ISSN: 1301 - 3971
Yıl: 17     Sayı: 1836
Şu an 5 müzisyen gazete okuyor

Günün Mesajları


♪ Tüm Mavi Nota dostlarının ve ülkemizin Şeker Bayramını en içten dileklerle kutlar esenlikler dileriz!
editör - 02.05.2022


♪ 8 Mart"ı kadın goygoyculuğuna çevirmeden, mana ve ehemmiyetinin taşıdığı öz yapıdan koparmadan kutlanması dileğiyle, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun
Mavi Nota - 08.03.2022


♪ Okurlarımızın ilgisine çok teşekkür ederiz!
Mavi Nota - 03.03.2022


♪ Mobildeyiz! Cep telefonu, tablet ve diğer mobil araçlarda bir tık uzağınızdayız!
editör - 17.01.2022


♪ 17. yaşımız kutlu olsun!
editör - 24.11.2021


♪ 20. yüzyılın en önemli birkaç sopranosundan birisi olarak görülen TC Devlet Sanatçısı Diva Leyla Gencer'in 93. doğum yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.
Mavi Nota - 10.10.2021


♪ Gazetemizin öğretmeni, eski danışma kurulu üyemiz, besteci ve akademisyen, hocaların hocası Sefai Acay'ı vefatının 5. yılında saygı ve özlemle anıyoruz!
Mavi Nota - 20.09.2021


♪ Mavi Nota şahane...
Can Çeliker - 18.08.2021


♪ Değerli dostumuz Keman sanatçısı Tuğrul Göğüş’ün beklenmedik anda vefatı bizleri derin bir üzüntüye sevketmiştir. Değerli arkadaşımıza Tanrıdan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Mavi Nota - 09.08.2021


♪ Harika bir kaynak, düşünüp, oluşturup, yaşatanlara minnet ve saygılar
oya kerimoğlu - 03.08.2021


Tüm Mesajlar

Anket


Klasik Batı Müziği dinler misiniz?

Sonuçları Gör

Geçmişteki Anketler

Tavsiye Et
Tavsiye etmek için sisteme girmeniz gerekmektedir.

Destekleyenlerimiz


 

Yazılar


İki Yanlış Bir Doğruyu ÇıkarttıSayı: 1532 - 25.03.2013


Son birkaç aydır müzik dünyasında kendine has özgün bir yorumcunun çıkışına şahit oluyoruz.1978 Manisa doğumlu bir genç, önce müzisyen olarak film ve dizi müziklerine imza attı,  2008 yılında "Deli Deli Olma" adlı filme Özgür Akgül ile beraber yaptığı müzikle "Altın Portokal” ödülü aldı.2011 yılında müzisyenlikten yorumculuğa terfii etti ve ilk albümü “Herkes Aynı Hayatta”yı Sony Müzik ile beraber müzik marketlere sundu.

 

Ben bu çocuğun albümünü ilk dinlediğimde kendine has bir orijinal bir tarzı olduğunu düşündüm, Mehmet Erdem'i dinledikten sonra sizde popüler müzikten çok uzakta kalan farklı bir ses dinlediğinizi anlayacaksınız . Yetmişlerin Fransız şarkıcıları gibi şarkı söyleyen bu genç adam şarkı söyleyiş stili ile George Moustaki'yi andırıyor. Şarkıları Halil Sezai gibi serbest bir tondan ama daha terbiyeli ve batılı  bir şan tekniği ile  seslendiren Mehmet Erdem'in albümünde yer alan şarkılar ise çok renkli.

 

Bu genç adamın albümü Fikret Kızılok klasiklerinden “Bir Harmanım Bu Akşam” ile açılıyor, şarkıyı en son  Bora Duran 'ın daha ritmik ve agresif yorumu ile dinlemiştik, aynı dönemde iki kez coverlanan bu Kızılok klasiğini Mehmet Erdem daha bir sakin seslendirmiş, ben bu yorumu şahsen daha fazla beğendim.

