ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 18     Sayı: 1861
Şu an 9 müzisyen gazete okuyor
Müzik ON OFF

Günün Mesajları


♪ 30 yıl sonra karşılaşmak çok güzel Kurtuluş, teveccüh etmişsin çok teşekkür ederim. Nerelerdesin? Bilgi verirsen sevinirim, selamlar, sevgiler.
M.Semih Baylan - 08.01.2023


♪ Değerli Müfit hocama en içten sevgi saygılarımı iletin lütfen .Üniversite yıllarımda özel radyo yayıncılığı yaptım.1994 yılında derginin bu daldaki ödülüne layık görülmüştüm evde yıllar sonra plaketi buldum hadi bir internetten arayayım dediğimde ikinci büyük şoku yaşadım 1994 de verdiği ödülü değerli hocam arşivinde fotoğraf larımız ile yayınlamaya devam ediyor.ne büyük bir emek emeği geçen herkese en derin saygılarımı sunarım.Ne olur hocamın ellerinden benim için öpün.
Kurtuluş Çelebi - 07.01.2023


♪ 18. yılımız kutlu olsun
Mavi Nota - 24.11.2022


♪ Biliyorum Cüneyt bey, yazımda da böyle bir şey demedim zaten.
editör - 20.11.2022


♪ sayın müfit bey bilgilerinizi kontrol edi 6440 sayılı cso kurulrş kanununda 4 b diye bir tanım yoktur
CÜNEYT BALKIZ - 15.11.2022


♪ Sayın Cüneyt Balkız, yazımda öncelikle bütün 4B’li sanatçıların kadroya alınmaları hususunu önemle belirtirken, bundan sonra orkestraları 6940 sayılı CSO kanunu kapsamında, DOB ve DT’de kendi kuruluş yasasına, diğer toplulukların da kendi yönetmeliklerine göre alımların gerçekleştirilmesi konusuna da önemle dikkat çektim!
editör - 13.11.2022


♪ 4bliler kadro bekliyor başlıklı yazınızda sanki 4 bliler devre dışı bırakılmış gibi izlenim doğuyor obür kamu kurulrşlarında olduğu gibi kayıtsız şartsız kadroya geçecekler yıllardır sanat kurumlarımızı sırtlayan bu sanatçılarımıza sınav istemek yapılacak en büyük kötülüktür bilginize
CÜNEYT BALKIZ - 12.11.2022


♪ Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 84. Yıldönümünde Saygı ve Özlemle Anıyoruz!
Mavi Nota - 10.11.2022


♪ Almanya’da yaşayan bir müzisyen olarak, Mavi Nota’yı çok uzun süredir takip ediyorum. Beni hiç yanıltmadı. Özgürce doğru konulara değindiği, bilimsel yayıncılık anlayışı ile objektif habercilik yaptığı için kutluyorum. Böyle yayınların ülkemizde artması dileğiyle saygılarımı sunuyorum.
Ayşe Ersan Schütze - 08.11.2022


♪ Büyük Usta Timur Selçuk'u vefatının 2. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 06.11.2022


Tüm Mesajlar

Anket


DOB, DT ve GSGM'de 4B kadrosunda çalışanların 4A kadrosuna alınmaları için;

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


“Dezenformasyon” ne anlatır?Sayı: 1533 - 01.04.2013


“Eğer dikkatli  olmazsanız gazeteler mazlumlardan nefret etmenizi, zalimleri ise çok sevmenizi sağlar”. Malcom X

 

Tarihte ilk kullanımı Roma imparatorluğu döneminde  yapılmıştı. Sistemin gerçek  niteliğinin saklanarak  gerçek sorunları örtmek   gayesiyle halka karşı uygulanan bir yöntemdir.

 

İnsanları yanıltmak gayesiyle yanlış fazla ya da eksik bilgi vermedir.Maksatlı yapılan eksik habercilik veya yalan haberciliktir. Bilgiyi saklama,bilgiyi çarpıtma anlamsızlaştırma ve bilginin içini boşaltmaktır.

 

Bir çıkar sonucu verilen bilgiyi kasıtlı olarak bozulması veya atlanmasıdır. Günlük yaşamda dedikodu,iftira,lafı çarpıtma,sahte belge,foto montaj gibi yöntemleri de bulunmaktadır.

 

Politika da dezenformasyon adayların zayıf noktalarına yönelik  yanlış beyanlar yayarak  oy desteğini saptırmak için yapılan kasıtlı hareketlerdir. Bu durum gerçek bilgiyi faydasız kılmaya yöneliktir.

 

Mevcut  olan bir bilgiyi kötü, maksatla kullanma veya çarpıtarak  yapılabilmektedir.Bazı gerçek bilginin sadece bir kısmını vererek yanlış yorumlarla bilgiyi dağıtmak. Hedefi şaşırtmak  ve akıl  çelmedir.

 

Büyütülmesi gereken bir olguyu küçülterek  meselenin özü saklanarak detayının ön plana çıkarılmayı  da  getirir.Egemen sınıfın medyasında dezenformasyonun taşındığı en önemli araçların  başında yer almaktadır. “Psikolojik savaş” başğı altında da yer bulmaktadır.


Dezenformasyon ileti
şim ve basın yayın araçlarının gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla  büyük bir yer tutmaya başlamıştır. Kimyasıyla oynanmış bilgi ise gerçekleri saptırmakla kalmaz galeyana gelmiş kitleleri korkunç olaylara sürükleme nedeni olabileceğinden çok tehlikeli olabilmektedir. 

 

Yanlış bilgilerin etkisiyle halkın belli tepkilere yönelmesi amaçlanmaktadır. Komploya, provakasyona  sebep olmaktadır. Günü birlik düşünmek,  dünü unutup sadece bugünü yaşamak bencillik  umursamama her alanda yüzeyselleşme  bu özellikler yaygınlaşğında dezenformasyon da daha etkili hale gelmektedir.

 

Albert Einstein’da “Propagandayla zehirlenmedikleri sürece kitleler asla savaşşkünü değiller” demişti.

 

Dezenformasyona karşı neler yapılabilir? Uyanık olmak elde edilen her türlü bilginin sorgulanması.Mümkün oldukça  bir çok   kaynaktan teyit edilmesi. Halk kültürünün korunması bilinçlendirmek. Bilimsel araştırma inceleme vb. Yöntemlerle  gerçeklerin gösterilmesi.

ozgur694@hotmail.com


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.