektedir. Dört beş çuval kömürle her şeyin hal olduğunu düşünen zihniyettir.

 

Açlığa mahkum edilen  insanlardan aşevlerinden,vakıflardan,belediyelerden verilen yemek için hallerine şükretmeleri istenilmektedir.

 

Bu durum sadaka toplumuna uygundur. Aşevleri ve yeşilkart uygulamaları hazineden yapılan harcamalarla dilenmeyi  de benimsetmek istemektedir.

 

Dilencilikten rahatsız olmayan yardımlarla geçinmenin  kabul gördüğü anlayıştır.

 

 “Neden işimiz yok, niçin sosyal güvencemiz yok, neden sosyal devlet kavramı yok diye sorgulanmamasıdır.Yoksullaştırılan yığınlar  daha sonra bir lokma ekmeğe, bir paket erzağa muhtaç edilmesidir.

 

Elimizdeki imkanlarla iş ortamı hazırlanarak insanların emekleri karşılığında yaşamlarını kazanmalarının  sağlanmamasıdır. Gıda kömür para yardımlarıyla da sadaka toplumu yaratılmaktadır.


Bu durum da sosyal  kurumlar kendilerini sadakayla oyalayacaktır. Kendi i
şlerini aksatarak sadakaya yöneleceklerdir. Sadaka toplumu geçiştirmeyi getirir. Göstermelik olduğundan gerçek yaraya da  merhem de olamayacaktır.

 

Bir benzetme yaparsak ,deveyi tamamen götürüp kulağını sadaka diye vermek toplumsal adalete uygun düşmez.

 

Ahlaka da sığmaz. Toplumu geriletir ve sosyal adaleti de  sağlamaz. Cüzdanların değil  vicdanların işlemesi gerekmektedir.

 

Diğer bir noktada “çocuk yapın” denmesidir. Çocuk yapmak sorumluluk istemektedir.  Asıl önemli olan çocuğun hakkını  kazanacak ortamı yaratmaktır.

 

Üretmeden hep alınarak başkaların eline bakarak nasıl yurttaş olunur ki?

 

Para vererek çocuğun gelişimi düşünüldüğünde ona en büyük kötülük başlamış olur.

 

Sadaka toplumu anlayışla da çocuk büyütülmez ve bir yere de varılmaz. Bol işsizlik,yüksek fakirlik budanan haklar da sadaka toplumunun  oluşmasındaki etkenlerdir.

 

“Aman isyan etmeyin muayene beklerken ölsekte önemli değil yaaa “hamd olsun aman susalım” söylemini de getirir.


Baskıyla da muhalif medya  ve halkı sindirilerek demokrasiyi hiçe sayarak tek ses olarak takiyecilik te yapılarak halkın da kandırılmasıdır.Sermayenin de  yeni hükmetme sistemidir.

 

İnsanın  insanlıktan çıktığı toplumsal alanda kişiliksiz değersiz olan bir zeminin yaratılmasıdır. Talan düzeni ve çöp bidonlarından semt pazarlarından yiyecek artıkları toplayan milyonların olmasıdır.

 

Dinin sömürüsü için sadaka düzenine  ve yoksullar  gerekmektedir.  “Altta kalanın canı çıksın ve gemisini kurtaran kaptan anlayışı  ve zor günlerin çanları çalmasıdır.

 

Giderek zorlaşan insanların açlık sınırına itildiği sosyo ekonomik sistem bu sadaka ortamını bizzat besleyerek  çürümenin derinleşmesine sebep olmaktadır. İnsanları ezerek verilen yardım hak değil lütuftur.

 

Uzun kuyruklarda çaresiz  beklentilerin çözümü  de bilimsel ve çağdaş politikaların yolundan geçmektedir.


Sadaka toplumu yaratmaya kar
şı çıkarken de yoksula destek vermekle kalmadan yoksulluğun ortadan kaldırılması amaçlanmalıdır.

 

Yoksulluğun beklentisiyse  gelir ve istihdamın sağlanmasıdır. İnsanca yaşamak için gerekli alt yapının gerçekleştirilmesidir.

 

 ozgur694@hotmail.com


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.