 

Albümde yer alan nostaljik şarkı seçimini ben çok beğendim, Ajda Pekkan'ın 90'larda seslendirdiği “Olur Ya” adlı şarkısını coverlayan Mehmet Erdem şarkıyı orijinalinden de (Giannis Parios ‘Logia’) Ajda'nın hazırlattığı coverdan da daha farklı seslendirmiş. Sound ve düzenleme olarak baktığımızda çok yalın bir düzenleme tarzı ile hazırlanan albüm sound olarak da yalın ve akustik tınlıyor. Bazı şarkılarda rock bazı şarkılarda cazz tınıların öne çıktığı albüm, şarkıların düzenlemelerinden çok yorumcunun şarkı söyleme stilini ön plana getirmiş.

 

Mehmet Erdem melankolik bir havada şarkı söylüyor, ama albümün  son iki şarkısı bu çizgiden çıkmış. Bu şarkılar : Ajda Pekkan klasiği “Sen mutlu ol” ve yetmişlerden “Dünya Dönüyor.”..Bu iki şarkı orijinallerine sadık kalınarak hazırlanmış.

 

Bu albüm müzik marketlere sunulduktan sonra uzun bir süre raflarda kaldı, radyolar onun şarkılarını çalmadı, medya ona fazla ilgi göstermedi. Bir gün toplum Kanal D’de yayınlanan “Kuzey Güney” dizisinde buğulu bir sesin yorumladığı “Hakim Bey” adlı şarkıyı dinledi. Dizinin gücü bu şarkıyı bir anda popüler yaptı ve bir Sezen Aksu şarkısı olan “Hakim Bey”i seslendiren Mehmet Erdem bir anda herkes tarafından tanındı. Bu öylesine büyük bir promosyon oldu ki,  bir anda herkes Mehmet Erdem’i konuşmaya başladı. İlginçtir ben bu çocukla ilgili onu kimsenin tanımadığı bir dönemde  internet sitemde şu cümleyi kullanmıştım : “Hakim Bey” adlı Sezen Aksu şarkısını seslendirmiş, ben çok beğenmedim..”  Sözümün arkasındayım , o şarkıyı hala beğenmiyorum, çünkü alaturka ve avam geliyor bana o şarkı ama doğru dürüst bir müzik yapan genç bir adamı patlattığı için mutluyum. Bir vasat şarkı, ve bir popüler kültür dizisi doğru bir sesi gündeme getirdi. Hani iki yanlış bir doğru ya  , iki sıradan iş bir doğru iş yapmış oldu.

 

Mehmet Erdem , Türkiye’de büyük paralar harcanmadan yapılan bir promosyon ile adını duyurdu, o dizide şarkısı yayınlanınca, o güne kadar şarkısını çalmayan radyolar onu şarkısı en çok yayınlanan yorumcular arasına soktu, klipi müzik kanallarında rotasyona girdi ve herkes bir anda Mehmet Erdem ismini tanıdı. Yüz binlerce lira harcanarak yapılan promosyonların aksine reyting rekorları kıran bir dizide yayınlanan şarkı kimsenin tanımadığı bir solisti kitlelere duyurdu. “Hakim Bey” haftalar boyunca Nielsen music controlde ilk onda yer aldı. Bu şarkının rüzgarı ile şimdi sanatçının ikinci klip şarkısı “Herkes Aynı Hayatta” dikkatleri çekiyor.

 

Bu genç adamın albümünü dinlemenizi tavsiye ederim,Fransız müziğinden hoşlananlar, konuşur gibi şarkı söyleme sanatı “chanson” tarzı müzik sevenler bu alanda Türkiye’de yaşanan boşluğu dolduran Mehmet Erdem’i çok sevecek. Zipzop popçuların dışında kalan kendine has bir vokal.


Yazıyı Tavsiye Et

Yorumlar


Bu yazıya henüz yorum yapılmadı.

Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.